Rozpoznawanie okretow

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Z linków i zdjęć podanych przez dessire_62 i Glasischa ewidentnie widać, że najdoskonalsza publikacja opracowana została przez ONI. Zawiera zwymiarowane sylwetki, kąty biegu dla jednostek nawodnych jak i kąty dla rozpoznania lotniczego. Oprócz zastosowania w identyfikacji - jak sądzę - było też pożytecznym narzędziem dla artylerzystów.

Jak to wyglądało w publikacjach KM? Czy ma ktoś takie specjalne opracowania przygotowane dla obserwatorów i artylerzystów?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Andrzeju - czy mógłbyś wstawić jakiś przykład z Talbota?!
Ja jestem żywotnie zainteresowany jednym numerem znalezionym w raporcie bojowym SOKOŁA - "Target had tanker-like appearence with two masts and funnel aft - resambling 5900 ts "Liri" TALBOT's No. 2029". Przypuszczam, że chodzi o wydanie z 1942 roku, ale nie mam pewności.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

crolick pisze:Target had tanker-like appearence with two masts and funnel aft - resambling 5900 ts "Liri" TALBOT's No. 2029".
Yyy, coś tu nie pasuje - LIRI to nie tankowiec, tylko zwykły cargo (rzeczywiście w okolicach 5900 ton), zresztą złomowany jeszcze przed wojną (co może sugerować wcześniejsze wydanie... o ile 1942 nie było pierwsze).

Ja niestety mam tylko Talbota 1963, więc nawet nie ma co zaglądać :-( - ale przy okazji pokażę przykładową stronę:

Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

crolick pisze:Andrzeju - czy mógłbyś wstawić jakiś przykład z Talbota?!
Ja jestem żywotnie zainteresowany jednym numerem znalezionym w raporcie bojowym SOKOŁA - "Target had tanker-like appearence with two masts and funnel aft - resambling 5900 ts "Liri" TALBOT's No. 2029". Przypuszczam, że chodzi o wydanie z 1942 roku, ale nie mam pewności.
mam 1942, zrobie jak wroce
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

AvM pisze:
crolick pisze:Andrzeju - czy mógłbyś wstawić jakiś przykład z Talbota?!
Ja jestem żywotnie zainteresowany jednym numerem znalezionym w raporcie bojowym SOKOŁA - "Target had tanker-like appearence with two masts and funnel aft - resambling 5900 ts "Liri" TALBOT's No. 2029". Przypuszczam, że chodzi o wydanie z 1942 roku, ale nie mam pewności.
mam 1942, zrobie jak wroce
Dziękuję będę zobowiązany :)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Adam
Posty: 1745
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Ciekawostka ze współczesności - obecnie stosowane tablice do rozpoznawania okrętów i samolotów stosowane w PMW. Zdjęcie z 2008 roku, tablice z 2007 roku.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Jak zatem widać same tablice są... delikatnie mówiąc niedopracowane. Na dzień dobry (to co rzuciło mi się w oczy po 5 sekundach).
Tablica 1:
- sylwetki An-26 i Ił-20 są zamienione miejscami;
- sylwetka Korpena jest nieprawidłowa (tzn. umieszczono wersję cywilną);
- Viggen odbył swój ostatni lot bojowy 25 listopada 2005, czyli... dwa lata przed powstaniem tej tablicy;
- Szwedzi starają się być samowystarczalni w kwestii zbrojeniówki, ale jak się okazuje, ktoś usilnie przypisuje im posiadanie Eurofighterów... i to od 2007 r ???;
- nie wiem co się stało temu Nimrodowi, ale takiego jeszcze nie widziałem :wink: ;
- BTW1 - czemu C-160 (tu akurat powinien być opatrzony dopiskiem G) ma wypełnione obrysy śmigieł? Pomijam, że sylwetka jet nadmiernie uproszczona (czyt: nie ta wersja);
- BTW2 - E-3A latają, ale raczej NATOwskie (zarejestrowane na Luksemburg, bazujące w Niemczech), bo wszystkie amerykańskie zostały doprowadzone do standardu E-3B.

Tablica2:
- pominę kwestie zapisu nazw okrętów rosyjskich (bo ty mamy przykład tzw. syndromu Nelli Rokity);
- Nie będę się czepiał przynależności Pauków, ale ani typu Aist, ani Natya, nie ma już w składzie FB FR. Na roboczo nie pamiętam kiedy powycofywano, ale zdaje się prze 2007 rokiem;
- ostatni kuter rakietowy t. Helsinki wycofano w 2007 roku;
- sylwetka KTR t. Hamina jest nieaktualna, ostatni okręt tego typu wcielono w normalnej konfiguracji w 2006 roku.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu (graniczącym z pewnością), że autor owej tablicy korzystał z (przyznaję, niedoskonałego) opracowania wydanego w 2006 roku, a zwierających informacje o stanie na przełom 2004/2005 roku. Niemal trzy lata w dziedzinie, której dotykają owe tablice to czasami kosmos :roll: .
Ostatnio zmieniony 2010-03-22, 23:13 przez Marmik, łącznie zmieniany 1 raz.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

To i tak postęp ogromy...w mojej jednostce (1987r.) mieliśmy jeszcze na stanie w dyonach bojowych 152 z datą produkcji 1943r...i strzelały całkiem nieźle. :lol:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Do tego bandery handlowe państw skandynawskich i Łotwy wyglądają... a zresztą, sami zobaczcie.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

To nie są bandery handlowe tylko flagi narodowe (właściwie tożsame z banderami handlowymi) i gdyby nie brak przesunięcia to wszytko byłoby OK. Zaczerpnięto je ze wspomnianej publikacji, gdzie otrzymały błędne proporcje na skutek nadmiernych uproszczeń edycyjnych (podobnie jak herb w banderze wojennej Estonii). Żeby było ciekawiej, bandera niewystępującej tu Norwegii ma zbyt duży rozrzut proporcji pomiędzy lewymi a prawymi polami czerwieni :) .
Wszelako tuszę, że dla samej istoty owych tablic, kwestie proporcji (praktycznie w każdym przypadku nieco innych) nie mają większego znaczenie. W przeciwieństwie do tego co wymieniłem w poprzednim poście.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Marmik pisze:To nie są bandery handlowe tylko flagi narodowe (właściwie tożsame z banderami handlowymi) i gdyby nie brak przesunięcia to wszytko byłoby OK.
Brak przesunięcia, krzyże zbyt wąskie, flaga Łotwy wygląda jak austriacka (nie zgadzają się barwy i szerokość pasów).

Ogólnie tablice sprawiają takie wrażenie, że śmiem mniemać, iż wielu z nas, w tym rysunkowi amatorzy jak ja, byliby w stanie wykonać aktualniejsze i bardziej wiarygodne w ciągu kilku godzin.

PS. Subtelna kolorystyka: niebieski - sojusznik, zielony - neutralny, czerwony - ... ? :-)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

W sumie to nie poradnik weksykologiczny tylko tablica poglądowa (co bynajmniej nie usprawiedliwia błędów i nieścisłości, ale czyni je mniej istotnymi). Do listy zarzutów można dołożyć, że krzyż w łotewskiej banderze wojennej jest za gruby itd, itp. Tak czy owak jest to zaiste mało istotne przy błędach tego co stanowi podstawę, a co wskazałem wcześniej. Do listy zarzutów dołożyłbym fakt, że tylko jeden spośród czterech łotewskich Stormów wygląda tak jak na załączonej sylwetce.
Ogólnie tablice sprawiają takie wrażenie, że śmiem mniemać, iż wielu z nas, w tym rysunkowi amatorzy jak ja, byliby w stanie wykonać aktualniejsze i bardziej wiarygodne w ciągu kilku godzin.
Ogólnie to jestem zdania, że wśród wąskiej grupy hobbystów znajdują się specjaliści znający nadbałtyckie okręty lepiej od niejednego oficera floty. To kwestia tego, że dla jednych jest to pasja, a dla innych zawód. Czyli kwestia wkładania serca prócz rozumu. To coś jak fascynaci motoryzacji znający niektóre sprawy lepiej od mechaników samochodowych. Przynajmniej w teorii.
PS. Subtelna kolorystyka: niebieski - sojusznik, zielony - neutralny, czerwony - ... ? :-)
Nic ci nie umknie :D
BTW W aktualnej kolorystyce mamy też żółty i różowy.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Jasne, błędy w sylwetkach bądź nieaktualność (tzn. że są tam zarówno okręty już wycofane, jak i kilku brak) są ważniejsze od weksylologicznych.
Marmik pisze:BTW W aktualnej kolorystyce mamy też żółty i różowy.
A te cóż znowu oznaczają? :shock:
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Różowy - kapitan gej? :wink:
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

...i wszystko jasne :D

Obrazek

(ale od razu proszę o wycięcie tego, bo na poważnie - ciekawy jestem, co się kryje za żółtym i różowym)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

crolick pisze:Andrzeju - czy mógłbyś wstawić jakiś przykład z Talbota?!
Ja jestem żywotnie zainteresowany jednym numerem znalezionym w raporcie bojowym SOKOŁA - "Target had tanker-like appearence with two masts and funnel aft - resambling 5900 ts "Liri" TALBOT's No. 2029". Przypuszczam, że chodzi o wydanie z 1942 roku, ale nie mam pewności.

Prosze bardzo:

Obrazek
ODPOWIEDZ