ORP Krakowiak

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
arczi690
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-29, 20:54
Lokalizacja: Śląsk

ORP Krakowiak

Post autor: arczi690 »

Dobry wieczór! poszukuje monografii lub innych źródeł n/t niszczyciela Krakowiak. Nie szukam planów czy rysunków, lecz bardziej szczegółowego przebiegu służby czy wspomnień załogi.

pozdrawiam arczi690:)
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Niestety nie ma monografii KRAKOWIAKA, na razie. Odnośnie wspomnień załogi:
- dużo wspomnień w formie artykułów napisał żyjący jeszcze kadm. Jerzy Tumaniszwili. Niestety są one raczej niedostępne dla większego ogółu zainteresowanych. Publikował je w "Naszych Sygnałach" i nowojorskim "Nowym Dzienniku".
- jest też książka "Smoluch" Konstantego Steckiego, który podobno służył na KRAKOWIAKU. Nie czytałem jej i trudno powiedzieć mi coś na jej temat.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
arczi690
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-29, 20:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: arczi690 »

Dziękuje, spodziewałem się że będzie z tymi źródłami kłopot dlatego zamieściłem tutaj ogłoszenie. Materiałów n/t Krakowiaka poszukuję do krótkiej biografii marynarza, który na nim pływał.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

ORP Krakowiak

Post autor: Robert »

Jeżeli to może pomóc to proponuję zajrzeć do następujących pozycji (co prawda nie najnowszych ale....):
1. Seria Miniatury Morskie, Jerzy Pertek - Eskortowce "Krakowiak", "Kujawiak" i "Ślązak";
2. Wydawnictwo Bellona - Polacy na śródziemnomorskim teatrze wojny 1939 - 1944.
3. Oraz oczywiście w takich pozycjach J. Pertka jak: Wielkie dni małej floty". "Mała flota wielka duchem" czy też E. Kosiarz "Flota orła białego".
Pozdrawiam Robert
ODPOWIEDZ