Kwazar

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Kwazar

Post autor: Adam »

Mam pytanie: czy ktoś zna historię tego statku:
http://www.shipspotting.com/uploads/photos/285738.jpg
http://www.msr-okartowo.pl/kwazar.htm

Właścicielem jest Mazurska Służba Ratownicza z Okartowa.
Aramator podaje, że jest to "były statek ratowniczy Arkona" - pytanie co to za Arkona? Nazwa wskazywałby na statek niemiecki, ale linie kadłuba wskazują na przebudowany, jeden z polskich statków ratowniczych typu R-17.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Żadna Arkona. To był na pewno R-17, chyba Pasat. W piątek powiem jak się na 100% wcześniej nazywał.
Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Byłbym zobowiązany.
Coś mi w głowie świta, że gdzieś słyszałem, jakoby jeden z wycofanych R-17 został "prywatnym statkiem ratowniczym" i to chyba po inna nazwą - może to to?
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Nazywał się wcześniej Szkwał.

Przebudowany z ratowniczego na jednostkę do przewozów wędkarzy (oficjalnie "jacht motorowy") w 2002 roku w Rybackiej Stoczni Remontowej PPiUR "Szkuner" we Władysławowie.

Ale to nie jest jedyny R-17 przebudowany na statek wycieczkowy. Z tego co słyszałem to ex "Pasat" jest w Łebie, ale nie wiem pod jaką obecnie nazwą.
Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Dzięki.
Czyli tą Arkonę to chyba sobie wymyślili.

Oficjalnie jacht motorowy, oprócz wędkarzy działa też jako baza nurkowa i jest wykorzystywany jako jednostka szkolna (kursy motorowodne).
Taki "morski przyczółek" Mazurskiej Służby Ratowniczej - do której trafiło też kilka innych jednostek PRO (obecnie MSPiR), m.in Morkę która przez wiele lat pełnła służbę na Zalewie Szczecińskim.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Być może nazwę Arkona nosił po tym jak przestał być Szkwałem, a zanim stał się Kwazarem - tego nie wiem...
Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

A to być może, tak czy inaczej najbardziej interesowała mnie pierwotna jego nazwa, czyli Szkwał
Awatar użytkownika
Okonek
Posty: 51
Rejestracja: 2005-02-19, 16:56
Lokalizacja: Meckenheim/BRD

Post autor: Okonek »

Jeden R-17 plywal w DDR-owskim ratownictwie. Po zjednoczeni niemiec zostal przekazany ( sprzedany :roll: ) PRO. Nie pamietam teraz nazwy ani niemieckiej ani juz jaka otrzymal u nas. Na 100% nie byla to Arcona. Oczywiscie istnieje taki statek w DGzRS ale jest tego samego typu co Berlin. Mialem gdzies fotke tego niemieckiego R-17 ale teraz na nia nie wpadne :-(
pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Okonek
Posty: 51
Rejestracja: 2005-02-19, 16:56
Lokalizacja: Meckenheim/BRD

Post autor: Okonek »

Okonek pisze: Na 100% nie byla to Arcona.
Pewnie, ze na 100% bo nazywal sie "Arkona" :glupek2: :oops: Zbudowany w 1974 roku w stoczni Wisla stacjonowal przez 16 lat w Sassnitz. W 1990 roku przejety od Seenotrettungsdienst der DDR przez DGzRS i w 1992 przekazany Polsce ( szczegoly nieznane ale - cos mi jednak swita, ze otrzymal chyba nazwe Pasat II ). Dokopalem sie tez do informacji o drugim R-17 w ratownictwie NRD noszacym nazwe STOLTERA ale co z tym sie stalo ? siec milczy :roll: Dostepne sa tylko fotki modeli :cry:
pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

STOLTERA typ R17 zbudowana w 1974 roku dla ówczesnej DDR, stacjonował w Warnemunde. W 1992 r. przekazany przez DGzRS Polsce. Nazwany "POWIEW". Stacjonował w Ustce.
ARKONA typ R 17 zbudowana w 1974 roku dla ówczesnej DDR nie posiadał haka holowniczego. Stacjonował w Sassnitz. W 1992 r. przekazany przez DGzRS Polsce. Nazwany "SZKWAŁ" (II). Stacjonował w Kołobrzegu. W 1999 roku sprzedany WOPR w Okartowie nad Jeziorem Śniardwy. W tym roku stacjonuje na Przeróbce za mostem Siennickim
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Dodam dla tych nie z Trójmiasta Przeróbka to dzielnica Gdańska
W.DANIELEWICZ
krzysiekj
Posty: 7
Rejestracja: 2007-04-14, 20:27

Post autor: krzysiekj »

Na stronie www.koga.net.pl znalazłem zdjęcia przysłane przez Pana Jerzego Bina kutra ratowniczego PASAT II z portem macietrzystym Darłowo czy nie jest to aby ten jeden z dwóch kutrow R-17 sprzedanych Niemcom z NRD.
Czy ktoś może to potwierdzic?
A może ktos ma kontakt z p. Binem tj. autorem tych zdjęć.

Pozdrowienia
Krzysiekj
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

adres p. Jerzego Bina vel Binia

Post autor: Andrzej J. »

Kontakt Jerzy Biń
Adres: Wiedeń 1120 Austria
Telefon komórkowy: +43 (0)664 46 16 444
http://www.jerzybin.eu
Informacje: Modelarz okrętowy
to rzadkie nazwisko wpisz Bin oraz Biń na mapie nazwisk na www.moikrewni.pl
zobacz też info na http://kartuzy.naszemiasto.pl/wydarzenia/760894.html
ODPOWIEDZ