Statek Szkolny LWÓW

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Buszując po necie doszedłem do dość ciekawego wniosku, że dużo łatwiej zdobyć plany jakiś zupełnie egzotycznych jednostek niż czegoś co stanowi podstawy naszego dziedzictwa kulturowego. Na jednym z moich forów poruszyłem kwestie SM MĄTWA i zapraszam tam. Tu natomiast chciałbym wraz z kolegami zająć się bardziej znaną i mocno skomplikowaną jednostką jaka był Statek Szkolny LWÓW. Jest tu juz sporo informacji ale o przebiegu służby lub sporów czy nosił on kiedykolwiek banderę wojenna czy nie. Niestety nie znalazłem satysfakcjonujących mnie rysunków jak wyglądała kolebka Polskich Marynarzy co jest dla nie niezrozumiałe jeśli chodzi o tak ważną jednostkę. Być może się mylę i istnieją jakieś publikacje na ten temat. Bardzo proszę o info.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Satek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Na zachęte daje zdjęcie pięknego modelu Lwowa. Niestety nie znam autora a zdjęcie to znalazłem w sieci .
Załączniki
Lwow_model.jpg
(987.95 KiB) Pobrany 12435 razy
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Satek Szkolny LWÓW

Post autor: Chemik »

Proponowałbym poprawić tytuł wątku na: Statek szkolny "Lwów" :)

Poniżej trzy planiki Lwowa.
Dwa pierwsze z "Księgi Statków Polskich" t. 1, którego autorem jest Janusza Kozaka (z 1991 roku, chyba nic później nie było publikowane)
Trzeci z "nieśmiertelnej" książki "Pod polską banderą" i jego autorem jest Stefan Kolicki (powstał ok. 1960 roku)
Załączniki
Lwów(3).jpg
Lwów(3).jpg (128.57 KiB) Przejrzano 20925 razy
Lwów(2).jpg
Lwów(2).jpg (115.84 KiB) Przejrzano 20925 razy
Lwów(1).jpg
Lwów(1).jpg (141.9 KiB) Przejrzano 20925 razy
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Satek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Dzieki za odpowiedz. ale cos mi tu nie pasuje :(widziałem te rysuneczki już tylko wydają mi się strasznie jakieś koślawe. Na fotkach LWÓW jest pięknym statkiem a tu nie moge doszukać sie proporcji i piękna, zwłaszcza stermaszt wg mnie ciut za niski. Poza tym dalej nie ma planów pełnych modelarskich a jedynie uproszczone rzuty co mnie dobija jak na tak znana jednostkę.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Satek Szkolny LWÓW

Post autor: Chemik »

Możesz narysować "Kolebkę Nawigatorów" sam :P
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Pewnie że mogę. Na razie skupiłem sie na Statku Minowym MĄTWA. Jest na 2 moim forum zapraszam. Zrobiłem am swoją rekonstrukcje. Poza tym chciałbym podjąć ogólnie temat sklasyfikowania, opisania i udostępnienia wszystkim chętnym danych i rysunków WSZYSTKICH jednostek pływających pod polska flaga i banderą. Jest to zadanie dość karkołomne wiec jęsli ktokolwiek wyrazi chęc pomocy to przyjmę go z otwartymi ramionami :chat: aby wspólnie czatować , polować i pisać
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: Peperon »

MORZE, nasze MORZE ...
..., Lwów ...
Lwów.jpg
Lwów.jpg (999.22 KiB) Przejrzano 20890 razy
... i nieodżałowany pan Stanisław Katzer. :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Dzieki. To już coś bo są przekroje choć mam dwa zastrzeżenia :
1. Forum to chciałem potraktować jako pewna prowokację dla ludzi zajmujących się profesjonalnie rysowaniem planów modelarskich. Spotkałem się np ostatnio z planami modelarskimi dość egzotycznych polskich statków o których słyszę poraz pierwszy choć nie jestem laikiem. Natomiast naprawdę niepojęte jest dla mnie ,że ten jeden z najbardziej zasłużonych statków. Kolebka nawigatorów doczekał sie tylko takich skromnych planików. Chodzi mi o plany modelarskie na co najmniej 3 kartkach formatu A3 ze wszelkimi szczegółami. Co jako modelarza i pasjonata morskiej techniki jest dla mnie absolutnym szokiem. Tak naprawdę brak jest jakiejkolwiek monografii, rysunków w MODELARZU, opracowania w MM lub innej kartonówki. Absolutnie nic. po prostu szok.
2. Druga sprawa nawet te rysuneczki sa stare i uważam obarczone błedem. Proszę o porównanie rysunku ze zdjęciem poniżej. Na zdjęciu stermaszt jest strzelisty i dostaje prawie do najwyższej rei grotmasztu. A co widzimy na rysunkach. Jakiś koslawy ostatni maszt siegający raptem do 4 od dołu rei ( i to nie całkiem ) Do tego pochylony i jakiś koślawy. Jeśli to się rzuca w oczy to co z pozostałymi elementami statku.
Załączniki
lwow.jpg
lwow.jpg (154.17 KiB) Przejrzano 20884 razy
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: Marek T »

p11c pisze:... Na zdjęciu stermaszt jest strzelisty i dostaje prawie do najwyższej rei grotmasztu ...
Złudzenie optyczne, wynikające z praw perspektywy.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Być może, ale przeanalizowałem kilka zdjęć i doszedłem do dwóch wniosków. Jeden zdjecia z wcześniejszego okresu ( malowanie w pasy czarno białe) pokazują wysoki maszt 3. poźniejsze fotki pokazuja niższy maszt. ( i nie jest to złudzenie optyczne) Stan taki sugeruje jakąs przeróbke tego masztu. 2 wniosek to Masz ten jest zawsze prosty a nie pochylony jak na rysunkach ( nawet jesli jest to pochylenie to minimalne ) .
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: Marek T »

Analiza zdjęć czasem jest myląca, szczególnie jeżeli obiekt ustawiony jest pod kątem do patrzącego. Sam się na tym wiele razy złapałem.
Załączniki
LWOW.jpg
LWOW.jpg (34.48 KiB) Przejrzano 20871 razy
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: Colonel »

"Lwów"dwukrotnie trafił w ręce Marynarki Wojennej:na samym początku,przy czym nie jest pewne, czy w rejsach szkolnych w roku 1921 nosił banderę wojenną i po lipcu 1930 jako baza okrętów podwodnych,apotem hulk.
Co do masztów: barki tak miały, że ten trzeci (czasem i piaty) maszt były relatywnie niskie.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

owszem, wiem o tym jak maja barki ale nurtuje mnie coś innego. Na zdjęciach statek wyglada pięknie a na rysunkach jest brzydki. Nie podobają mi sie te proporcje. Pozwoliłem sobie zmierzyc i porównać proporcje wysokości masztów do wysokości burty bezpośredniej po.d masztem. Nie sądze aby te proporcje były zniekształcone. Liczby są dośc ciekawe. Jest to na gorąco i obarczone błedami ale i tak róznice są dośc spore
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: JB »

Te dane moga się przydać:
Wysokość masztów: fok - 41,25 m, grot - 42,0 m, bezan - 27,0 m;
Zanurzenie z wodą, ropą i 500 t balastu: 4,10 m;
Wysokość wolnej burty przy takim zanurzeniu: 3,33 m.

JB
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

Czyli jesli dobrze rozumuje i umiem matematykę to stosunek wysokości grota do wolnej burty wynosi 42/3,33 czyli 12,62
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Szkolny LWÓW

Post autor: p11c »

W rysunku z Morza ta proporcja wynosi 7,78 ( wolna burta ma prawie 5 m a grot niecałe 40 ) Pozornie na tym rysuneczku wszystko się zgadza ale jak porównamy proporcje to wychodzi kiszka. Ogromny błąd powodujący, że całość traci wdzięk i smukłość sylwetki.
Załączniki
Lwów morze kontrowersje.JPG
Lwów morze kontrowersje.JPG (405.67 KiB) Przejrzano 20813 razy
ODPOWIEDZ