Pancerniki typu Iowa

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
SAW
Posty: 6
Rejestracja: 2012-10-25, 20:12
Lokalizacja: Birmingham UK

Pancerniki typu Iowa

Post autor: SAW »

Witam mam na imię Mariusz jestem nowy na forum...ale regularnie je czytam.
Nie wiem czy to dobry dział... :-|
Mam prośbę chciałbym zbudować od podstaw model pancernika USS Missoouri z 1945 r.w skali 1:200 i potrzebne mi są przekroje wzdłużne i wręgowe kadłuba.
Posiadam plany z Floating Drydock ale tam są tylko wręgi i rzut generalny całego okrętu.
Wiem że na rynku jest model kartonowy ale nie jestem pewny czy kadłub jest zaprojektowany zgodnie z orginałem.

Jeżeli to nie problem proszę o wstawianie w tym wątku...z góry dziękuję :-)
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: crolick »

Jak nic nie wypłynie tutaj, to spróbuj na forum Konradusa. Może tam ktoś będzie coś miał...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: Krolik »

Pomiedzy Lutym a Kwietniem kazdego roku mam "zmiane" na Mightly Mo... jak sie uda to CI sie postaram pomoc. Plany okretu Zawsze sa przymnkniete ale zapytam czy mozna ..... :-) Jutro obstukam co da zrobic....
Załączniki
739723_508833955824223_1231221415_o.jpg
739723_508833955824223_1231221415_o.jpg (315.04 KiB) Przejrzano 10224 razy
Awatar użytkownika
SAW
Posty: 6
Rejestracja: 2012-10-25, 20:12
Lokalizacja: Birmingham UK

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: SAW »

Hej Dziękuje za chęć pomocy.

Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: Aramonis »

SAW, jeśli masz wręgi i plany Drydocka, to nie dasz rady wykonać własnych linii teoretycznych?
Mam model z GPM USS "Missouri" i wiem, że opracowano go na bazie najlepszej dostępnej dokumentacji tego okrętu, a mianowicie na "USS Missouri Plan Books" wydanej przez The Floating Drydock. Myślę, że możesz z powodzeniem oprzeć się na szkielecie opracowania z GPM.

Pozdrawiam!
R. Berger
Pozdrawiam!
R. Berger
Awatar użytkownika
SAW
Posty: 6
Rejestracja: 2012-10-25, 20:12
Lokalizacja: Birmingham UK

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: SAW »

Aramonis dzięki za odzew.

Mam plany Drydocka papierowe (5 arkuszy w skali 1:192) i mam e-booka USS MISSOURI BB 63 też z Drydocka. Model z GPM ma całkowicie błędny kadłub...w e-booku są rozrysowane dwa różne przekroje wręgowe. Uproszczone, które jak mi się wydaje wykorzystał autor modelu z GPM na (około 20 wręg) ....oraz bardziej szczegółowe na około 40 wręg...wydrukowałem je sobie w skali 1:200, ponaklejałem na tekture i wycinam (aż mi olfa dymi)

Według przekrojów szczegółowych (strona 278 i 279 w e-booku) wysokość kadłuba powinna wynosić:

-na dziobie 69 stóp i 8,5 cala...czyli 21m. 24cm. i 71mm...w skali 1:200 powinno być ok. 10cm. 62 mm.

-na rufie 56 stóp i 3 cale...czyli 17m. 14,5cm...w skali 1:200 powinno być ok. 8cm. 57mm.

-na sródokręciu 53 stopy...czyli 16m. 15 cm. 44mm...w skali 1:200 powinno być ok. 8cm. 0,7mm.

Stopa ma długość 30,48 cm. Cal wiadomo 2,54 cm.

Sorki za taki wykład... ale sprawdź wymiary w modelu GPMu...kadłub z wycinanki jest za wysoki!!! masakra

Powoli przymierzam się do założenia relacji na forum Konradus.

Pozdrawiam SAW
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: Aramonis »

SAW - no rozbroiłeś mnie tymi pomiarami - czegoś takiego rzecz jasna nie robiłem, oparłem sie na informacji z GPM, że autor opracowania posługiwał się "Plan Books" z Drydocka - i uwierzyłem na słowo. Model mam, ale ani go nie sklejałem, ani nie sprawdzałem. Mam "Plan Books" MISSOURI i rzeczywiście tam są linie teoretyczne uproszczone dla całego kadłuba, i solidne wręgi w powiększeniu. Nie porównywałem jednak jednych i drugich, więc jeśli wprowadzilem Cię w błąd, to najmocniej przepraszam. Powodzenia przy budowie modelu!
Pozdrawiam!
R. Berger
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 136
Rejestracja: 2004-01-15, 10:21
Lokalizacja: Siedlce

Re: Pancerniki typu Iowa

Post autor: MacGregor »

Jako "opracowywacz" kartonowych modeli okrętów pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze w temacie.
Tak się składa, że w pewnym stopniu jestem odpowiedzialny za model "Missouri" z GPM. Dostarczyłem bowiem autorowi opracowania kompletny "Plan Books USS MISSOURI" Walkowiaka z Drydocka. Niestety, nie wiem z których linii teoretycznych autor korzystał przy opracowywaniu szkieletu modelu. Myślę jednak, że w przypadku modelu kartonowego zawsze istnieje ryzyko, że nie do końca będzie on odpowiadał idealnie wyskalowanym wymiarom. Nie wiem jak inni, ale przynajmnije ja staram się zaczynać opracowywanie modelu kartonowego od sporządzenia własnego tzw. "rysunku warsztatowego", który jest podstawową bazą do dalszej pracy. Ten rysunek to przede wszystkim wyskalowane linie teoretyczne i na ich bazie plan generalny kadłuba i najważniejszych elementów. 8)
MacGregor
ODPOWIEDZ