Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Lista Schichaua:
- proponuje : Schwarz, Waldek D., AvM. fdt, Trawicki (?) i inni
Torpedowce: ??? (moze Schwarz ?)
Poglebiarki: ???

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Na dzień dzisiejszy mogę potwierdzić 2 rzeczy:

CZAS: 18-19.06.2005 (w czasie trwania Dni Elbląga)

W dniu 18.06.2005 będzie wolny dla wszystkich i swobodny wstęp na teren ALSTOMA (część byłej Stoczni Schichau), będzie można zobaczyć to co robi się dziś w zakładzie no i jak wygląda fabryka (np. super obrabiarka bramowa Waldricha).

http://www.alstom.pl/turbines/
http://www.alstom.pl/foundry/
http://www.alstom.pl/pdf/folder_pl.pdf
http://www.alstom.pl/pdf/ref_mor.pdf

Ci którzy będą chcieli obejść cały teren byłej stoczni proszeni są o zadeklarowanie swego udziału, tak aby było możliwe sporządzenie listy. Oprócz ALSTOMA na terenie byłej stoczni są dziś jeszcze firmy ELZAM i MAAG (ci co maja robić przekładnie do Gawrona)

MIEJSCE: Muzeum Elbląskie, sala wystaw czasowych

http://www.info.elblag.pl/index1.php?id ... &akc=pokaz

http://www.muzeumelblag.gabo.pl/

W kwestii pozostałych elementów układanki:

Lista Schichau - Kto będzie kierował pracami i zbierze wszystko w tym temacie do kupy?

Część ogólna i wprowadzenie - ta sprawa jest najłatwiejsza. Mogę zrobić to ja (z marszu), Andrzej Nitka lub ewentualnie Herr H.J.Schuch (po niemiecku) jeżeli wygospodaruje czas w terminie Sympozjum.

Torpedowce - Kto będzie kierował pracami i zbierze wszystko w tym temacie do kupy? Padły tu jakieś propozycje AvM... (kto to jest Schwarz?)

Pogłębiarki - Są chętni?

Transatlantyki i pasażery - Są chętni?

BB, BC i CL- Są chętni?

Ciekawe losy statków i okrętów Schichaua - fdt

Okręty Schichaua w PMW - JB? Czy Pańska deklaracja jest jeszcze aktualna? Proszę o kontakt.

Statki Schichaua zbudowane dla polskich armatorów i pływające po polskich rzekach - Waldemar Danielewicz? Czy Pańska deklaracja jest jeszcze aktualna? Proszę o kontakt.

UWAGA: Jeżeli to Sympozjum ma się jednak odbyć, to w ciągu 3 dni od dziś muszę wiedzieć jakie tematy wejdą do programu a przynajmniej jakie tematy będą opracowywane i przez kogo.

I na koniec last but not least... DEGLOCK !!! STRONA WWW !!! Do końca lutego ma zostać postawiona. W pierwszym tygodniu marca spotkanie u mnie i wybór materiałów do jej wstępnego napełnienia. W kwietniu ma stać napełniona !!!

INNE EWENTUALNE TEMATY: Proszę o kontakt zainteresowanych.

Mój mail: fdt@op.pl
Mój tel. 601 776610

CO SIĘ DZIEJE Z ANDRZEJEM J. ??? Czy ktoś ma jego nr tel. komórkowego?
Gość

Post autor: Gość »

Kto robi listę chętnych? :o
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

fdt pisze:CO SIĘ DZIEJE Z ANDRZEJEM J. ??? Czy ktoś ma jego nr tel. komórkowego?
Andrzej gardzi komórkami
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Równo 60 lat temu towarzysze radzieccy skończyli historię Schichaua. Tak pro memoria.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

@ jareksk

Sympozjum Schichau. Specjalistyczność? Do pewnego stopnia tak. Temat jest zawężony, ale nie do jednej stoczni a do jednej stoczni i jej produktów, ale bez przesady.

Tak więc, w zakresie np BB, BC i CL fajnie byłoby coś usłyszeć o:
- niemieckich i rosyjskich programach budowy okrętów w ramach których Schichau dostał zamówienia,
- o tym kto je projektował,
- jakieś ciekawe szczegóły konstrukcyjne lub wyposażenia,
- jakie były ich losy od wejścia do służby do złomowania,
- o tym jak sprawdzały się "w praniu" i jakie były opinie uzytkowników

Nie sądzę, aby dla kogoś kto ma zbiory dot. pancerników czy krążowników liczone w szafach, zebranie takich informacji na 1 godz. prelekcję byłoby wysiłkiem wymagającym więcej niż 1-2 tygodnie spokojnego wyłuskiwania tym informacji i spisania ich sobie na kilku kartkach. Nie chodzi o grzebanie się w szczgółach konstrukcyjnych mocowania pancerza na 73 wrędze, chodzi o strawne dla początkującego miłośnika okrętów, kierunkowe zebranie i zaprezentowanie powszechnie dostępnych (znaczy już opublikowanych) informacji.

Chodzi więc o tak ujęty poziom "specjalizacji", reszta wyjdzie w praniu, w pytaniach i zasygnalizowanych tematach do zbadania.
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Chyba przegiąłem z naukowością. Ale taki miałem odbiór tematyki. :oops:
Fax et tuba
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Powielę tu więc post, który był odpowiedzią na szpilę od Karola w temacie o Sympozjum PMW.
karolk napisał:
no i bys napisał, że jednak organizujesz sympozjum, bo sotatni wspis ma charakter ostateczny
Drogi Karolu. Sęk w tym, że ja już wszystko to co mogłem ...zorganizowałem. Ganiałem jak pies z materiałami i opowieściami o Sympozjum. Na Sympozjum z udziałem ludzi którzy się na tym znają no i wystawę towarzyszącą (jedno i drugie razem) zorganizowałem sponsorów. Miało być ciekawie i merytorycznie. FOW miał być "ostoją" od strony wiedzy. Na chwilę obecną mam dwie deklaracje pomocy od strony merytorycznej, jedną w zakresie obrazków, dwie dobre rady i 3 zadeklarowanych uczestników... Nie mogę wydać pieniędzy sponsorów na taką imprezę. Myślałem, że najtrudniejsze będzie właśnie zebranie pieniędzy i takie tam organizacyjne sprawy, okazało się jednak, że to da się załatwić. Tu gdzie problemów się nie spodziewałem (strone FOW-owsko merytoryczna), mam je. Miało być "sympozjowo" i "zawodowo" a wygląda na to, że możliwe jest jedynie kameralne spotkanie przy piwku, bo na prawdziwe Sympozjum zabraknie ... ludzi z ich wiedzą. Nie wiem na czym to polega... czuję, że ta wiedza jest tu i tam, ale jakoś nie pcha się na światło dzienne. Na skutek panujacej u nas grypy "królewieckiej" moja ostateczna rozmowa (z konkretami z mojej strony) odwlekła sie o 3 dni czyli do jutra. W międzyczasie pojawiły się w wątku o Sympozjum 2 dobre rady z szansą na prekucie w deklaracje... no to postanowiłem poczekać na deklaracje... i czekam... do jutra. Nie mam kontaktu z Andrzejem J. (a miał się odezwać).

Nie wiem, może wydaje się niektórym, że jak impreza ma być w czerwcu to jest jeszcze dużo czasu na deklaracje... To nie jest tak. Jeżeli impreza ma być w czerwcu to powinna być zaklepana w październiku poprzedniego roku. To, że po "starcie" w grudniu udało mi się zgrać sprawy w miejscu i terminie optymalnym zawdzięczam tylko życzliwości ludzi, którzy dla mnie to i tamto odwołali, przesunęli czy skrócili w swoich planach. Kiedy jutro pójdę na spotkanie a nic sie do rana nie zmieni, to Sympozjum nie będzie... bo jeżeli teraz nawalę to drugi raz w moje opowieści nikt nie uwierzy. Tak, zrobię z siebie błazna przed ludźmi którym naopowiadałem cudów o Sympozjum, ale wolę to niż zrobić z siebie błazna, idiotę i oszusta który korzystając z ludzkiej życzliwości marnuje ich czas i pieniądze na małe spotkanko kilku kolegów. Napisałbym Ci to na PM, ale skoro się nie logujesz to chyba nie miałem szansy...
kajtek

Post autor: kajtek »

Ludzie co z wami!!!!!???? Człowiek się stara, a reakcji zero. gdzie wasz optymizm się podział :bije:
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

fdt pisze:Okręty Schichaua w PMW - JB? Czy Pańska deklaracja jest jeszcze aktualna? Proszę o kontakt.
TAK! Mam nadzieję, że AvM pomoże w zebraniu danych.
JB
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Z checia pomoge :-)
Jestem gotowy tez do zrobienia listy Schichaua.
Jesli chodzi o torpedowce moze tez Trawicki, musze
sie z nim skontaktowac. Mam prawie wszystko
(ktos zgubil mie ksiazke o rosysjkich torpedowcach),
ale to naprawde duzo pracy. Moze byc porownywalna
z praca doktorska.

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

AvM pisze:Z checia pomoge :-)
Jestem gotowy tez do zrobienia listy Schichaua.
Jesli chodzi o torpedowce moze tez Trawicki, musze
sie z nim skontaktowac. Mam prawie wszystko
(ktos zgubil mie ksiazke o rosysjkich torpedowcach),
ale to naprawde duzo pracy. Moze byc porownywalna
z praca doktorska.
AvM
Bardzo mnie ucieszyła twoja deklaracja pomocy Andrzeju. Teraz ad rem:

1. Jak wyobrażasz sobie robienie listy Schichaua? Chcesz ja zrobić w wersji "dużej" - (tzn. nr i nazwa jednostki, dane tech, krótkie streszczenie jego losów) czy w wersji "małej" (tzn. numer, data wodowania, nazwa i dane tech) ?

Ja osobiście proponuję abyśmy wzięli listę Schmelzkopfa (jestem w trakcie jej wklepywania do Excela) i po prostu dokonali jej weryfikacji w oparciu o posiadane przez Ciebie dane w wersji "małej". "Dużą" wersję listy można zrobić później bo teraz może okazać się, że mamy na to zbyt mało czasu.

2. Torpedowce. W tym zaresie również oferuję swoją współpracę. Od razu mówię, że dysponuję pewną ilością materiałów o torpedowcach zbudowanych dla Rosji... w pozostałym zakresie mam mało materiałów. Austria, Włochy, Turcja, Argentyna, Japonia, Chiny i Brazylia to prawie nic nie mam... a jeżeli chodzi o Niemcy to mam daleko za mało.

Tak naprawde "robienie" tego tematu to będzie niezła orka. Proponuję abys to ty zajął sie tym tematem jako koordynator ze względu na to, że masz źródła. Proponuje Ci swoją pomoc w opracowywaniu poszczególnych podzakresów tematycznych. Ty przysyłałbyś mi materiały ja bym to opracowywał i odsyłał Ci do kontroli.

Odnośnie objętości: To nie ma byc potężna i wyczerpująca temat praca. Wystarczy jeżeli ten temat zamknie sie tekstem circa 40 stron w Wordzie to i tak będzie baaaaardzo dużo (najwięcej ze wszystkich tematów).

Na PM prześlę Ci jutro komplet moich danych teleadresowych: maile, GG, telefony i nr faksu. jeżeli to ma sie udać - MUSIMY BYĆ W CIĄGŁYM KONTAKCIE.

PS: Jesteś pewien, że chcesz w to wejść?
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

UWAGA: W dalszym ciągu nie mamy kogoś kto wziąłby do obrobienia temat BB, BC i krążowników. To raptem 15 jednostek plus ewentualnie kanonierki (ale to niekoniecznie). jak wyobrażam sobie formułę opracowania pisałem wyżej ....
Tak więc, w zakresie np BB, BC i CL fajnie byłoby coś usłyszeć o:
- niemieckich i rosyjskich programach budowy okrętów w ramach których Schichau dostał zamówienia,
- o tym kto je projektował,
- jakieś ciekawe szczegóły konstrukcyjne lub wyposażenia,
- jakie były ich losy od wejścia do służby do złomowania,
- o tym jak sprawdzały się "w praniu" i jakie były opinie uzytkowników
Czy naprawdę na tym forum nie ma nikogo kto wziąłby ten temat na warsztat? Nikt tu się nie interesuje pancernikami i krążownikami?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

1) Trawicki pisze sie tez na torpedowce, i na liste.

2) Z wklepywaniem poczekaj.
dostarcze do poniedzialku zainteresowanym liste
bazowa w EXCELU:
- nr
- nazwa
- rok
- wlasciciel
- wielkosc
Tak , ze troche pracy sie oszczedzi.

3) Zrobimy tez spis literaturya do torpedowcow.
Baza niestety moze byc tylko Fock.

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Tak więc klamka zapadła. Poszedłem, rozmawiałem, przedstawiłem plan i budżet, mam komplet ustaleń terminowych.

Wystawa: 15.06.2005 do 6.07.2005

Sympozjum: 18-19 06. 2005

Miejsce: Sala Wystaw Czasowych w Muzeum Elbląskim.


Mam nadzieję, że pomożecie mi nie zrobić z siebie błazna.

@AvM

1. Jak wyglądaja ustalenia z Trawickim (nie mam z nim bezpośredniego kontaktu) ?

2. Rozumiem, że masz Z-Vor Focka. Rozumiem też, że na jego bazie chcesz opracować niemieckie torpedowce. Co z pozostałymi t-bootami na eksport?

3. Co do listy. Do czysto technicznych czynności mam dwóch ochotników. Jeżeli jest potrzeba przepisania czegoś czy inne takie... to daj znać. Postaram się rozdystrybuować robotę, tak aby nie było przestojów, tak więc jeżeli są jakieś materiały do takiej obróbki przyślij mi je.

4. Ja mogę zająć się rosyjskimi torpedowcami w całości. Mam wystarczającą ilość materiałów na załozony zakres i głębokość ujęcia. Postaram się to skończyć w ciągu miesiąca i przesłać ci to do konsultacji i włączenia do całości tematu torpedowców. OK?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Hi fdt!

1) Dopiero wczoraj rozmawialem z Trawickim., na razie nie ma zadych ustalen.

2) Niemiecki torpedowce nigdy nie byly moim hobby :-(
Jesli chodzi o reszte eksportowych to uwazam , ze mam
to co potrzba. Spis literatury

3) Uwazam , ze lista na poczatek powinna byc przepisana po niemiecku
tak jak jest w oryginale , a potem przetlumaczona . Tak jak teraz to
ani pies ani wydra. To samo z pisownia nazw rosyjskich- albno jak w spisie oryginalnym, albo jak wymagaja normy (PN - odpowiada ISO).

4) Jaka masz literature na temat rosyjskich TBs ?

AvM
ODPOWIEDZ