Braterska pomoc antyimperialistyczna

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Braterska pomoc antyimperialistyczna

Post autor: pothkan »

Chciałbym poruszyć kwestię udziału polskich statków w latach 40-60. w dostarczaniu uzbrojenia i zaopatrzenia róznym zbrojnym ugrupowaniom partyzanckim, sterowanym lub sprzymierzonym z "blokiem wschodnim".

Na początek dwa wątki:

1) komunistyczna armia w Grecji (DSE) w latach 1946-1949 - kilka statków polskich brało udział w dostarczaniu im broni, bodaj via Albania.

2) Algieria - http://www.netmarine.net/bat/ee/tartu/index.htm
"C'est au cours d'une de ses missions, le 2 février 1959, qu'il intercepte le cargo polonais Wisla suspecté de faire du trafic d'armes au profit du FLN."
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

O rejsach do i z Albanii z pomocą dla greckich partyzantów były nie tak dawno artykuł w "Naszym Morzu" (nr 8/2009).
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Nie wiem czy juz rozwiazane sia problemy czejsciowego przejmowania przez Polske (mozliwe ze bez wiedzy PMS) sowieckich okretw, ktre byly przakazywane "dalej".
JacekZ
Posty: 10
Rejestracja: 2010-11-23, 22:09

Post autor: JacekZ »

Są jeszcze dostawy z Polski do Wietnamu w latach 1960-75, amunicja, broń strzelecka i materiały medyczne.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

To były legalne dostawy, międzypaństwowe.

Ale skoro już zeszliśmy - ciekawe, czy PMH brała udział w dostawach sprzętu ciężkiego polskiej produkcji (T-55, T-72, MT-LB) do państw arabskich (Irak, Egipt, Pd. Jemen itd.) w latach 70-80.
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Nie wiem czy Cie to interesuje, ale na Ms Grunwald w 1973 przewozilismy polskie czolgi dla armii indyjskiej w czasie konfliktu z Pakistanem o Kaszmir.
Jefe
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Racja, zapomniałem o Indiach.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

JacekZ pisze:Są jeszcze dostawy z Polski do Wietnamu w latach 1960-75, amunicja, broń strzelecka i materiały medyczne.
Dla którego Wietnamu? Słyszałem, że z Gdańska wożono drut kolczasty, do Wietnamu Południowego. Mogli tez wozić materiały medyczne.
pothkan pisze:... czy PMH brała udział w dostawach sprzętu ciężkiego polskiej produkcji (T-55, T-72, MT-LB) do państw arabskich (Irak, Egipt, Pd. Jemen itd.) w latach 70-80.
Tak, przynajmniej do Libii. Statki szły wtedy bezpośrednio z Polski, bez portów pośrednich. W Libii był polski punkt przeładunkowy, gdzie Polacy przygotowywali czołgi przed przekazaniem Libijczykom.
ODPOWIEDZ