Zieleniewski, Kraków

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Zieleniewski, Kraków

Post autor: Marek T »

Czy znana jest jakakolwiek lista statków zbudowanych przez zakłady Zieleniewskiego w Krakowie?
Prócz zakładów w Krakowie mieli jeszcze filię w Sanoku.
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Niedawno wyszla niewielka publikacja (jak sie dokopie do niej to podam namiary) o Zakladach Zieleniewskiego - niestety stoczni poswiecono niewiele uwagi, wiec o zadnej liscie niema mowy;najbardziej interesujacy jest wykaz(znowu skrotowy) archiwow
Gość

Post autor: Gość »

Gdzieś to mam (pożyczone), ale nie mogę znaleźć ...
Pamiętałem tylko, że nie było tam nic o statkach.
Marek T.

Post autor: Marek T. »

Nie zalogowałem się.
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Marek parę statków da się wymienić ale to pożniej bo teraz nie mam zrodel pod reką z pamieci to tak:
KOPERNIK,MELSZTYN,TYNIEC,WANDA,WILNO,KRAKÓW,OLZA
W.DANIELEWICZ
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

W Sanoku nie produkowano rzecznych statków. Wynika to z faktu, iż przypływająca przez to urocze miasto rzeka, nie nadaje się dla żeglugi, ma na tym odcinku charakter górskiej rzeki, kamienistej, z dużymi wahaniami stanu wody. Oczywiście, można było - jak to miało miejsce w przypadku wielu rzecznych kanoniereczek trzymających w posłuchu Murzynów w Afryce, czy w innych podobnych miejscach - gotowe jednostki demontować i potem składać, ale kto by za to płacił?
Jak wrzuciłem w "G." hasło "Zieleniewski, Kraków" to mi wyskoczyła, m. in., strona:
http://www.autosan.com.pl/historic.html - no zakładu produkujacego generalnie autobusiki, ale z pewnym morskim akcentem. Z tejże strony wynika, iż zakład, zajmujący się niegdyś zwłaszcza chyba produkcją wagonów kolejowych, chociaż produkował co się tylko dało, działał pod firmą "Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Wagonów i Maszyn. Przy latach 1897 - 1913 odnotowano, iż do największego asortymentu produkcji [pisownia oryginalna] należały m. in. "stalowe łodzie ratunkowe".
W 1913 nastąpiło połączenie z podobnym zakładem Zieleniewskiego w Krakowie i zmiana nazwy na:
"L. Zieleniewski Sp. z o. o. - Fabryka Wagonów Kolejowych".
Dalej w sieci dogrzebałem się, że istnieje książka:
Wojciech Saryusz-Zaleski, Dzieje przemysłu w b. Galicji 1804 - 1929, Kraków 1939
I to by na razie było na tyle.
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Sorry, to ww. cenne dzieło miało się ukazać w 1930, nie 1939 roku.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Nemo - jak zapewne zauwazyłeś, też tam dotarłem ...
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Ukazała się praca "Zieleniewscy i ich zakłady" wydana przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie wydana w 2001 r to taka broszura cena chyba 7 PLN o stoczni nie wiele bo ona nie zbudowała duzo statków moze 10 góra. Podaje stronę gdzie mozna zobaczyc czy to jeszcze mozna zamówić: http://www.mim.com.pl gdyby nie było służe xero
W.DANIELEWICZ
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Sorry, Marku, nie widziałem. Ale to nie jest takie istotne. Istotnym byłoby, kto te łodzie ratunkowe zamawiał? Z Galicyi do Adriatyku to raczej daleko było.
a-v-m

Post autor: a-v-m »

Zieleniewski byl wspolwlascicielem stoczni w Gdyni. por Jerys.

AvM
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Wracajac do ksiazeczki wydane przez Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie- na s.23 jest reprodukcja parowca "Kopernik". Na s.25 mowa jest, ze zaklady produkowały "pogłębiarki rzeczne,statki,,łodzie,pontony..."
Publikacja była dodatkiem do wystawy.
Wygląda na to,że nie zachowały sięoryginalne rysunki konstrukcyjne budowanych statków,jedynie plan samej stoczni(cyt.): Plan zakładu budowy statków firmy "E.Zieleniewski T.a. w Krakowie",około1912
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Każdy szanujący się zakład prowadził coś, co nazywało sie np. "Księgą Wyrobów". Pisano w niej co i kiedy zrobiono.
Ciekaw jestem, czy coś takiego zachowało się w zasłużonej skądinąd Fabryce im. S. Szadkowskiego albo w Archiwum Państwowym w Krakowie?
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Fabryka jako zaklad juz nie istnieje,pozostaja jedynie Archiwa Panstwowe, warto tez popytac w Muzeum Inzynierii Miejskiej
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

SWIATOWID

Post autor: admiralcochrane »

prośba do admina o usunięcie tego postu byl podwójny
Ostatnio zmieniony 2004-12-21, 00:27 przez admiralcochrane, łącznie zmieniany 1 raz.
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

SWIATOWID

Post autor: admiralcochrane »

Dzieki wspanialemu wynalazkowi jakim jest sprawny skaner mam przyjemnosc zalaczyc dwie fotki statku zbudowanego przez stocznie Zieleniewskiego.
Trzecia, holownika Olza zostala zamiesczona przy watku armatorow z Myslowic.
"Światowid" zbudowany został w 1935 r. wymiary 37x8,7x0,6m 180KM, 106 pasażerów. W czasie wojny pływał jako "Hans Frank" Złomowany w 1968 (dane wg artykyłu W. Danielewicza w Morzu)

http://fow.aplus.pl/forum/album_pic.php?pic_id=1035
(Światowid na pierwszym planie na terenie dawnej przystani portowej na wysokości nieistniejącego mostu (ul. Starmostowa). W tle prawdopodobnie warszawska jednostka "Stanisław" (taką nazwę ledwie widoczną można odczytać z tamboru, ale nie na skanie)

http://fow.aplus.pl/forum/album_pic.php?pic_id=1036
podchodzący pod most dębnicki, w tle wzgóze wawelskie. Pytanie co to za uroczystość? Zielone Świątki?
ODPOWIEDZ