Okrety w filmach [szołbiznes]

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Okrety w filmach [szołbiznes]

Post autor: fdt »

Niedawno, przy oglądaniu Tora Tora (nie wiem po raz który) naszło mnie czy wiadomo jakie prawdziwe okręty udawały okręty japońskie i amerykańkie tego czasu? ... Acha i to samo przy "Battle of Midway"...?? Sprawdzał to ktoś kiedyś??
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

ciekawe pytanie, ja najbardziej pamiętam grafa spee granego przez amerykański krl typu helena, he he, nie bardzo dowierzałem oczom w pierwszej chwili :)
Gość

Post autor: Gość »

Nie Helena ale coężki Oregon City.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Dla ścisłości: Grafa grał USS Salem, Exetera - Cumberland, Ajaxa -Sheffild, Achilles (Delhi) - Achillesa
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

zgadza się, Achilles był jak najbardziej autentyczny... :) wprawdzie Delhi, ale to on...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

a Cumberland wówczas był nawet zdaje się rozbrojony... :)
Gość

Post autor: Gość »

a kto wie, jaki z polskich okretów podwodnych grał w "Jak rozpętałem II wojnę swiatowa"
Andrzej J.
Gringo

Post autor: Gringo »

Na moje oko w filmie Tora Tora występowało mało "prawdziwych" okrętów, poza może niszczycielami i drobnymi jednostkami.

Duże okręty były najwyraźniej albo makietami, albo modelami. Jedynym "prawdziwym" dużym okrętem był stary amerykański lotniskowiec z drugiej wojny, który grał jeden z japońskich lotniskowców w scenie startu japońskiego ataku - pamiętna scena o wschodzie słońca. Nazwy nie znam.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

A tak a propos japońskich lotniskowców... W "Battle of Midway" zaraz po scenie gdzie dowódca goni pilotów żeby poszli się wyspać przed bitwą - jest scena a właściwie ujęcie pokazujące stanowiska plot na domniemanym japońskim lotniskowcu. Kamera przesuwa się z lewej strony i przechodzi na stojące na pokładzie samoloty... a za nimi widać wzdłuż przeciwległej burty... coś jak słupy telegraficzne z drutami rozciągniętymi pomiędzy nimi... widać tylko 2 ale druty są rozwieszone tak jak gdyby miało być tam jeszcze więcej ... tych słupów... Wie ktoś co to u licha mogło być (zakładam, że nie jest to byk) ?? :o
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

MiKo pisze:Dla ścisłości: Grafa grał USS Salem, Exetera - Cumberland, Ajaxa -Sheffild, Achilles (Delhi) - Achillesa
znam,znam ,dotykalem :-)
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Skromniś... :P
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

niedlugo beda nowe zdjecia ,niech tylko snieg stopnieje ...
a jeszcze troche pozniej ...... :o
Leszek
Posty: 151
Rejestracja: 2004-01-06, 09:42
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Leszek »

Anonymous pisze:a kto wie, jaki z polskich okretów podwodnych grał w "Jak rozpętałem II wojnę swiatowa"
Andrzej J.
Obstawiam, że Sęp. Podobnie jak w Orle Meissnera i Buczkowskiego. Choć nie dam głowy, że w tym pierwszym (Jak rozpętałem) nie była to tylko scenografia studyjna. Tak sie to wtedy robiło. Bp ujęcia z zewnątrz to oczywiście model.
Głupota nie boli...ale męczy bliźnich
Gość

Post autor: Gość »

Optowałbym raczej za Małymi (6 szt. Kaszub, Kurp, Mazur itd. ), zw, przez niektórych - nie wiem czy słusznie - Malutkimi.
Andrzej J.
ODPOWIEDZ