Warszawsko-Praskie Letnie Colloquium FOW

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: nowe symozjum w Gdańsku - propozycja

Post autor: Grzechu »

Andrzej Jaskuła pisze:Byłem 29 grudnia 2005 r. u dyr. Litwina i byłaby możliwość zrobienia sympozjum późną wiosną bądź latem na terenie CMM.
Faktycznie czas najwyższy na jakieś spotkanko w szerszym gronie.
Andrzej Jaskuła pisze:Ja sugerowałbym
- Stocznia Gdańska 1890-2006 ze zwiedzaniem (coś a la Schichau fdt i dako)
Daaaaawno nie byłem... Od czasu szkolnych praktyk - początek lat osiemdziesiątych.
Andrzej Jaskuła pisze:- 60 lat- polski przemysł okrętowy 1945-2005
Też się piszę! (Jako słuchacz...)
Andrzej Jaskuła pisze:- ewtl. inne?
Sołdek i Dar Pomorza - miejsca gdzie wzrok nie sięga?! (vide Błyskawica 'od środka').
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Polski przemysł okrętowy 1945-2005 z wizytą w Stoczni Gdańskiej i na Sołdku.
PiotrG
Posty: 195
Rejestracja: 2004-02-13, 12:33
Lokalizacja: Komorów

Post autor: PiotrG »

Późną wiosną czy latem to nocleg u Marka na Darze. :D
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Ja się jak zwykle piszę :)
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: nowe symozjum w Gdańsku - propozycja

Post autor: polsteam »

tez bym sugerowal tytul:
"Polski przemysł okrętowy 1945-2005"
BEZ zawezania do Stioczni Gdanskiej...


prawdopodobnie bylbym zainteresowany próba przelamania strachu przed wystapieniami publicznymi i zaproponowaniem jakiegos wlasnego odczyciku na najblizszym sympozjum...


mam nawet wstepnie upatrzony temat..
obawiam sie, ze do wiosny / lata nie bedzie on mogl byc porzadnie "z-research-owany", ale moze da sie przedstawic przynajmniej wstepne, wyrywkowe "wyniki badan" (literaturowych i innych) z jakims ciekawostkowym, milym dla oka "slajdowiskiem" lub prezentacja power-point'owa..

chodzi mi o cos w rodzaju:

"Produkcja polskich stoczni i przedsiebiorstw produkcji konstrukcji okretowych po 1989 r. ze szczegolnym uwzglednieniem ciekawszych przykladow czesciowo wyposazonych kadlubow i blokow okretowych na znaczace statki budowane w stoczniach zagranicznych"

- bardzo dlugi tytul, ale wiadomo chyba o co chodzi..

byc moze to zaprezentowanie poczatkow poszukiwan w upatrzonym przeze mnie temacie zainspiruje niektorych do siegniecia do pamieci i po odczycie bede mogl pozbierac troche dodatkowego materialu od dobrych ludzi, ktorym nie jest obca potrzeba dokumentacji historii polskich stoczni...


na zachete moge podac kilka przykladow czesci statkow lub calych kadlubow czesciowo wyposazonych, zbudowanych w Polsce:

sa rzeczy "trywialne" i wszsystkim znane, np.:

- gruszka dziobowa i pody pedników Queen Mary 2 (Maritim, Alstom)

- sekcje na Mistral'a (CMN) (Remontowa)

- pierwszy w swiecie zaopatrzeniowiec gornictwa morskiego (serwisowiec offshore) napedzany LNG (Maritim)

- pierwszy w swiecie zaopatrzeniowiec z X-bow (Maritim)

- kadlub statku naukowo-badawczego NATO sluzacego m.in. testowaniu nowego uzbrojenia (Remontowa)

- kadluby luksusowych megajachtów (Damen)

- kadluby podstawowego do dzis skladu "sfory" holowników Smita obslugujacych Europort i Rotterdam (zwlaszcza Europort) - najwiekszy komplex portowy w Europie.. (St. Polnocna)



niezaleznie od tej konferencji

i od tego, czy wezme w niej czynny udzial, czy nie..

apeluje, jesli ktos ma strzepki informacji / info wyrywkowe chociaz, o podzielenie sie informacjami i ewentualnymi materialami.. (lacznie z ikonografia, listami stoczniowymi, etc.)

jesli nie na konferencje, to predzej czy pozniej w takiej czy innej formie zostanie zebrane do kupy i opublikowane (jakis wiekszy artykul w MSiO albo Naszym MORZU) albo oddane do archwium lub CMM...


- - - - -


Panowie (i Panie, jesli tu sa)...

ciekawostka - nie wiem, na ile wazna, bo nie znam (byc moze zreszta nie mnie oceniac, ale nawet nie mialem wgladu)...

w opowiesciach niejakiego pana Wachułki (pracowal kiedys w Remontowej, a takze w Cenalu, inzynier - okretowiec)
żyje jego reka spisana historia stoczni gdanskich..
ktos cos wie?
ktos sie zetknal moze z tym dzielem?...


pozdrawiam

Piotr S.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

potencjalny lokal posympozjalny...

Post autor: polsteam »

potencjalny lokal na "po sympozjum", w Gdyni, niedaleko Blyskawicy i Daru.. w centrum Gemini..


wielka niewiadoma..


nie wiadomo, jakie to bedzie.. jakie ceny.. jaki wystroj..


ale WSTEPNIE jest zachecajace (gdy bylem tam ostatnio ze 2 tygodnie temu - wciaz trwaly prace adaptacyjne.. a konkretnie nie trwaly - wygladaly na zawieszone)...


zachecajace nazwą oraz zdjęciem na wielkim plakacie...

Dockers Inn

na zdjeciu
na pokladzie duzego zaglowca, obok kola sterowego,
facet, chyba raczej elegancki (bogaty?.. - armator?.. pasazer?)
ubior faceta / "charakter zdjecia"
wskazuja chyba na 19 wiek...
(jakis zaglowiec Pommern'owaty albo kliprowaty?..)
ODPOWIEDZ