Roczniki Flot

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Roczniki Flot

Post autor: AvM »

Niezbyt interesuje sie najnowszymi flotami i ich rozwojem
Mam troche rocznikow Jane'sa z XXI w, ale reczej z sentymentu

Moze wartoby podyskutowac o jakosci aktuanlnie wydawanych rocznikow.
Awatar użytkownika
Lützow
Posty: 81
Rejestracja: 2011-01-08, 10:29

Re: Roczniki Flot

Post autor: Lützow »

AvM pisze:Niezbyt interesuje sie najnowszymi flotami i ich rozwojem
Mam troche rocznikow Jane'sa z XXI w, ale reczej z sentymentu

Moze wartoby podyskutowac o jakosci aktuanlnie wydawanych rocznikow.
no to zacznij, bo ja z sentymentem podchodzę do Weyersa. Mam raptem trzy, a ostatnio dwa dostałem w wersji elektronicznej, 1914 chyba i jakiś inny jeszcze. Utrzymują stałą formę, chyba najlepsi?
Obrazek
Dont tread on me!
Не тронь меня!
Rühr mich nicht an!
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Roczniki Flot

Post autor: wojtek.uk »

Ja sie interesuje obecnymi flotami i ich rozwojem i stwierdzam ze Jane's to juz tylko jako ostatnia deska ratunku - jak mam inne zrodlo pod reka, to do Jane's nie zagladam - nie wazne ktorego/na jaki temat. Oczywiscie, kupuje ale bardziej z sentymentu. To cos jak Globalsecurity - dobre bylo moze ale to juz dawno bylo i Pike nie powinien zatrudniac stazystow do powaznej roboty... Jak dostalem ostatnio Jane's Strategic Weapon Systems z 2010/10 to mi szczeka opadla - takie bzdury...
Co do Weyers - mam kilka i faktycznie w miare trzymaja jednolity poziom co raczej nie jest dziwne biorac pod uwage ze przez ten caly czas mial dopiero 3 czy 4 edytorow.
CFOTW tez nie jest zly ale nie znam francuskiego oryginalu wiec nic nie moge powiedziec.
Osobiscie bardzo zaluje, ze Brassey nie wychodzi w takiej formie jak kiedys...
Suma summarum - roczniki flot to pozycje oparte o open source i w sumie najwiecej zalezy od edytora/edytorow czy pilnuja jakosci. Z drugiej strony, nie latwo wylapac np literowki w takiej publikacji i wyrobic sie na czas gdy wydawca goni...
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Roczniki Flot

Post autor: pothkan »

Lützow pisze:no to zacznij, bo ja z sentymentem podchodzę do Weyersa. Mam raptem trzy, a ostatnio dwa dostałem w wersji elektronicznej, 1914 chyba i jakiś inny jeszcze. Utrzymują stałą formę, chyba najlepsi?
Moim zdaniem wręcz przeciwnie, z "wielkiej trójki" - najgorsi. Podium należy ex aequo do Jane's i Combat Fleets. Osobiście preferuję ten drugi, gdyż oferuje większe "pokrycie" pod względem ilości okrętów (z drobnicą) oraz formacji (różne policyjne czy paramilitarne). Natomiast Jane's jest lepszy, jeśli szukamy dokładnego opisu wyposażenia i uzbrojenia danego okrętu.

Oczywiście Weyers również ma swoje zalety (poza ceną). Na pewno jest to najlepsze wydawnictwo podręczne, pozwalające na szybko coś rozpoznać, no i da się go gdzieś zabrać (JFS i CF to stanowczo półkowe "cegły"). Poza tym zawiera ładne rzuty boczne i czasem górny, których generalnie brakuje w JFS i CF. Chociaż osobiście wolę rysunki w Almanacco Navale (podobne do Weyersowych, ale bez szarego cieniowania, za czym akurat zbytnio nie przepadam).

Ogólnie uważam, że warto posiadać i porównywać całą trójkę.

Mała uwaga: oceniam na podstawie roczników z okolic 2005-2006, a Almanacco 1997 (jedyny jaki mam).
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Roczniki Flot

Post autor: AvM »

Oskar piszesz trojka, ale nie jest de facto 5 aktualnie wydawanaych

"Combat Fleets of the World" - Amerykanski
"Les Flottes de Combat" - Francuski
"Jane's Fighting Ships" - Brytyjski
"Weyers Flottentaschenbuch" - Niemiecki
"Almanacco navale" - Wloski

Nie wiem kiedy drogi francuskiego z amarykanskim sie rozdzielily ?
Jakie byly wydania tych 5 rocznikow w XXI w ?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Roczniki Flot

Post autor: pothkan »

Napisałem "wielka trójka". Les Flottes de Combat bo rozdzieleniu nie znam, więc nie oceniam. Almanacco, jak wspomniałem, mam tylko jeden, i po tym oceniam że jest słabsze od ww. trójki, poza rysunkami, które akurat mi przypadły do gustu.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Roczniki Flot

Post autor: wojtek.uk »

AvM pisze:Oskar piszesz trojka, ale nie jest de facto 5 aktualnie wydawanaych

"Combat Fleets of the World" - Amerykanski
"Les Flottes de Combat" - Francuski
"Jane's Fighting Ships" - Brytyjski
"Weyers Flottentaschenbuch" - Niemiecki
"Almanacco navale" - Wloski

Nie wiem kiedy drogi francuskiego z amarykanskim sie rozdzielily ?
Jakie byly wydania tych 5 rocznikow w XXI w ?
Co do 'rozejscia sie' CFOTW i LFC - wyglada na to ze gdzies na poczatku lat 1990-tych:
- edycja 1988/89 - Edited by JL Couhat and B Prezelin. English language version prepared by AD Baker III
- edycja 1995 - Derived from Flottes de Combat Edited by B Prezelin. USNI edition compiled by AD Baker III
Wyglada na to, ze gdzies pomiedzy tymi dwiema edycjami - ma ktos ktora z nich by sprawdzic?

JFS i Weyers wychodza regularnie.
CFOTW ostani wyszedl chyba w 2007, ale nastepny jest przygotowywany od jakiegos czasu.
Co do LFC i AN to brak mi info.

Czy ktos ma informacje dlaczego USNI zrezygnowal z publikacji Weyers w polowie lat 1970-tych (?) na rzecz LFC?

Na marginesie - jesli rozmawiamy ktore z rocznikow sa lepsze, to powinnismy zaznaczyc o jakim okresie mowimy i czesci swiata. Np JFS w latach 1970-80tych byl po prostu beznadziejny nie tylko w kwestii UW ale nawet srodziemnomorskiej flanki NATO - CFOTW nie byl bez wad ale jednak byl duuuzo lepszy w mojej opini.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Roczniki Flot

Post autor: AvM »

wojtek.uk pisze: Co do 'rozejscia sie' CFOTW i LFC - wyglada na to ze gdzies na poczatku lat 1990-tych:
- edycja 1988/89 - Edited by JL Couhat and B Prezelin. English language version prepared by AD Baker III
- edycja 1995 - Derived from Flottes de Combat Edited by B Prezelin. USNI edition compiled by AD Baker III
Wyglada na to, ze gdzies pomiedzy tymi dwiema edycjami - ma ktos ktora z nich by sprawdzic?
raczej to jeszcze przed rozejsciem
wojtek.uk pisze: Na marginesie - jesli rozmawiamy ktore z rocznikow sa lepsze, to powinnismy zaznaczyc o jakim okresie mowimy i czesci swiata. Np JFS w latach 1970-80tych byl po prostu beznadziejny nie tylko w kwestii UW ale nawet srodziemnomorskiej flanki NATO - CFOTW nie byl bez wad ale jednak byl duuuzo lepszy w mojej opini.
Mnie interesuja te po 2000 roku, bo starych duzo mam , oprocz wloskich , bo mam tylko 1941 :-(
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Roczniki Flot

Post autor: wojtek.uk »

OK, w takim razie w wydaniu 2002-2003 jako autor jest tylko notka: Compiled by A. D. Baker III.
Na nastepnej stronie jest dedykacja ksiazki od autora: To Bernard Prezelin and Werner Globke - two fine gentlemen, and true friends

Za to zeby bylo smieszniej, na ostatniej stronie okladki jest notka: A. D. Baker III has compiled Combat Fleets since 1978. I tak dalej... USNI tworzylo nowa historie..
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Roczniki Flot

Post autor: Marek T »

O ile pamiętam, to gdzieś w drugiej połowie lat 1970tych LFdC zaczął wydawać wersję anglojęzyczną - chyba właśnie poprzez USNI, a redaktorem wydania amerykańskiego był AD Baker. Zdaje się, że mam wydanie amerykańskie z 1976 r. (a może z 1986 r.?), ale trzeba by je porównać z wydaniem francuskim.
Sam wiem, co to znaczy tłumaczyć tekst i nie zgadzać się z nim (albo wiedzieć więcej). Dlatego myślę, że bardzo szybko AD Baker zdecydował się robić własną wersję z wykorzystaniem "layoutu" LFdC - stąd rok 1978.

Czy Kafka & Pepperburg też kwalifikują się jako rocznik? Ile było jego wydań?
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Roczniki Flot

Post autor: wojtek.uk »

Combat Fleets of the World 1976/77 - pierwsza edycja w jezyku angielskim.
Published in 1976 by Arms and Armour Press. To wydawnictwo z UK. Co ciekawe: Printed in the USA... We wstepie jest info ze wydanie anglojezyczne zostalo przygotowane pod auspicjami USNI.
Brak jakiegokolwiek info o A. D. Baker III w podziekowaniach.
Edited by Jean Labayle Couhat.
Translated by Commander James J. McDonald, U.S Navy (Retired)

Combat Fleets of the World 1978/79:
Published in 1978 by Arms and Armour Press. Printed in the USA.
Edited by Jean Labayle Couhat.
Brak info o tlumaczu. Tylko w sekcji Preface jest podziekowanie dla A. D. Baker III za pomoc i porade w tlumaczeniu.

Dopiero w edycji 1980/81 jest:
Edited by Jean Labayle Couhat
English translation prepared by A. D. Baker III

Niestety, nie mam zadnej edycji francuskiej by porownac ale ze zdjec ktore znalazlem, to do wydania 1984/85 layout byl ten sam. Dopiero nastepne zmienilo layout.
Moim zdaniem, to wlasnie na przelomie lat 1980-tych i 90-tych doszlo do 'rozwodu' - wspomnienie o LFC bylo juz bardziej zwyczajowe/kurtuazyjne, ale jak wspomnialem, nie mam wydan francuskich by porownac.

Moje pytanie z wczesniejszego postu jest nadal aktualne - bylbym wdzieczny za informacje czemu i kiedy USNI przeszlo z Weyers'a na LFdC.
Drugie pytanie: moze CFOTW na poczatku bylo wydawane zarowno przez USNI jak i Arms and Armour Press? Moje egzemplarze byly kupione w Europie - czy ktos ma z USA te wydania?
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Roczniki Flot

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Combat Fleets of the World 1978/79:
Published in 1978 by Arms and Armour Press. Printed in the USA.
Edited by Jean Labayle Couhat.
Brak info o tlumaczu. Tylko w sekcji Preface jest podziekowanie dla A. D. Baker III za pomoc i porade w tlumaczeniu.
Ja mam również "Edited by Jean Labayle Couhat", ale "Published in 1978 by the USNI, Annapolis, Maryland" oraz "(C) Editions Maritimes et d'Outre-Mer, paris, 1978 & (C) 1978 USNI. This second English-language edition is published by arrangement with EMOM".
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Roczniki Flot

Post autor: wojtek.uk »

OK, sprawdzilem jeszcze raz swoj egzemplarz.
Ponizej notki o Arms and Armour Press jest takze o EMOM i na koncu jeszcze jedna o USNI.
To samo z pierwsza edycja - 76/77
Wyglada na to ze bylo trzech wydawcow:
- EMOM - francuska edycja
- USNI - USA
- Arms and Armour Press - UK (i Europa?)

Ciekawe czy byly jakies roznice miedzy tymi dwoma ostatnimi wydaniami.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
ODPOWIEDZ