Numery Specjalne MSiO

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Pierwsza wojna! Wreszcie nie Pacyfik :)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Ufff, to może i ja się skusze na ten numer.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Jeszcze niektórzy zatęsknią za Yamato..... Teraz sześć numerów specjalnych o WW I poleci. :D
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Dobór tematów i autorów zapowiada perełkę.
Dobra taka odmiana. :lol:
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Już nie płaczcie nad Yamato. Doczekacie się szybciej niż myślicie.
MG
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: de Villars »

Tadeusz Klimczyk pisze:Jeszcze niektórzy zatęsknią za Yamato..... Teraz sześć numerów specjalnych o WW I poleci. :D
Oby! A potem 6 kolejnych o czasach jeszcze wcześniejszych :-)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

MiKo pisze:Pierwsza wojna! Wreszcie nie Pacyfik :)
Wyczuwam ironię :)

Na sześć numerów o tematyce przed-IWŚ bym nie liczył. Ale jeden byłoby fajnie zobaczyć.
Napoleon
Posty: 4006
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Napoleon »

Kurcze! A liczyłem że może moją "Czesmę" w jednym z najbliższych numerów puszczą. A tu Tadek Klimczyk przez rok w zaciszu domowym pisał i teraz mu się artykułu ledwo w sześciu numerach zmieszczą... :wink:
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

pothkan pisze:
MiKo pisze:Pierwsza wojna! Wreszcie nie Pacyfik :)
Wyczuwam ironię :)
Skądże! Wiedziałem o przygotowaniach do wwI specjala od pewnego czasu, ale nie bardzo czułem się na siłach napisać coś wystarczająco dobrego. Za to kibicowałem goroco jego powstaniu i myślę, że będzie to strzał w dziesiątke.
Już zaczynam sobie obmyślać jakiś fajny temat na wypadek kolejnego speca o wwI ;) ....żeby się załapać do składu i być częścią sukcesu :D
AndrzejNS
Posty: 42
Rejestracja: 2009-05-09, 21:41

Post autor: AndrzejNS »

Ja mam marzenie, że kiedyś powstanie numer specjalny o okrętach żaglowych i czasach przed I wojną światowa. Tak żeby pan Krzysztof Gerlach nie miał ograniczeń w objętości. By tematy "bardziej popularne" nie ograniczały mu miejsca.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: de Villars »

Też na to liczę! :-)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Chyba do takiego numeru daleka droga. "Sprzedajność" jest tu niestety decydująca. Nawet decyzja o wydaniu "Specjala" o pierwszej wojnie była dla Magnum bardzo trudna. W tym względzie upodobania odwiedzających FOW nie reprezentują wcale gustów tych paru tysięcy ludzi, którzy taki numer muszą kupić, aby rzecz się zwróciła z nawiązką.
AndrzejNS
Posty: 42
Rejestracja: 2009-05-09, 21:41

Post autor: AndrzejNS »

Jak ta "sprzedajność" ma się do "misji" o jakiej mówił kiedyś przedstawiciel Magnum-X w dyskusji o zmianach w nTW. Niby nTW utrzymuje pozostałe tytuły stąd brak reklam prawie. Ale, żeby się sprzedać większość tematów jest II wojenna Tematy o II wojnie światowej już mi się znudziły, ale zawsze je czytam. Mówienie o "misji" wygląda tak jak w TVP, niby jest ale ludzie wolą głupoty na lodzie oglądać, a programy z misja serwuje się po 23 tak że mało kto jest na tyle ambitny aby to oglądać. Wiec wywaliłem TV i nie płacę abonamentu. Z czasopism nie zrezygnuje bo trzeba mieć jakaś pasje, i nigdy nie zrezygnuję chyba, że zejdą na psy, co się na razie nie zapowiada.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: pothkan »

Tadeusz Klimczyk pisze:Chyba do takiego numeru daleka droga. "Sprzedajność" jest tu niestety decydująca. Nawet decyzja o wydaniu "Specjala" o pierwszej wojnie była dla Magnum bardzo trudna. W tym względzie upodobania odwiedzających FOW nie reprezentują wcale gustów tych paru tysięcy ludzi, którzy taki numer muszą kupić, aby rzecz się zwróciła z nawiązką.
No właśnie, ale czy aby na pewno? Czy Magnum-X wykonało jakieś badania, orzekające co się czytelnikom podoba, a co nie? Jakas ankieta była bodajże 10 lat temu - czyli nawet jeśli, jest kompletnie nieaktualna. Na pewno nie zaszkodziłoby wykonać nową - albo tradycyjnie (wypełniamy i pocztą, oczywiście z jakimiś nagrodami dla zachęty) albo internetową.

Bo nigdzie - ani na FOW, ani na forum Magnum-X - nie zauważyłem głosów czytelników, że tematy nie-drugowojenne są nudne i nieciekawe. A mimo to dominują w czasopiśmie.

Przy czym nie jestem wrogiem tematyki drugowojennej - chodzi mi jedynie o zachowanie różnorodności. Artykułów z jednego okresu / zagadnienia nie powinno być więcej niż 3, góra 4 na dwa numery (tzn. np. dwa co drugi), a w okolicach wydania numeru specjalnego - nawet mniej.

A skoro jesteśmy przy numerach specjalnych: na jakiej podstawie Magnum-X a priori uznaje, że wojny i okręty epoki żagla się nie sprzedadzą? Może czasem warto zaryzykować?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: crolick »

Tematy nie-drugowojenne są nudne i nieciekawe :-D
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowe książki i czasopisma (3)

Post autor: Marmik »

pothkan pisze:A skoro jesteśmy przy numerach specjalnych: na jakiej podstawie Magnum-X a priori uznaje, że wojny i okręty epoki żagla się nie sprzedadzą? Może czasem warto zaryzykować?
Tu jest kilka problemów. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym jest mała (proszę wybaczyć niezbyt szczęśliwy związek wyrazowy)... różnorodność autorów. Może jestem niezbyt zorientowany, ale by cofnąć się np. w XVII wiek to właściwie na placu boju zostanie sam Krzysztof Gerlach. Nie to żebym miał coś przeciwko takiemu numerowi specjalnemu, ale sądzę, że ideą wydawnictwa jest/powinna być różnorodność (autorów i tematów). W przeciwnym wypadku zbliżamy się do swoistej wariacji monografii, co niestety może się słabo sprzedać. I ponownie napiszę, że nie ze względu na świetne teksty Pana Krzysztofa, ale ze względu na to, iż osób, które jednorazowo porwą się na 80 stron o epoce,leżącą poza głównym nurtem ich zainteresowań, będzie raczej za mało by nakład sprzedał się nawet choćby dostatecznie. Możemy sobie tutaj mówić, że osobiście byśmy kupili taki numer specjalny, ale jest nas tu (aktywnych) raptem kilkudziesięciu, a to trochę za mało.
Zatem drugim problemem jest brak... czytelników.
Trzecim problemem jest jako taki brak - z braku lepszego słowa napiszę - "przesłania" morskiego do społeczeństwa. Tzn. poza wąską grupą fascynatów siódmych miejsc po przecinku (to niby o nas piszę :wink: ) mamy kilku "niedzielnych czytaczy", potem dłuuuuuugo, dłuuuugo nic, a potem następne pokolenie w naszych rodzinach :wink: .
Zamiłowania morskie umierają tak jak umiera polska flota wojenna (czy zbieżność czasu przypadkowa?), aż dziw że w takiej sytuacji nadal jesteśmy swoistą "potęgą wydawniczą" (ale IMO tendencja spadkowa już jest widoczna).
Niemniej spójrzmy prawdzie w oczy. Czy w 38-milionowym kraju jest chociaż 20-30 tys shiploverów? Trochę ratuje sytuację modelarstwo okrętowe, ale czy aby tak znów wyraźnie? Ilu spośród "czynnych" shiploverów regularnie kupuje prasę tematyczną i jak wiele tytułów?

Wszystko sprowadza się do tego, że właściwie nie jest tak dobrze jak się w tej naszej sielance wydaje. Ogólnie widzę to tak (może się mylę): liczba szeroko rozumianych shiploverów zdecydowanie spada, rośnie zaś poziom przekazywanych informacji.

Jeszcze małe pytanie ilu autorów pisuje do pism tematycznych?
Czy ktoś podliczał teksty ilu autorów zamieszczono w Msiu, albo w OW przez ostatnie 5 lat. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że może wystarczyć palców u rąk i nóg jednej osoby. W OW obcokrajowy trochę ratują statystykę, ale czy może dojść do tego, że nasze shiploverstwo będzie kręcić się dzięki wsparciu innych?
Wiem, że nie ma nic bardziej mylnego niż statystyki, ale tak mnie jakoś naszło.

Co by nie przedłużać zapisu nieuporządkowanego strumienia moich myśli (proszę patrzeć na godzinę wytworzenia :wink: ) podsumuje to stwierdzeniem, że wydanie numeru o epoce żagla to długoterminowe przedsięwzięcie i już trzeba (nie powinno się tylko trzeba) poczynić kroki by do czegoś takiego doprowadzić. Jeżeli zamkniemy się w szczelnej puszce DWS to nasze shiploverstwo nie jest wiele warte, a by nie zamknąć się w takiej puszce to trzeba CHCIEĆ czytać o tym co nas pozornie mniej interesuje. Czy to będą żaglowce, czy jednostki floty cywilnej nie ma znaczenia. Mało tego, trzeba unikać trzymania się sztywnych ram stylu "opis okrętu", "opis bitwy". A gdzie teksty przeglądowe? Może się mylę, ale np. w MSiO są one w głównej mierze zasługą Pana Krzysztofa (i to w zgrabnej formie przeglądu techniczno-historycznego).

Reasumując, czekam na numer o żaglach i jeżeli powstanie to bezdyskusyjnie kupię go, bo nie chcę być sardynką zamknięta w okresie 1920-2009.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ