Sympozjum "Orzeł"

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Sympozjum "Orzeł"

Post autor: fdt »

Miejsce: Gdynia

Czas: przekazanie dokumentów dot ORP Orzeł do MMW

Temat: Te i inne dokumenty poświęcone ORP Orzeł, Historia ORP Orzeł, Poszukiwania ORP Orzeł

Imprezy towarzyszące: ???


Znajdą się chętni?
Awatar użytkownika
Diabeł
Posty: 55
Rejestracja: 2004-05-26, 12:42
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Diabeł »

Oczywiście... :lol: Padła jakaś deklaracja ze strony Polishsub związana ze zwiedzaniem okrętów. Może warto ją uściślić?
Pozdrawiam
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

A kiedy by ta impreza miała się odbyć? Choćby w przybliżenieu- wiadomo?
Duże koty zjadam na przystawkę.
PiotrG
Posty: 195
Rejestracja: 2004-02-13, 12:33
Lokalizacja: Komorów

Post autor: PiotrG »

Niektórzy i w ciemno się piszą, dostosują swoje życie prywatne i zawodowe. KTO prowadzi zapisy? Proszę o zanotowanie mojej osoby!

Pozdrawiam
Grom

Post autor: Grom »

PiotrG pisze:Niektórzy i w ciemno się piszą, dostosują swoje życie prywatne i zawodowe. KTO prowadzi zapisy? Proszę o zanotowanie mojej osoby!

Pozdrawiam
Jak to kto. Wiadomo - fdt :D
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Zapisy zapisami. Impreza jest na razie w sferze pobożnych życzeń a nie na etapie organizowania... Trzeba ustalić czas, a to juz zależy od Groma. Trzeba ustalić lokal, a ja w Gdyni nie mam ani znajomości ani nieruchomości... Trzeba wyznaczyc ochotnika choćby do zorganizowania tego drugiego... a potem pogadamy o konkretach...
Grom

Post autor: Grom »

Zwracam się do wszystkich w sparwie dokumentów z ORP Orzeł.
Ponieważ rozmawiałem z kmdr. Kudelą i obiecałem mu, że wyślę dokumenty do Polski wraz z moją "Gabrychową". Jednakże jeśli są ku temu chęci by opracować je i chcecie je zoabzcyć i poczytać, a następnie opracować wyznaczymy termin późniejszy i ja przylecę do Polski z nimi. Dokumenty same w sobie zawierają listy zaokrętowanych na ORP Orzeł, Sekwencję wyroku na Kłoczkowskim z rozprawy w 1942 roku. Są to protokoły rozprawy pisane ręcznie. Uzupełnienie opinii biegłych w 3 punktach. Dlatego bardzo proszę byście napisali w tym topicu czy chcecie i w jakim terminie FOW jest w stanie się zebrać w realnym świecie.
www.orzel.one.pl
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-09, 20:25
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: www.orzel.one.pl »

Jako Własciciel i Admin strony poswieconej tylko i wyłącznie naszemu okrętowi ORZEŁ polecam swoją pomoc. Na pewno w imieniu Grupy Poszukiwawczej ORP ORZEŁ oraz Marka Nowaka (inicjatora tych wszystkich poszukiwań) będziecie mogli liczyć na rzetelnaanaliże z naszej strony dokumentów które odzyskał Grom. Mam nadzieje ze data seminarium pozwoli Markowi Nowakowi na przyjechanie do Polski.
A to ze jestem sam osobiscie z Gdańska (a pochodze z Gdyni, bo to wazne w Trójmieście) oferuję swoją pomoc.
Orzeł i OffRoad to jest to co trzyma mnie przy życiu
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Caeteram censeo: dokumenty powinny być opracowane ZANIM trafią do M MW. Z kilku wspominanych wcześniej powodów.
Grom pisze:Ponieważ rozmawiałem z kmdr. Kudelą i obiecałem mu, że wyślę dokumenty do Polski wraz z moją "Gabrychową". Jednakże jeśli są ku temu chęci by opracować je i chcecie je zobaczyć i poczytać, a następnie opracować, wyznaczymy termin późniejszy i ja przylecę do Polski z nimi.
Uważam, że - jeśli dokumenty nie były wcześniej publikowane - należy je zedytować i wydać.
Mariusz Borowiak już się sprawą Kłoczkowskiego zajmował, ale nie pamiętam dokładnie, jak wiele dokumentów cytował - czy ktoś z Was może mi przypomnieć? Crolick?
Żeby praca miała sens należy znaleźć czasopismo zainteresowane wydaniem - co będzie możliwe jeśli redakcji zaprezentujemy listę dokumentów. W przyszłym tygodniu będę odwiedzał redakcję Przeglądu Historyczno-Wojskowego (najpoważniejszego periodyku historyczno wojskowego), najprawdopodobniej wyrażą zgodę (jeśli nie na wszystkie dokumenty - to na część).
Wówczas możnaby rozdzielić skórę niedzwiedzią pomiędzy tych chętnych, którzy wyrażą ochotę udziału w edycji tekstu.
Aby zacząć działać, potrzebna jest lista wszystkich dokumentów i współpraca jakiegoś periodyku, później natomiast: chętni do współpracy oraz tekst. Niestety, zasady edycji tekstów źródłowych wymagają bezpośredniego "pomacania" żródła - na razie można pracować na skanach, prędzej czy później trzeba będzie jednak, aby ktoś z NAS pomierzył i przyjrzał się dokumentom (Dlatego też - jeśli się zdecydujemy na edycję tekstów pojawi się konieczność opóźnienia dostawy dla kmdr. Kudeli - wartoby jednak zaprosić go - lub wspólpracowników - do edycji).
Nadejdzie jeszcze czas na inne szczegóły...

www.orzel.one.pl pisze:Jako Właściciel i Admin strony poświęconej tylko i wyłącznie naszemu okrętowi ORZEŁ polecam swoją pomoc.
Jako mod działu "Opracowania i źródła" FOW oraz historyk z zawodu (specjalizacja edytorska ;) ) - polecam swoją pomoc

Uważam, że jesteśmy w stanie zrobić to wspólnymi siłami. Jeśli się powiedzie będzie to doskonałym przykładem solidarnego działania środowiska shiploverów polskich.

Pozdrawiam
Ksenofont
Ostatnio zmieniony 2005-11-19, 00:10 przez Ksenofont, łącznie zmieniany 1 raz.
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Grom

Post autor: Grom »

Trudno jest mi się nie zgodzić z Ksenofontem, w końcu wszyscy barli w tym udział i mają prawo do tego by z tymi dokumentami poprzebywać i opracować. Myślę i mam nadzieję, że Pan kmdr. Kudela się nie obrazi, a skoro MMW jak i naród nie miały do nich dostępu przez 67 lat, to i jeden miesiąc ich nie zbawi. Czekam na Panów głosy w tej sprawie.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

IPMS, A.XII.88/95
- Oświadczenie oficerów ORP Orzeł w sprawie internowania okrętu w porcie estońskim Tallin w dn. 14.IX.1939, spowodowanego tchórzostwem d-cy komandora podporucznika Kłoczkowskiego Henryka
- Protkół zeznań kapitana marynarki Jana Grudzińskiego [spisany 23 kwietnia 1940 roku]
- Sprawozdanie z działalności ORP Orzeł w czasie od dnia 1.IX.-14.IX.1939 w opracowaniu komandora podporucznia Henryka Kłoczkowskiego
- Postanowienia do protokołu rozprawy głównej w sprawie uwag zgłoszonych przez oskarżonego kmdr ppor. Kłoczkowskiego Henryka
- Stanowisko ppłk. aud. Sarnickiego, p.o. prokuratora Najwyższego Sądu Wojskowego w Londynie w sprawie wszczęcia rewizji na wniosek obrońcy Kłoczkowskiego, adwokata T. Winiarskiego
- Uzasadnienie ppłk. Sarnickiego przeprowadzenia rewizji wyroku Morskiego Sądu Wojskowego z 4 lipca 1942 roku przeciwko kmdr. ppor. Kłoczkowskiemu z powodu obrazy przepisów postępowania sądowego
- Orzeczenie biegłych w sprawie byłego komandora podporucznika Kłoczkowskiego

IPMS MAR.A.V31/32
- Raport o komandorze podporuczniku Kłoczkowskim [z 6 maja 1942 roku]

Czyli razem dwie teczki z kilkudziesięcioma dokumentami.

Moje zdanie w temacie juz wyrażałem niejednokrotnie. Oczekuję zatem na skany i zabieramy się do roboty...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sympozjum "Orzeł"

Post autor: Slaw »

fdt pisze:Miejsce: Gdynia

Czas: przekazanie dokumentów dot ORP Orzeł do MMW

Temat: Te i inne dokumenty poświęcone ORP Orzeł, Historia ORP Orzeł, Poszukiwania ORP Orzeł

Imprezy towarzyszące: ???


Znajdą się chętni?
Proszę o wpisanie na listę uczestników.
Slaw
Grom

Post autor: Grom »

Oto pierwsze 2 skany.
http://www.navy.avx.pl/o1.JPG
http://www.navy.avx.pl/o2.JPG

Mam pytanie w kwestii technicznej.
W jakiej riozdzielczości mam robic te skany ?
Pierwszy ma resolution 600 drugi 200.
Jaki rozmiar ? Proszę o podanie mi w pikselach nie w cm, i broń Boże w calach :)

Te przedstawiają dwie stony listu Dowódcy 2 Flotylli OP. Przy czym jak widać pierwsza jest faktycznym listem z kondolencjami, a druga ręcznym brudnopisem jakiegos listu z KMW.
www.orzel.one.pl
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-09, 20:25
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: www.orzel.one.pl »

Ja proponuje resolution 300. bo to 600 to szkoda pamięci a 200 to troszcze za mało. W sumie w ostateczności mogło by byc.
Ale jednaj do dokładnego wydrukowania dokumentów jest potrzebne 300 dpi.
I tak bym proponował
Orzeł i OffRoad to jest to co trzyma mnie przy życiu
Gość

Post autor: Gość »

Witam!
Pierwszy skan - stanowczo za duży. Trzy razy otwierałem, zanim otworzyłem: dwa razy wywalało mnie z Firefoxa do windy. Sugeruję mniejszą rozdzielczość.
Poza tym mniejsza rozdzielczość i tak jest wystarczająca do odczytania tekstu.
Skanuj też nie od brzegu: tak, żeby były widoczne wszystkie krawędzie, a potem będzie można zrobić wąski, półcentymetrowy czarny margines.

Jaki rozmiar?
Oryginalny dokumentu.

Crolick będzie musiał zająć się angielskimi tekstami - moja znajomość tego języka może być niewystarczająca.

Wbrew przedmówcy - 200 dpi

Pozdrawiam
Ksenofont

Proponuję też żeby chętni do współpracy zgłaszali się publicznie!!!
Tu i teraz.
Na razie - oprócz Groma:
www.orzel.one.pl
Crolick
Ksenofont
Kto jeszcze?!?

X
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Jeśli ma być czytelny w całości to rozmiar zbiżony do 1200 pikseli, ale powinien starczyć 860x640 pikseli.
ODPOWIEDZ