Propozycja - okręty podwodne

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gall Anonim

Propozycja - okręty podwodne

Post autor: Gall Anonim »

A może by tak pomysleć o sympozjum na temat okrętów podwodnych? Jak nie w 2005 to moze za rok?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Problem polega na tym, ze jesli ma byc ogolnie o o.p. to temat jest zbyt szeroki. Jesli ma byc o polskich o.p. to nikogo to nie bedzie interesowac... :-(
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Gall Anonim

Post autor: Gall Anonim »

Temat zbyt szeroki? Cóż przecież "Pancerniki" to też niewąski temat a jak widze coś sie jednak odbyło. Przecież nikt nie oczekuje omówienia całości bo to nie możliwe, a mozna byłoby wybrać najciekawsze tematy. Albo ograniczyć temat np. "Okręty podwodne 1939-45" lub (bardzo popularny jak sądze) "Ubotwaffe", albo .... (tu wstawić wasze pomysły)
Gość

Post autor: Gość »

crolick pisze:Problem polega na tym, ze jesli ma byc ogolnie o o.p. to temat jest zbyt szeroki. Jesli ma byc o polskich o.p. to nikogo to nie bedzie interesowac... :-(
Czesc !

Mnie na pewno bedzie interesowac !

Pozdrawiam
Bartek (Bartosz Piotrowski)
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Bartku ciesze sie, ze masz wlasciwe zinteresowania ;) ale ilu takich ludzi jak my jest w Polsce?! Sens jest robienia takiego sympozjum dla 30/40 osob. A przypuszczam ze osob z odpowiednim poziomem wiedzy merytorycznej to by sie moze 10 znalazlo...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Gość

Post autor: Gość »

crolick pisze:Bartku ciesze sie, ze masz wlasciwe zinteresowania ;) ale ilu takich ludzi jak my jest w Polsce?! Sens jest robienia takiego sympozjum dla 30/40 osob. A przypuszczam ze osob z odpowiednim poziomem wiedzy merytorycznej to by sie moze 10 znalazlo...
Czesc !

Myslisz ze znajdzie sie tak malo osob ?? Moze nie bedzie tak zle.

Pozdrawiam
Bartek (Bartosz Piotrowski)
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Anonymous pisze: Czesc !

Myslisz ze znajdzie sie tak malo osob ?? Moze nie bedzie tak zle.

Pozdrawiam
Bartek (Bartosz Piotrowski)
Niestety wydaje mi sie ze tak :( Tu nie chodzi tylko ludzi co sie polskimi okretami podwodnymi jaraja, ale tez maja jakas wiedze. I to nie ta oparta na Romanowskim, Pertku czy Kosiarzu, ale cos wiecej [np. Borowiak, Rudzki, PSZ na Zachodzie, obowiazkowo Rohwer]. Bo za 'owocna dyskusje' z Panami od Pertkow to ja serdecznie dziekuje. Nigdy wiecej :x
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

crolick pisze: Bo za 'owocna dyskusje' z Panami od Pertkow to ja serdecznie dziekuje. Nigdy wiecej :x
A i tak syna będziesz wychowywał na Pertku, a nie Borowiaku (chyba, że będziesz go chciał zniechęcić do sziplowerstwa).
JB
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Nie chodzi tylko o polskie OP, a raczej moim zdaniem polskie OP to margines (niestety było ich mało).
Fax et tuba
Bartosz Piotrowski
Posty: 94
Rejestracja: 2004-12-14, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bartosz Piotrowski »

Niestety wydaje mi sie ze tak :( Tu nie chodzi tylko ludzi co sie polskimi okretami podwodnymi jaraja, ale tez maja jakas wiedze. I to nie ta oparta na Romanowskim, Pertku czy Kosiarzu, ale cos wiecej [np. Borowiak, Rudzki, PSZ na Zachodzie, obowiazkowo Rohwer]. Bo za 'owocna dyskusje' z Panami od Pertkow to ja serdecznie dziekuje. Nigdy wiecej :x[/quote]

Czesc !

W swoich zbiorach mam wlasnie Romanowskiego, Pertka, Kosiarza i Borowiaka.

Co warto przeczytac Rudzkiego i Rohwera ?

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Bartosz Piotrowski pisze:Czesc !

W swoich zbiorach mam wlasnie Romanowskiego, Pertka, Kosiarza i Borowiaka. Co warto przeczytac Rudzkiego i Rohwera ?

Pozdrawiam
Bartek
Romanowskiego, Pertka i Kosiarza jak powiedzial moj Tata mozesz dac dziecku zeby sie MW zainteresowalo. Jako beletrystyka jest fantastyczne!! Ale jako zrodlo historyczne ma bardzo niska wartosc. Rudzki - 'Polskie okrety podwodne 1926-1969' [mozna czasami kupic na Allegro], Rohwer 'Allied Submarine Attacks of WWII' [mozna zsciagnac przez jakas xsiegarnie, albo kupic w Amazonie]

Pozdro,
crolick
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

okręty podwodne

Post autor: jkrzew »

Jeśli myślimy o przyszłym roku, to moge zaproponować prezentacje komputerowe 3 łódek - 877E, 641 i Kobbena. Plany, przekroje, wirtualny spacer po okrętach. Może dałbym radę równiez 613. No ale to również zalezy od zainteresowania "szanownego grona" :)
Pozdrowienia
Jacek Krzewiński
Gall Anonim

Re: okręty podwodne

Post autor: Gall Anonim »

jkrzew pisze:Jeśli myślimy o przyszłym roku, to moge zaproponować prezentacje komputerowe 3 łódek - 877E, 641 i Kobbena. Plany, przekroje, wirtualny spacer po okrętach. Może dałbym radę równiez 613. No ale to również zalezy od zainteresowania "szanownego grona" :)
Pozdrowienia
Jacek Krzewiński

Jestem zszokowany ze taka ciekawa propozycja nikt sie nie zainteresował. Coż wyglada na to ze pomysl podwodnego seminarium zatonał :( choc ciagle mam nadzieje ze tylko zanurzyl sie jeszcze wyplynie ;) Pytanie do szanownego kolegi czy te wirtualne spacery po okretach da sie gdzies zobaczyc np. w sieci?
Pozdrawiam
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

W 2008 r. ma byc świiatowy kongres podwodników w Gdyni. Taki ja opisywane w ostatnich latach - na łamach "MSiO" - kongresy w Petersburgu i Tarencie.
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

wirtualny spacer

Post autor: jkrzew »

Czołem!
W sieci nie zamieszczam materiałów 3D, bo po pierwsze nie mam gdzie, a po drugie ich jeszcze nie skończyłem :) Wstępne przymiarki owszem są (641, Kobbeny i 877E), ale jeszcze nie zasługują na publikację. Co prawda w lipcowym Modelarzu coś się powinno ukazać :) na temat Orła. Zainteresowani mogą tam zaglądnąć. A "powazne" modele 3 D nadające się do pokazu publicznego to niestety jeszcze "melodia przyszłości". Tym niemniej sadzę, że mogloby to byc zrobione nieco szybciej niz w 2008 r :).
Pozdrowienia
jkrzew
ObltzS
Posty: 197
Rejestracja: 2007-01-01, 21:05

okręty podwodne

Post autor: ObltzS »

Witam !
Wcześniejsze posty wymieniały literaturę [jako źródła warte polecenia lub nie] związaną z tematyką działalności o.p. zarówno naszych [polskich] jak i przede wszystkim U-Bootów w okresie II w.ś. Tematyka dotycząca U-Bootwaffe, a w zasadzie przekłady i wydania w j. polskim są nadal skromne [ale ważne i istotne, że jednak są], pomimo, że od kilku lat wyd. "Finna", "Magnum", "Oskar" czy "AJ-Press" [nazwy wydawnictw tych najbardziej "aktywnych" w tej tematyce] starają się dostarczać polskiemu czytelnikowi atrakcyjne tytuły [tłumaczenia] lub tez własne opracowania, to nadal odczuwa się brak tłumaczenia tych dwóch najistotniejszych chyba tytułów w tematyce U-Bootwaffe z okresu II w.ś :
- Jürgen Rohwer, "Axis Submarine Successes 1939 - 1945", wyd. angielskie Annapolis : NIP, 1977
- Günter Hessler [przy współpracy A. Hoschatta i J. Rohwera], "The U-Boat War in the Atlantic 1939 - 1945", HMSO, London, 1989
Jako ciekawostkę, warto podać fakt- może mało znany, iż ta druga pozycja [G. Hessler] jest podręcznikiem dla studentów historii marynarki na uczelniach RN.
A jaka jest zalecana literatura z historii działań marynarek wojennych na morzu [jako nie tyle obowiązkowa, co warta poznania] na naszej Akademii Marynarki Wojennej ? Czy ktoś z Kolegów ma wiedzę na ten temat ?
Czy doczekamy się u nas tłumaczenia tych dwóch wymienionych wyżej pozycji - czy znajdzie się odważne wydawnictwo, które zaryzykuje takie przedsięwzięcie ? Gdyby tak się stało, to na pewno owe książki nie byłyby tzw. "cegłami", zalegającymi półki w księgarniach, gdyż tematyka ta [U-Bootwaffe], pomimo upływu lat, z wolna zyskuje coraz to liczniejsze grono zainteresowanych.
ODPOWIEDZ