Nowe książki i czasopisma (1)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Nowe książki i czasopisma (1)

Post autor: Jarek C. »

Myślę iż warto wprowadzić temat nowe książki gdzie będziemy informować siebie nawzajem o nowych książkach dotyczących szeroko pojętego tematu MW. Na starym forum próbowalismy spisać te książki ale nie mamy już do tego dostępu.
Może Andrzej J. jeszcze raz zaprezentuje swoją bazę danych (jest w tym doskonały).
Ostatnio zmieniony 2004-01-26, 14:41 przez Jarek C., łącznie zmieniany 1 raz.
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Na początek chciałem poinformować iż Muzeum MW wydało bardzo ciekawą książkę Tadeusza Kondrackiego "Stowarzyszenie MW 1945-1992" (325 str). Dotyczy oczywiście emigracyjnego stowarzyszenia które wydawało m.in "Nasze Sygnały".
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Moda na pancerniki "dotarła" i do USA. Ponad połowa najnowszego numeru "Warship International" 3/2002 jest o USS Arizona. Reszta numeru to stałe rubryki.
Myślałem że to tylko tak u nas.
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Z dużym opóźnieniem (jak zawsze kłopoty finansowe) kupiłem sobie cz.2 Niszczycieli typu Grom autorstwa Marka Twardowskiego.
Po pierwszym przejrzeniu chcę go znowu pochwalić że jest to BARDZO, BARDZO dobra pozycja. Oby takich wiecej o PMW.

Równocześnie patrzę u siebie na teczkę z opisem technicznym i planem genrealnym projektu "117". Jest to przebudowa "Błyskawicy" w latach 50. i jestem ciekaw czy w częściach powojennych coś na ten temat będzie.

Marku trzymaj tak dalej !!!
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Jarku - dzięki za miłe słowa.
Moje zadanie w BŁYSKAWICY na razie kończy się na 1947 roku, w momencie powrotu do Polski. Dalej mieli pisać ludzie z Muzeum MW, w tym jego obecny szef.
Zobaczymy, jak wyjdzie. A niezależnie od tego, kto będzie robi IV czesc - z pewnością Adam Jarski chętnie skorzysta z tej dokumentacji.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Andrzej,
kiedyś pytałeś o NW of WWI Campbella:

"In the Warship yearbook review on the Naval Weapons of the Second World War the reviewer (D.K. Brown?) mentioned that just before his death John Campbell had finished his manuscript on the naval weapons of WW One. Does anyone know if we will see this published? Did he sell the publication rights before his death or does his family have them?

Jukka
---------
I know David Brown a little from a fire-control list I belong to. There are a number of folks who are very keen to see that book. I do believe that it is in the works, but I have no idea what the firm delivery is (or if there even is one).

Cheers,

-jon- "
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Marek, jeszcze o Twojej Błyskawicy.

W sobote mieliśmy z niejakim Absolute Beginner nocne czuwanie nad.... no i sobie tak gadaliśmy o Łódce maglując fotki z monografii.

No i mamy pytanie co do autentyczności fotki z zatopienia Groma (ono chyba było też w Mielczarku). Na fotce jest pieć gejzerów. W tekście że były dwa trafienia i wiązka sześciu bomb. ???

No i zdaje się w cz.I znaleźlismy fotkę (nie pamietam strony) zatytułowane "przejście do Angli w 1939 roku". Ale na maszcie nie ma stanowiska reflektora ;)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Tak to jest, jak się komuś uwierzy na słowo. Takie byly podpisy w MMW i/albo zrobione przez Micińskiego. Potem (już po publikacji) zacząłem je jeszcze raz oglądać i można nieco nowych wniosków wysnuć.

1. Fotka z przejscia. Masz rację - obie fotki pośrodku strony najprawdopodobniej pochodzą z kampanii norweskiej - porównaj fotki w t.2 na str.26, 29.

2. Zatopienie GROMA. Taki podpis byl w MMW; potem zobaczylem, że to samo zdjęcie jest u Mielczarka (być moż w MMW mieli reprodukcję z książki). Nie zmieniałem tego opisu.

3. Przyznaję się: błędny jest podpis na str.12. Ten w garniturze to nie ambasador, tylko Prezydent RP (por. podobne zdjęcia z Pławskiego). Tym samym zmienia się datowanie zdjęć.

4. Ciekawostka: uważam (też oglądając książkę po wydaniu), że w tomie 1 rozbita jest sekwencja pokazująca wejście GROMA do Basenu Pomorskiego: pierwsze jest ze str.51, drugie - str.61, trzecie - str.62, czwarte - str.54. Z tego samego dnia prawdopodobnie pochodzą zdjęcia na str.64 i 63 (ma obu widać stojące przed dziobem kutry rybackie).
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Tak, to dziwne ale, jak już jest za późno to sie znaaacznie więcej widzi.... ;)
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

sie Miko czepiasz o jeden gejzer :o
to blisko Islandii bylo :-)
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

"Swoj czy wrog" - ktos czytal? chyba nowosc, pierwszy raz widzialem dzisiaj, jakies historie o zatapianiu i ostrzeliwaniu swoich.

Wyszla tez monografia adm. Nimitza, tytul ofkors "Nimitz", tez nowosc....(chyba ze ja sie z opoznieneniem dowiaduje).
Gość

Post autor: Gość »

Witam!!

Jak już wspomniał Michał, podczas spotkanka w sobotę przeglądaliśmy pierwsze dwa tomy książki Marka Twardowskiego. Materiał jest SUPER!!!

Te zdjęcia z domniemanego ataku na Groma tu już kiedyś widziałem i od razu wzbudziły moje wątpliwości:
1. Jest 5 gejzerów a zrzucono 6 bomb.
2. Brak eksplozji NA SYWETCE okrętu - czyli trafienie w 2 wt. (rufową).
3. Brak eksplozji ZA SYLWETKĄ czyli tej przy burcie, która zdarła pas blachy.
4. Jest prawie zerowe prawdopodobieństwo uchwycenia na zdjęciu momentu trafienia bombami zrzuconymi przez pojedynczy samolot, którego prawie nie widać, prawie nie słychać i nikt się nie spodziewa bombardowania.

A tak na marginesie w kwestii opisów do fotografii ze źródeł Muzeum MW.
W jednym z ostatnich wydawnictw dotyczących ORP Błyskawica wydanych przez MW jest fotografia przedstawiająca okręt w norweskich fiordach. Podpis głosi, że jest to właśnie Błyskawica. Tyle, że wyraźnie widać DWA kominy...

Pozdrawiam serdelecznie
Absolute Beginner
AB
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Fotka dwukominowego niszczyciela jest w drugim tomie na str.38, podpisana jako ESKIMO.

Co do fotki zatopienia GROMA. 100% pewności mógłbym mieć, gdybym ją sam zrobił. Ponieważ nie robiłem - muszę zawierzyć Mielczarkowi, że naprawdę jest to GROM.
A ilość eksplozji na fotce - różnych rzeczy można się dopatrzeć: np. jedna eksplozja się zaczyna (lub kończy - z lewej strony obiektu), druga składa się z czterech pióropuszy dymu, a trzecia - to pojedynczy słup z prawej strony obiektu. Wychodzi na sześć. Albo trzy.
Przyznaję, że nie wiem, jak wyglądałaby w naturze połączona eksplozja bomby i zbiorników powietrza w wyrzutniach torpedowych i czy to może tłumaczyc te cztery pióropusze w środkowej eksplozji. .
dakoblue
Posty: 1556
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

Marek T pisze:Fotka dwukominowego niszczyciela jest w drugim tomie na str.38, podpisana jako ESKIMO.

Co do fotki zatopienia GROMA. 100% pewności mógłbym mieć, gdybym ją sam zrobił. Ponieważ nie robiłem - muszę zawierzyć Mielczarkowi, że naprawdę jest to GROM.
A ilość eksplozji na fotce - różnych rzeczy można się dopatrzeć: np. jedna eksplozja się zaczyna (lub kończy - z lewej strony obiektu), druga składa się z czterech pióropuszy dymu, a trzecia - to pojedynczy słup z prawej strony obiektu. Wychodzi na sześć. Albo trzy.
Przyznaję, że nie wiem, jak wyglądałaby w naturze połączona eksplozja bomby i zbiorników powietrza w wyrzutniach torpedowych i czy to może tłumaczyc te cztery pióropusze w środkowej eksplozji. .
pokazcie to zdjecie :-)
Gość

Post autor: Gość »

Marku!!

O niewłaściwym podpisie niszczyciela na tle fiordu wspomniałem dlatego, że znalazł się w bodaj najnowszej minibiografii Błyskawicy wydanej przez Muzeum MW.
Nie mam tego u siebie, więc w tej chwili nie odpowiem na pytanie, czy chodziło o tą samą fotografię, która jest zamieszczona u Ciebie i przedstawia Eskimo.

Co do fotografii przedstawiającej wg. Mielczarka zatopienie trafienie bombami Groma, to jestem baaaardzo sceptyczny.
Ten mały kłębek dymu na sylwetce raczej wygląda mi na dym z komina niż efekt trafienia bombą. A gdyby nawet był to wybuch bomby, to wygląda na to, że eksplozja nastąpiła na wysokości KOMINA, lub tuż za nim. Czyli bardziej na wyskości kotłowni nr 2.
Ale gdybać można długo; póki cuda komputerowe nie pozwolą na takie przetworzenie-odtworzenie zdjęcia, że wszystko będzie wyraźne. :wink:
Gość

Post autor: Gość »

Dopisek do powyższego.

Pozdrawiam

AB

:D
Zablokowany