WILHELM GUSTLOFF - uzbrojenie

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Glasisch pisze:a służbowa była podnoszona, wtedy, kiedy statek działał na polecennie Rzeszy, tylko tyle, brak dokładnych danych.
Moim zdaniem była to po prostu bandera państwowa, tzn. instytucji rządowych.
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

pothkan pisze:
Glasisch pisze:a służbowa była podnoszona, wtedy, kiedy statek działał na polecennie Rzeszy, tylko tyle, brak dokładnych danych.
Moim zdaniem była to po prostu bandera państwowa, tzn. instytucji rządowych.
żeby trochę uporządkować, bo sam też nieświadom namieszałem:

- bandera państwowa, czerwona z białym okręgiem i swastyką = bandera handlowa III. Rzeszy

- bandera handlowa z żelaznym krzyżem w prawym górnym rogu - z dowódcą byłym oficerem marynarki wojennej na mostku,

- flaga służbowa - zaopatrzeniowce (Troßschiffe) i łamacze blokady.

Na mój gust, "Gustloff" wyszedł z Gotenhafen pod handlową.

Pozdrawiam i dziękuję za próbę wyjaśnienia
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Na temat uzbrojenia? Niestety, milczy.
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

pothkan pisze:Na temat uzbrojenia? Niestety, milczy.

i tego nie wie nikt, zadanie dl ambitnych - 1 (4) - 20 mm jest sicher, co z resztą?
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Na tej symulacji, na rufie jest coś większego. Ale skąd autor brał dane, tego nie wiem. Najczęściej podaje się - kilka dział przeciwlotniczych.
Obrazek
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Alfie, fajne, ale

zdjęcia, proszę o zdjęcia z tamtego okresu, a nie "artist`s depression". Pardon! Przecież to Lazarettschiff, a takim "Gustloff" w styczniu 1945 nie był.
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Niestety...jedyne jakie znalazłem jest tak nieostre, że niewiele widać :(
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Rechneten Sie damit, angegriffen zu werden?

Schön: Wir rechneten mit Minen und mit Flugzeugen, deshalb wurden auch zwei Flak-Geschütze an Deck aufgestellt. Von sowjetischen U-Booten war allerdings keine Rede
Ostatnio zmieniony 2010-09-14, 09:40 przez AvM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Na jednym z forów znalazłem info, że były dwa "grube" działa, na innym, że czterolufowe spadło na szalupę. Na ile są to prawdziwe informacje, nie wiem.
Heinz Schön:
Da löste sich eines der Flak-Geschütze und rutschte von dem schlagseitigen Schiff. Das Geschütz stürzte genau in das Boot, zerschmetterte es und die Menschen darin - von denen hat keiner überlebt... i dalej...Auch wenn es schwer fällt, man muß anerkennen, daß die Versenkung kein Kriegsverbrechen darstellt. Denn die Gustloff war mit einem Tarnanstrich versehen, fuhr mit abgeblendetem Licht und hatte nicht nur zwei Flak-Geschütze sondern auch 1.000 U-Boot-Soldaten an Bord.
Gerhard Jeske:
Vorne auf dem Oberdeck ist ein Fundament aufgebaut und darauf eine 2 cm Flakstellung gegen eventuelle Luftangriffe.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

ALF pisze:Na jednym z forów znalazłem info, że były dwa "grube" działa, na innym, że czterolufowe spadło na szalupę. Na ile są to prawdziwe informacje, nie wiem.]
czyli "Vierling"
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

W sieci pokutuje fotka przedstawiająca jakoby GUSTLOFFA wychodzącego z Gdyni w ostatni rejs, Niestety, jest niewyraźna.
Obrazek
Ale gdzieś musi być oryginał. Może na nim było by widać coś więcej?
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

ALF pisze: Na tej symulacji, na rufie jest coś większego. Ale skąd autor brał dane, tego nie wiem. Najczęściej podaje się - kilka dział przeciwlotniczych.
Dziwna trochę ta symulacja, bo czerwony krzyż wskazuje na statek szpitalny, gdzie żadnego uzbrojenia być nie powinno.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Marek T pisze:W sieci pokutuje fotka przedstawiająca jakoby GUSTLOFFA wychodzącego z Gdyni w ostatni rejs, Niestety, jest niewyraźna.
Obrazek
Ale gdzieś musi być oryginał. Może na nim było by widać coś więcej?
nic nie pokutuje, bo to jest "Gustloff" w Gdyni, tzn. jego ostatnie znane zdjęcie, a "właściwe" a właściwa fotografia jest bardzo wyraźna, powinna w sieci gdzieś być. Na pierwszym planie "Löwe" (na Twoim widać tylko kawałek jego komina. To nie też znak czerwonego krzyża, tylko przez szarą farbę przebija znak "Kraft durch Freude".

poniżej "pełniejsza" wersja, potem scena z filmu niemieckiego obok.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

http://de.wikipedia.org/wiki/Nacht_fiel ... Gotenhafen
http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Wilh ... ropped.jpg
http://www.google.pl/#q=Nacht+fiel+%C3% ... eaf9bebd37
jeden z linków powołuje się na model "Gustloffa" z ostatniego rejsu, ale ja tam nie widzę żadnego uzbrojenia.
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Nigdy nie przyszło mi do głowy, ze mój wpis na forum wywoła taki sztorm. Bardzo dziękuję wszystkim za odzew. Cieszę się, że tyle osób jest zainteresowanych tym tematem. Nie ukrywam, liczę na dalszą Waszą pomoc. Podczas projektowania modelu, pewnie nie jedna wątpliwość się pojawi, którą będziemy musieli rozwiązać.
Glasisch: co do bandery, jak widzisz nie jest to też takie proste. Mnie też najbardziej realistyczna wydaje się bandera marynarki handlowej ( mówimy o wersji styczeń 1945). Na razie tak zostanie. Chyba żeby w międzyczasie znalazła by się jakaś wiarygodna fotografia, która to zmieni. Mamy jeszcze na to czas. Na razie musimy skończyć obecny projekt.

Wracając do tematu -
Na YouTubie na jednym z filmów dokumentalnych o Gustloffie znaleźliśmy coś takiego.



Przepraszam za jakość zdjęć, ale są to kadry z filmu. Może fotki komuś coś podpowiedzą. Ja niestety jestem zupełna noga z uzbrojenia okrętów i „statków” XX w.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc.
Pozdrawiam.
SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Oho, nie wrzuciło mi fotek.Bardzo przepraszam. Cały list ze zdjeciami miałem w wordzie, a widać tylko tekst. jak mogę inaczej wstawić zdjęcie z mojego komputera, a nie jako link do innego miejsca gdzie znajduje sie fotka. Jeszcze raz przepraszam
Pozdrawiam SZKUTNIK
ODPOWIEDZ