Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Mam pytanie do Macieja. W atykule "Walka o żeglugę" znajdujemy następujące stwierdzenia dotyczące krążownika "Dupuy de Lome":

"specjalny rajder w formie krążownika pancernego"
"gdy Francuzi przystępowali do projektowania idealnego raidera"
"projektowany idealny korsarz"
"teoretycznie byl to idealny rajder"
"szczegóły konstrukcyjne zaburzały ten obraz idealnego nieszczyciela żeglugi"

Chciałbym poznać źródło, które twierdzi, że "Dupuy de Lome" był projektowany do działania na szlakach żeglugowych. Moim zdaniem to jest nieprawda i okręt ten wyjątkowo nie nadaje się do przedstawiania jako "pra-ojciec" krążowników zaprojektowanych do walki z żeglugą (a już na pewno nie o żeglugę).

De Bussy projektował go jako okręt wielozadaniowy, który w szczególności miałby być:

- niszczycielem pancerników (bardzo modna ówcześnie koncepcja - choćby np. Esmeralda)
- idealnym okrętem rozpoznawczym współdziałającym z flotą liniową przy zadaniach dotyczących rozpoznania i walką z nieopancerzonymi krążównikami przeciwnika
- idealnym okrętem do służby lub interwencji w koloniach, gdzie mógłby brać udział w nieszczeniu żeglugi przeciwnika.

"Dupy de Lome" był pojedyńczą jednostką w dużej mierze eksprymentalną, nie stała za nim ideologia Młodej Szkoły zakładająca sianie paniki na brytyjskim rynku ubezpieczeń typu "cargo" i reasekuracji. Jednostek, które w XIX wieku projektowano do walki z żeglugą było wiele. Szczególne zasługi miała tu Rosja, choć o jej koncepcji Floty Ochotniczej w artykule ani słowa. "Dupy de Lome" był pierwszym krążownikiem pancernym. Ale nie był pierwszym krążownikiem pancernym zaprojektowanym do zwalczania żeglugi. Ale chętnie zmienię zdanie, jeśli poznam wiarygodne źródła, które dowodzą czegoś innego.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Maciej3 »

Siedzę teraz nad morzem, a biblioteczka została w domu.
Nie pomnę skąd wziąłem informację o planowanym "idealnym rajderze"
Na pewno nie było to "primary source" lecz jedno z opracowań.
Bez sprawdzania stawiałbym na którąś pozycję Friedmana. W praktyce w grę wchodzą dwie o krążownikach - albo amerykańskich albo brytyjskich.
Możliwe że też coś było o tym u Parksa ( Dupuy na pewno był tam bardzo pobieżnie opisany, ale nie pomnę czy o raiderowaniu było czy nie )
Możliwe że coś z artykułu w Warshipie z przed kilku lat, nawet nie pamiętam czy 2 czy 3. I nie dam sobie nawet paznokcia obciąć czy tam też było to rajderowanie.
Mogło to też być w Lambercie.
Ale znów podkreślam, nie zrobiłem sobie notatek skąd konkretnie ta informacja, a będę to mógł sprawdzić dopiero we wrześniu.
Wiem, że to nie jest satysfakcjonujące, ale w nastroju wakacyjnym z dala od wszelkich książek więcej nie pomogę.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1177
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Odkładamy dyskusję na wrzesień, tym bardziej, że ja też jestem na wolnym.
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 136
Rejestracja: 2004-01-15, 10:21
Lokalizacja: Siedlce

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: MacGregor »

Takim to dobrze... Siedzą na "wolnym", niektórzy nad morzem a tu człek zapier... Od dwóch lat bez czegoś zwanego urlopem czy wolnym i od 7 lat bez widoku morza, buuu... :(
MacGregor
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Maciej3 »

Jak żyłem z własnej działalności gospodarczej, to przez 17 lat nie wiedziałem co to urlop. Z różnych powodów, a konieczność płacenia ZUSu za okres kiedy się nie ma żadnego przychodu a jedynie koszty, miała z tym sporo wspólnego
Jak w końcu stwierdziłem, że mi się nie chce i się zatrudniłem na etacie, to mnie na urol wyrzucają....
Ot taka subtelna różnica i promowanie przedsiębiorczości.... Ale może polityki tu dalej nie rozwijajmy.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Napoleon
Posty: 4007
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Chciałbym poznać źródło, które twierdzi, że "Dupuy de Lome" był projektowany do działania na szlakach żeglugowych. Moim zdaniem to jest nieprawda i okręt ten wyjątkowo nie nadaje się do przedstawiania jako "pra-ojciec" krążowników zaprojektowanych do walki z żeglugą (a już na pewno nie o żeglugę).

De Bussy projektował go jako okręt wielozadaniowy, który w szczególności miałby być:

- niszczycielem pancerników (bardzo modna ówcześnie koncepcja - choćby np. Esmeralda)
- idealnym okrętem rozpoznawczym współdziałającym z flotą liniową przy zadaniach dotyczących rozpoznania i walką z nieopancerzonymi krążównikami przeciwnika
- idealnym okrętem do służby lub interwencji w koloniach, gdzie mógłby brać udział w nieszczeniu żeglugi przeciwnika.
Jeżeli mogę, to pozwolę sobie wtrącić parę uwag.
Zgadzam się z Tadkiem, że "Dupuy de Lome" był przede wszystkim okrętem wielozadaniowym, zbudowanym tak trochę "eksperymentalnie". Pamiętajmy, że powstał w czasie kiedy rządzili liberałowie niechętni ekspansji kolonialnej i rozbudowie floty, w okresie wielkiego bałaganu i braku sprecyzowanych kierunków rozbudowy francuskiej floty. Na pewno okręt ten został zbudowany jako jednostka rozpoznawcza mająca współpracować z flotą liniową, rozważano możliwość jego wykorzystania w koloniach, ale też i pośrednio rozważano jego wykorzystanie jako rajdera. To była naturalna konsekwencja okresu w którym został zbudowany, gdyż jak już wspomniałem decydenci byli niechętni rozbudowie floty liniowej, stąd rozważania co do wykorzystania nowej jednostki w celi zwalczania nieprzyjacielskiej żeglugi były naturalne. Nie był projektowany specjalnie do tego celu, ale też i, jako jednostka wielozadaniowa, rozważano takie jego wykorzystanie. Co zaś do roli "niszczycieli pancerników" to o tyle bym się z tym zgodził, że zakładano iż w określonych warunkach krążownik ten mógł podjąć walkę ze starszymi jednostkami tej klasy. Ale tylko w określonych warunkach, raczej wyjątkowo i tylko ze starszymi. Generalnie zaś zakładano, z tego co pamiętam, że przed pancernikami będzie on zwiewał, co miała mu ułatwić jego przewaga prędkości.
Więc zgoda, ale wydaje mi się, że uwaga Tadka była zbyt "radykalnie" sformułowana. Nie był to okręt budowany specjalnie z myślą o zwalczaniu nieprzyjacielskiej żeglugi, ale takie zadania mieściły się też w jego "profilu".
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Toff »

Jako, że na razie brak jakichkolwiek informacji nt. kolejnego numeru MSiO, to pozwolę sobie zacytować treść maila od nowego redaktora pisma:
"Nagłe odejście Tomasza Grotnika faktycznie spowodowało zamieszanie. Niestety także opóźnienie.
Proszę o cierpliwość do pierwszych dni października."
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Robert »

Najważniejszym dla każdej firmy jest wiarygodność i rzetelność - szczególnie w stosunku do tych, którzy zaufali - wykupując prenumeratę. W sytuacji dwutygodniowego poślizgu numeru wrześniowego MSiO, prosiłoby się o nawet krótką informację na stronie. Bo inaczej jest to lekceważenie czytelników.
I to jest przykre i to może w przyszłośći kosztować wiele wydawnictwo.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: MiKo »

Okładka już jest:

Obrazek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

A jakiś spis treści ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: MiKo »

Ni ma. Okładka się pojawiła na fejsie.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Robert »

Super. Kiedy w sprzedaży?
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Brodołak »

Jak pamiętam z anonsów to do 12 października
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: dessire_62 »

MiKo pisze:Okładka już jest:
Nice :brawo: , chociaż nie ma tych wieśniackich okienek na dole okładki.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

MiKo pisze:Ni ma. Okładka się pojawiła na fejsie.
Ciekawe.
Na fejsa wpakowali, a własną stronę olali.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Miner »

Ta "Cała prawda..." brzmi jak tytuł z Faktu, ale poczytamy, zobaczymy... :-D
ODPOWIEDZ