Zieleniewski, Kraków

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

tender pisze:
RyszardL Z dużym opóźnieniem ale jak miałem czas siedzieć przy kompie, to fiksowało ładowanie do photobucketa - może to będzie przydatne
I to bardzo się przyda. Serdeczne dzięki. :wink:
Widać, że kiedyś publikowano bardzo fajne książki.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Podrzuce to tu

R-Holtz, harburg zbudowal w 1882 statek do Halicza
stalowy kolowy holownik 12,5x2,5m predkosc 3,5 m/s
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Pozwalam sobie zamieścić poniższy wpis uczestnika forum A-W:
Ponieważ nie jestem użytkownikiem FOW - proszę przekazać p. RyszardowiL, że narysowana przezeń sylwetka Melsztyna jest nieprawidłowa z jeszcze jednego powodu - ten okręt nie powinien być szary! Tak malowano okręty pełnomorskie (acz w Austrii dopiero od czasów admirała Antona Hausa), a to jest jednostka śródlądowa. Czy on nie powinien być koloru khaki, takiego jak sprzęt ck wojsk lądowych?
Jest to ciekawe zagadnienie Czy w trakcie przejęcia i uzbrajania parowców Namiestnictwa Gailicji w sierpniu roku 1914 je przemalowano. Podejrzewam, że nie.
Z kolorowanej pocztówki wydanej przed I wojną statek ma kolor: odcień białego.
Niemniej nie wykluczam, że w późniejszych latach , już po podniesieniu malowano je na szaro, choć podaje to tylko w oparciu o czarno-białe zdjęcie.

Jefe
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Odrestaurowana Leitha jest szara, ludzi odpowiedzialnych za jej odbudowę raczej trudno posądzić o niewiedzę.

Z drugiej strony, ten modelik monitora A-W jest khaki!?

Obrazek
Komendant
Posty: 3
Rejestracja: 2014-05-08, 17:12

Re: Zieleniewski, Kraków

Post autor: Komendant »

Witam Panów, jestem nowy na forum i przyznać muszę, że poruszacie bardzo ciekawe dla mnie tematy. Postaram się również czasem wnieść coś do dyskusji o Flotylli Wiślanej i jej statkach :)
Komendant
Posty: 3
Rejestracja: 2014-05-08, 17:12

Re: Zieleniewski, Kraków

Post autor: Komendant »

Odnośnie kolorystyki monitorów i statków to na kartach pocztowych z ostrzału Belgradu monitory flotylli Dunajskiej mają kolor szary i przypuszczam, że to jest właściwy kolor dla statków Flotylli Wiślanej. Odcienie były różne, można to stwierdzić w oparciu o zdjęcia. Np. Zdjęcie Melsztyna pod Wawelem z 1916 r. jest bardzo jasne - wręcz można by rzec, że statek jest pomalowany na biało. Neptun z przełomu 1915/16 jest natomiast w kolorze zdecydowanie ciemniejszym - może nawet jest to odcień zielono-szary używany do malowania dział w artylerii austriacko-węgierskiej. Pewne jest że w 1914 r. wszystkie statki były pomalowane na jednakowy kolor i zdecydowanie był to odcień szarości.
Komendant
Posty: 3
Rejestracja: 2014-05-08, 17:12

Re: Zieleniewski, Kraków

Post autor: Komendant »

Mam natomiast takie małe pytanie. Co to za jednostka stoi na brzegu obok Krystyny. Jest to rok 1916 - wrzesień.
Załączniki
krystyna i coś m.JPG
krystyna i coś m.JPG (48.08 KiB) Przejrzano 6361 razy
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zieleniewski, Kraków

Post autor: W.Danielewicz »

Tym statkiem może być sądząc po dacie wydobyty i odbudowywany "WAWEL". Rufę ma podobną.
W.DANIELEWICZ
ODPOWIEDZ