Konferencja FOW - Racibórz

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Konferencja FOW - Racibórz

Post autor: Napoleon »

Zainspirowany uwagami szanownych kolegów (patrz T. Klimczyk i JB) postanowiłem zorientowac się w szansach na zorganizowanie konferencji naukowej/sympozjum w moim mieście, to znaczy w Raciborzu.
Tu parę słów wyjaśnień. Aktualnie pracuję na dośc małej ale rozwijającej się wyższej uczelni zawodowej (oczywiście w Raciborzu) i mam pewne ... nazwijmy to mozliwości organizacyjne. Sądzę, że byłbym w stanie zorganizować noclegi i wyżywienie (za niewielka opłatą), salę i wszystko co do konferencji jest potrzebne a jeżeli byłaby taka potrzeba to i wycieczkę do Czech na piwo. Jest też oczywiście minus - Racibórz leży daleko dla wszystkich (poza mna i Kazikiem Zygadłą, no i może jeszcze dla paru osób to będzie blisko). Z różnych względów zaś za organizację konferencji zabiorę się, jeżeli będzie na niej co najmniej 20-25 osób. Z racji tego, że ma to być konferencja naukowa, zaprosiłbym też parę utytułowanych osób (typu Wieczorkiewicza lub Dyskanta). Termin - jeżeli będa chętni - mógłbym planowac na wiosnę (przy bardzo duzym zainteresowaniu jest szansa przyspieszenia).
Temat - "para i żelazo" lub "żagiel" (ew. razem) - tym razem ja bym dyktował warunki 8)
Pozostaje tylko pytanie, czy byliby chętni, bo - jak już to powiedziałem - tu może być problem. Oczekuję wstepnych deklaracji i opinii, czy warto sie za to zabierać.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

sympozjum

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Odnotowałem z zaciekawieniem i zastanawiam się nad zgłoszeniem (co potrwa długo). Osobiście znacznie łatwiej wypowiadam się na piśmie niż w mowie, więc nie czuję się dobrze na takich imprezach. Niepokoi mnie też wzmianka o podnoszeniu rangi przez zapraszanie utytułowanych gości (chociaż akurat wymienione osoby bardzo cenię). Mam tam jakiś sobie stopień naukowy, ale 29 lat pracy w tym charakterze dawno mnie przekonało, że poziom merytoryczny konferencji lub seminarium nie ma z reguły żadnego związku z wysokością tytułów jej uczestników. Tym niemniej, szczerze życzę powodzenia w organizacji. Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Wstępnie zgłaszam zainteresowanie i uczestnictwo w charakterze słuchacza.

Ale pod pewnymi warunkami: sama impreza musiałaby być w weekend (sobota/niedziela, ewentualnie z częścią piątkową - nieoficjalną) i ktoś musiałby pomóc przy organizacji noclegów.

Mógł Marek pokonywać bariery czasoprzestrzeni w drodze nad morze, mogę i ja w przeciwnym kierunku :)
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Napoleon »

Utytułowanych osób duzo by nie było (zresztą jeszcze z nimi nie rozmawiałem, bo bomysł wpadł mi do glowy dokładnie wczoraj - nie wiem więc czy przyjadą). Z organizacją mam nadzieję sobie poradzić, tym bardziej, że władze uczelni obiecały w razie czego pomoc (z nimi akrat rozmawiałem) - mamy własny hotelik dla przyjezdnych, nocleg kosztuje nie więcej niż kilknaście złotych a warunki dobre. Wyżywienie też by się jakoś załatwiło. A pomysł z wyjazdem na piwo do Czech jest nie mój tylko prorektora :wink:
Wszystko to piszę w ramach promocji :-)
Uwagę o terminie weekendowym przyjąłem. Czekam na dalsze głosy.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Konferencja FOW Racibórz.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Pomysł dość interesujący tylko trzeba wymyślić taką formułę, która pozwoli uniknąć:

- chaosu
- merytorycznej nudy

W związku z tym pewnie trzeba by wybrać jeden lub dwa szersze zagadnienia, wokół których można osadzić kilka krótkich referatów ujmujacych temat chronologicznie lub przyczynkowo. Pozwoliłoby to wszystkim uczestnikom spotkania na wcześniejsze przygotowanie się, obczytanie materiałów i przygotowanie ciekawych pytań.

No a potem do Czech....
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Jadę w ciemno :) Oczywiście w charakterze słuchacza. Podobna uwaga jak Grześ - musi być w weekend, inaczej to będzie loteria z urlopem.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Wstępnie jak wyżej :]
Obrazek
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

No wreszcię się to towarzystwo ruszy na południe.
Ja będę na pewno - przeca to tylko rzut beretem.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Napoleon »

Posumowując - to na razie jest nas siedmiu (ja plus sześciu gości). Czekam dalej. Jak dojdziemy z grubsza do dwudziestki (jest szansa że co najmniej połowa wówczas przyjedzie -chyba że sie mylę? :wink: ) - przechodzimy do konkretów.
Darius
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-22, 23:23
Lokalizacja: Stuttgart

Post autor: Darius »

Czesc,

no moze jak by se urlop udalo tak wzionc, to i nawet jo bych przijechol do moich stron rodzinnych

Darius
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Na razie tylko kibicuję, ale i tak chciałem zwrócić uwagę potencjalnego organizatora, pana Piotra, na pewien aspekt, aby sprawa nie umarła w zarodku. Otóż prowadzenie „naboru” tylko poprzez to forum może być niewystarczające. Koresponduje ze mną listownie wielu pasjonatów epoki żaglowej oraz żaglowo-parowej, nigdy na FOW nie zaglądających. Są to głównie – ale nie wyłącznie – modelarze, których interesują zarówno szczegóły konstrukcji, jak działanie rozmaitych rozwiązań i ich ewolucja, a przede wszystkim zgodność z prawdą historyczną. Wśród nich znajdują się nawet tacy, którzy publikują, np. pan Kazimierz Ratajczak, nie tylko budujący wspaniałe modele, lecz również mający stały cykl w Modelarzu. Z różnych względów wielu z nich w ogóle tutaj nie trafiło i pewno nigdy nie trafi, a być może chcieliby w takim sympozjum uczestniczyć, gdyby tylko o nim wiedzieli. Sam publikuję artykuły o tej tematyce od czasów, gdy nawet komputerów osobistych jeszcze nie było (doktorat robiłem na Odrze osobiście dziurkując karty, „emeryci” wiedzą o czym piszę) a o FOW dowiedziałem się bardzo niedawno i to przez czysty przypadek – pan Andrzej Jaskuła zwrócił moją uwagę na pytanie skierowane personalnie do mnie. Wniosek jest oczywisty. Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Jeśli termin będzie odpowiedni to na 70% przyjadę. Natomiast nie zgadzam się z wypowiedzią Kolegi:
Krzysztof Gerlach pisze:... Niepokoi mnie też wzmianka o podnoszeniu rangi przez zapraszanie utytułowanych gości (chociaż akurat wymienione osoby bardzo cenię). Mam tam jakiś sobie stopień naukowy, ale 29 lat pracy w tym charakterze dawno mnie przekonało, że poziom merytoryczny konferencji lub seminarium nie ma z reguły żadnego związku z wysokością tytułów jej uczestników...
Sądzę tak na podstawie moich ponad trzydziestoletnich związków z Uniwersytetem Warszawskim. A jeśli racje ma pan Krzysztof, to nie mogę przyjechać, aby nie zaniżać poziomu merytorycznego konferencji ;) . Nie sądzę, aby obaj wymienieni przez Napoleona historycy mogli przybyć na takie spotkanie (z różnych względów, często niezależnych od nich).
JB
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Napoleon »

Bardzo bym prosił aby sie nie obrażać, bo jeżeli problemy zaczną się na tym etapie, to na pewno nic sie nie uda.
Co do wspomnianych osób - nie mam zielonego pojęcia czy przyjada?! Tak jak wspomniałem na pomysł wpadłem w czwartek w godzinach popoludniowych podczas kolegium (co umozliwilo mi przedyskutowac wstepnie sprawę z moimi wodzami) - i to wszystko. Mam jeszcze 2-3 znanych i "zaprzyjaźnionych" historyków wojskowości (choć nie zajmują sie wojnami morskimi - jeżeli już to pośrednio) z Krakowa (UJ) i też nie wiem czy przyjadą. Gross sił stanowić będą jednak "normalni" shiploverzy (to dotczy także referentów) i oni nadawać powinni ton spotkaniu, chocby z tego powodu że będzie ich więcej. Wspomnianych profesorów zaś będę się starał ściagnąc choćby w myśl zasady, że: "wszystkich książek nie przeczytasz, wszystkiej wódki nie wypijesz, wszystkich kobiet mieć nie będziesz, ale... starac sie trzeba!".
Jeżeli oczywiście cała sprawadojdzie do skutku - czekam na opinie i wstepne zgloszenia.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Najdelikatniej w świecie zwracam uwagę, że „brak związku” (współczynnik regresji = 0) jest całkowicie przeciwstawny zależności odwrotnie proporcjonalnej (współczynnik regresji = -1). Warto znać takie drobiazgi, żeby nie czuć się obrażanym tam, gdzie takiej obrazy w ogóle nie ma. Wracając zaś do rozszerzenia wieści o zamiarze – może ogłoszenie płatne w MSiO? Rozumiem oczywiście, że jeśli konferencja nie dojdzie do skutku, trzeba będzie zapłacić za to z własnej kieszeni – zgłaszam więc gotowość partycypacji w kosztach takiego ogłoszenia, nawet jeśli nie zostanę uczestnikiem. Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Panowie!
Nie czuję się w najmniejszym stopniu obrażony, emotikon przy mojej wypowiedzi miał podkreślać jej żartobliwy wydźwięk. Ale podtrzymuję moje zdanie, przeciwne do zdania pana Krzysztofa (którego cenię za fachowość).
Pozdrawiam wszystkich miłośników okrętów z żaglami.
Jan Bartelski
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Napoleon »

Dziękuję Tym, którzy już się zgłosili (nazwiska zacne!) ale czekam nadal na dalsze zgłoszenia - na razie to rochę za mało. Sugestie wziąłem pod uwagę i się zorientuję co do ewentualnego rozreklamowania imprezy (choc przyznam, że gdyby nagle nastąpił "wysyp" zainteresowanych, to też byłbym w kłopocie - ze względów organizacyjnych). Póki co więc czekam na zgłoszenia osób zainteresowanych (co najmniej do końca wrzesnia) i potem ewentualnie podejmę decyzję. Ewentualnie możemy podjąc decyzję wspólnie - bo przecież spotkać się zawsze można a problem dotyczy formuły.
Więc czekam.
ODPOWIEDZ