Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Post autor: fdt »

Ostatnio wyklarowała mi się troszkę sytuacja od strony organizacyjnej - lokalizacja i te rzeczy. Może nawet coś uda się zorganizować z imprez towarzyszących (merytorycznych... nie zeby integracyjnych). W związku z powyższym zwracam się do załogi o konsultacje w sprawie terminu. Z różnych przyczyn najlepszy byłby termin maj/czerwiec 2005 w Elblągu, ale nie chciałbym tu zderzyć się z sympozjum nr 3. Jakie macie panowie propozycje w tej materii?

W części merytorycznej wstępne plany są następujące:

1. Wykłady (oczywiście połączone z dyskusją)

- tematyka ogólna i wprowadzenie - fdt
- torpedowce i elbląskie moskity - fdt
- ciekawe okręty Schichaua (takie z interesującą historią) - fdt

potrzeba jeszcze żeby ktos przygotował wykłady nt.

- statki Schichaua zbudowane dla Polskich armatorów i eksploatowane na ziemiach poskich (rzeczne, wiślane i inne) - ??? (może JB lub ktoś inny na ochotnika?)
- pancerniki i KL Schichaua (technika i historia) - ??? jakiś ochotnik co lubi ciężkie tematy

2. Zwiedzanie terenów byłej stoczni - tu niniejszym wrabiam dakoblue w organizacje tego wydarzenia

3. PRZED sympozjum zostanie sporządzony biuletyn czy inne wydawnictwo okolicznościowe, wobec czego potrzebne będzie kilka artykułów. Ja sam mogę napisać ze dwa lub trzy (cos zgodnie z tematami wykładów), ale mile widziane będą wszelkie teksty w temacie. Jeżeli Andrzej J. uzna któryś z artykulików za interesujący to może... :lol:

4. Pozostałe wydarzenia sympozjum będę komunikował załodze w miarę ich krystalizowania się (w tym miejscu proszę o kontakt AvM).

5. Apel do członków Lastadii o pomoc organizacyjną w miare potrzeb )dam wam cynk jakby co :wink: ).

No to odpalone... :killer: ... niech ktoś nada naszmu elbląskiemu sympozjum jakiś numer.
Ostatnio zmieniony 2004-11-13, 23:03 przez fdt, łącznie zmieniany 1 raz.
Absolut
KO-wiec
Posty: 396
Rejestracja: 2004-03-07, 22:20

Post autor: Absolut »

Wychodzi na to, że byłoby to PIĄTE.

1. Błyskawica, wrzesień 2004
2. Pancerniki, listopad 2004
3. PMW - wiosna 2005,
4. Warszawa lub Szczecin - jesień 2005
5. ELBLĄG - ???

Oczywiście, można przełożyć Warszawa-Szczecin na później. Wstępnie i tak było planowane na jesień 2005.

Inna opcja to DWA SYMPOZJA w I. połowie 2005 roku - PMW i ELBLĄG.


Wszystko kwestia otwarta i do dyskusji.
:wink:
"I've nothing much to offer
There's nothing much to take
I'm an absolute beginner
But I'm absolutely sane..."
:D
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Inna opcja to DWA SYMPOZJA w I. połowie 2005 roku - PMW i ELBLĄG.
Nie widzę problemu - PMW ma być wiosną, a Schichau jak pisze fdt najlepiej wczesnym latem.
Republika marzeń...
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Re: Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Post autor: dakoblue »

fdt pisze:Ostatnio wyklarowała mi się troszkę sytuacja od strony organizacyjnej - lokalizacja i te rzeczy. Może nawet coś uda się zorganizować z imprez towarzyszących (merytorycznych... nie zeby integracyjnych). W związku z powyższym zwracam się do załogi o konsultacje w sprawie terminu. Z różnych przyczyn najlepszy byłby termin maj/czerwiec 2005 w Elblągu, ale nie chciałbym tu zderzyć się z sympozjum nr 3. Jakie macie panowie propozycje w tej materii?

W części merytorycznej wstępne plany są następujące:

1. Wykłady (oczywiście połączone z dyskusją)

- tematyka ogólna i wprowadzenie - fdt
- torpedowce i elbląskie moskity - fdt
- ciekawe okręty Schichaua (takie z interesującą historią) - fdt

potrzeba jeszcze żeby ktos przygotował wykłady nt.

- statki Schichaua zbudowane dla Polskich armatorów i eksploatowane na ziemiach poskich (rzeczne, wiślane i inne) - ??? (może JB lub ktoś inny na ochotnika?)
- pancerniki i KL Schichaua (technika i historia) - ??? jakiś ochotnik co lubi ciężkie tematy

2. Zwiedzanie terenów byłej stoczni - tu niniejszym wrabiam dakoblue w organizacje tego wydarzenia

3. PRZED sympozjum zostanie sporządzony biuletyn czy inne wydawnictwo okolicznościowe, wobec czego potrzebne będzie kilka artykułów. Ja sam mogę napisać ze dwa lub trzy (cos zgodnie z tematami wykładów), ale mile widziane będą wszelkie teksty w temacie. Jeżeli Andrzej J. uzna któryś z artykulików za interesujący to może... :lol:

4. Pozostałe wydarzenia sympozjum będę komunikował załodze w miarę ich krystalizowania się (w tym miejscu proszę o kontakt AvM).

5. Apel do członków Lastadii o pomoc organizacyjną w miare potrzeb )dam wam cynk jakby co :wink: ).

No to odpalone... :killer: ... niech ktoś nada naszmu elbląskiemu sympozjum jakiś numer.
Tereny dawnej stoczni naleza teraz do ABB,ELZAMU,Alstoma ( w tym odlewni) .Trzeba bedzie przygotowac dokladna liste uczestnikow i zlozyc niezbednym czynnikom do akceptacji przy zorganizowaniu przepustek.
Proponowalbym zrobic to z 2 miesiecznym wyprzedzeniem.Rozmawialem dzis z p.Wojewskim ,ktory zajmuje sie badaniem historii Schichaua i Elblaga od wielu lat i mozemy liczyc na jego pomoc
Gość

Post autor: Gość »

Absolut pisze:Wychodzi na to, że byłoby to PIĄTE.

1. Błyskawica, wrzesień 2004
2. Pancerniki, listopad 2004
3. PMW - wiosna 2005,
4. Warszawa lub Szczecin - jesień 2005
5. ELBLĄG - ???

Oczywiście, można przełożyć Warszawa-Szczecin na później. Wstępnie i tak było planowane na jesień 2005.

Inna opcja to DWA SYMPOZJA w I. połowie 2005 roku - PMW i ELBLĄG.


Wszystko kwestia otwarta i do dyskusji.
:wink:
Moim zdaniem wstawić Elbląg na wczesne lato, nadac nr 4, zas Warszawę (bez Szczecina!) flotylle rzeczne itp. na jesień bez przesuwania jako 5.
Przy szczecińsko-enerdowskim będzie dużo pracy i załatwiania... trzea by opracowac tematyke.
Sam gdański Schichau i Kaiserliche Werft czyli razem obecna Stocznia Gdanska może poczekać
Andrzej J.
a-v-m

Post autor: a-v-m »

Nie wiem jaki jest rzeczywisty stan badania Schichaua.
Statki rzeczne na rzekach polskich , to chyba tylko Waldek. Produkcja rzeczna ogolnie to jest akapit na razie nie rozwiazany.
Z Waldkiem planujemy probe uporzadkowania wszystkich jednostek , glownie handlowych. Ja mam taki segregator z losami "wszystkich" statkow Schichua , ale sam dokladnie tym sie nie zajmowalem , raczej wyrywkowo. W "cuda" jakiegos doktora z Niemiec nie wieze, bo nie jest on znany w srodowisku niemeickich badaczy statkow rzecznych i specjalnych jak Dr.Meyer , Bernd Schwarz i innych mi znanych. A bez dobrej bazy statkow rzecznych zadnych szans. Poglebiarki to osobny temat.

Okrety wojebnne , zwlaszcza niemiecki moze zostawie. Bernd Schwarz napisal ostatnio ksiazeczke o OW zbudowanych w Niemczech na eksport, co porzadkuje czesciowo problem.

Nie wiem czyj jest moziwe zrobienie jakjekolwiekj kopiii spisu
produkcji Schichaua z PANU, czy zebranie materialow dotyczacych przemyslu w Elblagui z archiwum ... gdanskiego.

Warto byloby jako dokumentacja zescanowac albumy Schichaua
z 1912 , 1937 i ten maly o torpedowcach.

Bibliografia tez jest temat.

W sieci polecam www.elbing.de
Tam troche jest dla nie znajacych tematu.

Przy okazji poczatki Schichaua to Elblag . Tam w 1850 i 1860-ch
bylo szereg innych stoczni.

Do 1939 Schichau zbudowal wg listy okolo 1400 statkow
lista zamyka sie wg moich informacju U6442 (nr. ponad 2500).

Czy takie sympozjum nie powinno zamknac sie wydaniem przynajmniej CD ???

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Po kolei:
- spis jednostek zbudowanych i zamówionych (a niezbudowanych) u Schichaua jest,
- skany albumów z 1912 i 1937 są (może nienajnadzwyczajniejszej jakości ale są w pdf-kach)
- odnośnie tego małego albumiku o torpedowcach - masz jego skan? Z chęcią bym to zobaczył. :D
- losy i historia jednostek zbudowanych u Schichaua to jest PRAWDZIWE WYZWANIE. Ja tu sobie we własnym zakresie dłubię i coś tam wiem o około 100 jednostkach, ale ten twój segregator AVM to z chęcią bym obejrzał (napisz chociaż co tam w nim masz)
- AVM - czy byłbyś chętny napisać jakiś artykuł/opracowanie na jakiś temat?
- @ AVM mam jeszcze inną sprawę do Ciebie w temacie sympozjum. Napisać na priva (PM) czy na maila?
- Jakieś wydawnictwo to MUSI BYĆ z tym, że moim zdaniem raczej takie artykułowo popularyzatorskie. Dlaczego? Dlatego, że chciałbym, żeby coś zostało po tym sympozjum nie tylko dla FOW-owców, ale też i dla tzw. gawiedzi elbląskiej, która zdaje się wykazywać duże zainteresowanie tematem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

fdt:
Czy masz kopie spisu z PAN-u ?
Dla tych co nie widzieli spis z PAN-u ma dane dotyczace maszyn i kotlow, nie ma np. wymiarow statkow.

Czy masz jakis spis z kompletem wymiarow statkow zbud. w F.Schichau.

Ja mam troche notatek z PANu i spis ze STRANDGUTa + szereg spiosow czastkowych.

Spis z losami statkow zbud w Schichale jest potrzebny, gdyz jest ponad kilkanscie statkow ktore sa podawane jako zbudowane tam, a nie mozna je dopasowac. Jest mozliwosc droga eliminacji , Ponadto jak to pokazalem przy okazji statkow z Dniepru szereg statkow w rejestrach podawanne jako zbud FS mialy tylko maszyny FS. Ponadto dla wielu zrode statek z Elblaga = Schichau , co nie jest prawda.

AvM

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Mam spis z niewiadomego źródła, ale jest on dość (jeżeli nie bardzo) dokładny bo weryfikowałem go w oparciu o różne źródła np. artykuły z ZVDI. Obejmuje wszystkie jednostki łącznie z dokami i szalandami (moderprahme) Są tam podane wymiary, daty wodowania i oddania do eksploatacji. Dane o typach maszyn i kotłów a także ilości pędników i ich rodzajach. Spis obejmuje Elbląg, Gdańsk i Królewiec. Danych z PAN-u ani ze Strandguta nie mam. Z rozkoszą też obejrzałbym spis kotłów i maszyn wyprodukowanych w Elblągu... masz coś takiego?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Moglbys zamiescic dane tu dla np. numerow 1-20 ?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

tak jest STRANDGUTa
Obrazek
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Voila.
Obrazek
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Hehe. tzn obaj mamy to samo. Nie wiedziałem skąd to jest wiedziałem tylko od kogo dostałem :)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Obrazek
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Obrazek
ODPOWIEDZ