Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Morza i Okręty

Post autor: de Villars »

Logo MiO mogło by być jakieś bardziej dopracowane, ale to tak naprawdę detal. Ważne co wewnątrz. Fylgia na dzień dobry mnie cieszy - chyba u nas o tym okręcie jeszcze nie pisano?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
robert rogoń
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-02, 16:46
Lokalizacja: nieopodal Gliwic

Re: Morza i Okręty

Post autor: robert rogoń »

Na temat Fylgii był artykuł Adama Fleksa w nr 3 Poligonu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Morza i Okręty

Post autor: marek8 »

Okładka w Wichrem jest super - tej z MIO może na razie czegoś istotnie brak ale to "wina" Kormorana jest :clever:
Ale tak na poważnie skoro jest jak jest to czy można na zasadzie niewiążącej sugestii zasugerować artykuł o ostatnich ciężkich krążownikach US Navy? :diabel:
Okręty będące kulminacją swojej klasy poza pojedynczym artykułem w NTW są szerokim łukiem omijane przez wszystkie nasze liczne pisma branżowe a temat przecież i efektowny i ciekawy... Ja wiem , ze to koncert życzeń ale bezczelnie korzystam z sytuacji :faja:
robert rogoń
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-02, 16:46
Lokalizacja: nieopodal Gliwic

Re: Morza i Okręty

Post autor: robert rogoń »

Ja z kolei mam nadzieję na artykuł (najlepiej w kilku częściach) na temat lotniskowców typu Audacious - HMS Eagle i HMS Ark Royal.
tg1
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-05, 09:54

Re: Morza i Okręty

Post autor: tg1 »

MiO nr 1/2015 poszedł do druku.
Od 29 IX powinien być w sprzedaży. Jak znam życie na początek empiki w dużych miastach, chwilę później mniejsze ośrodki.
Zawartość:
Tomasz Grotnik
Lê Quý Đôn - z Polski do Wietnamu
Marcin Chała, Andrzej Nitka, Łukasz Pacholski
Z kraju i ze świata
Tomasz Grotnik
Niszczyciel min projektu 258 Kormoran II
Andrzej Nitka
Flota Algierii
Tomasz Szulc
9. Bateria Artylerii Stałej w Ustce
Tadeusz Kasperski
Działania ORP Piorun w latach 1940-1942
Lech Trawicki
75-lecie zaginięcia ORP Orzeł
Grzegorz Nowak
Krążowniki szkolne typu Katori
Krzysztof Kubiak
Jugosłowiańskie okręty podwodne – „królewskie”
Adam Fleks
Fylgia – „szwedzki biały łabędź”
Andrzej W. Święch
Wraki Scapa Flow
Krzysztof Gerlach
Ville de Paris, duma i pechowiec marynarki Ludwika XVI
Witold Koszela
Promy Pomerania i Silesia

Numer w sensie zawartości nie jest do końca reprezentatywny. Staraliśmy zmieścić w zasadzie pełną rozpiętość tematyczną, którą będziemy poruszać na łamach. Dlatego część materiałów jest krótka i jest ich dużo. W kolejnych będzie mniej, ale dłuższe, z przemiennością tematyczną . Z czasem MiO będzie ewoluować, dopasowując się do "koncertu życzeń" czytelników oraz reakcji licznej konkurencji. Pojawią się nowe rubryki stałe - pomysły mamy, niemniej sugestie mile widziane. Pewne zmiany wdrożymy już w najbliższym "specjalu". Więcej o tym w połowie października.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Morza i Okręty

Post autor: Peperon »

Zapowiada się ciekawie...
Przeczytamy - skrytykujemy. ;)
Ponownie proponuję zmianę tytułu wątku i dostosowanie go do OW, MSIO, czy OKRĘTÓW.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Adam
Posty: 1739
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Morza i Okręty

Post autor: Adam »

Tematyka fajna. Koncert życzeń to nieustannie Morze Śródziemne, w tym siły nawodne Kriegsmarine. Do tego floty sojusznicze walczące u boku aliantów (norweska, grecka, jugosłowiańska, holenderska, Wolni Francuzi, a nawet Belgowie czy też duńskie posiadłości), zwłaszcza w aspekcie uchwycenia punktu odniesienia do sytuacji naszej floty. Daleka Północ też jest ostatnio trochę zaniedbana, zwłaszcza Svalbard, Morze Karskie czy też konwoje "po PQ-18". No i Ocean Indyjski, od Włochów przez japońską ofensywę, po rok 1945.
Wielka praca to też lata 1944/45 na Bałtyku, zwłaszcza u naszych wybrzeży, w szczególności w kontekście istniejących (i nie) wraków i krążących legend.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Morza i Okręty

Post autor: Miner »

tg1 pisze:MiO nr 1/2015 poszedł do druku.
No to super. Pierwszy numer to aż grzech nie kupić. :-)

WiTH też poszedł do druku? Mam nadzieję, że poprawią te zajawki artykułów na okładce, bo plama będzie...
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Morza i Okręty

Post autor: MiKo »

marek8 pisze: Ale tak na poważnie skoro jest jak jest to czy można na zasadzie niewiążącej sugestii zasugerować artykuł o ostatnich ciężkich krążownikach US Navy? :diabel:
Okręty będące kulminacją swojej klasy poza pojedynczym artykułem w NTW są szerokim łukiem omijane przez wszystkie nasze liczne pisma branżowe a temat przecież i efektowny i ciekawy... Ja wiem , ze to koncert życzeń ale bezczelnie korzystam z sytuacji :faja:
Baltimore, Oregon City, Des Moines, czy Long Beach, żeby pretensji nie było :mrgreen:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Morza i Okręty

Post autor: Peperon »

MiKo pisze:Baltimore, Oregon City, Des Moines, czy Long Beach, żeby pretensji nie było :mrgreen:
Ale o nich było i w NTW i w Misiu i w OW. ;)
Ale z miłą chęcią poczytałbym o rozwoju flot Indii, Kanady, czy Australii podczas DWS. :lol:
Że o flotach południowoamerykańskich nie wspomnę. I to nie tylko o trójcy ABC.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: Morza i Okręty (w tym numery specjal

Post autor: marek8 »

Fajnie, że nowy pierwszy numer na ostatniej prostej :brawo:
Co do ciężkich krążowników typu Das Moines to własnie, że poza bardzo krótkim artykułem w nTW nie było :bije: Omówiono praktycznie wszystkie klasy dużych krążowników - niekiedy nawet po kilka razy a tu najdoskonalsze okręty w praktyce daleko wykraczające poza pojęcie krążownika ciężkiego i... czarna dziura...
Przypominam, że długi cykl w OW omawiał wszystkie powojenne krążowniki artyleryjskie a nawet zapętlił się i o rakietowe z tym jednak skromnym wyjątkiem ;(
Podobnie zresztą też o OW cykl o radzieckich/rosyjskich podwodnych uderzeniowych okrętach wojennych nie wiedzieć czemu urwał się na 971... ;( To jakaś wraża agentura czy co... :bije:
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Morza i Okręty

Post autor: de Villars »

robert rogoń pisze:Na temat Fylgii był artykuł Adama Fleksa w nr 3 Poligonu.
A to nie wiedziałem, tego czasopisma nie czytuje. czy to będzie "reprint" tego starego artykułu (ten sam autor)?
Fajnie że jest artykuł Krzysztofa Gerlacha. Numer zapowiada się naprawdę interesująco!
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Morza i Okręty

Post autor: Chemik »

de Villars pisze:
robert rogoń pisze:Na temat Fylgii był artykuł Adama Fleksa w nr 3 Poligonu.
A to nie wiedziałem, tego czasopisma nie czytuje. czy to będzie "reprint" tego starego artykułu (ten sam autor)?
Fajnie że jest artykuł Krzysztofa Gerlacha. Numer zapowiada się naprawdę interesująco!
Ale to był inny "Poligon", nie ten o którym myślisz... jak mnie pamięć nie myli to wydawcą były Okręty Wojenne
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Morza i Okręty

Post autor: pothkan »

robert rogoń pisze:Na temat Fylgii był artykuł Adama Fleksa w nr 3 Poligonu.
Doprecyzujmy, tzw. "starego" Poligonu, wydawanego przez "OW", z 1996 roku, wyszły zaledwie cztery numery (tematyka ciekawa - wszystko po trochu, coś jak współczesna rosyjska Arsenał-Kolliekcija). Obecny, Magnum-X-owy Poligon (od 2006) to co innego - poświęcony zagadnieniom "pancerno-lądowym".
poligon.jpg
poligon.jpg (103.1 KiB) Przejrzano 16149 razy
Peperon pisze:
MiKo pisze:Baltimore, Oregon City, Des Moines, czy Long Beach, żeby pretensji nie było :mrgreen:
Ale o nich było i w NTW i w Misiu i w OW. ;)
Akurat o Des Moines było tylko w nTW - dość dawno i krótko (10/2003).
robert rogoń
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-02, 16:46
Lokalizacja: nieopodal Gliwic

Re: Nowości wydawnicze: Morza i Okręty (w tym numery specjal

Post autor: robert rogoń »

Artykuł Adama Fleksa jest króciutki, ma 4 strony, niektóre ciekawe sprawy tylko sygnalizuje, jak na przykład kwestię dezercji 27 członków załogi podczas wizyty w Nowym Jorku.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: Morza i Okręty (w tym numery specjal

Post autor: de Villars »

Nawet nie wiedziałem, że był jakiś inny, wcześniejszy Poligon ;) A artykuł o Fylgii, jaki by nie był, dla mnie będzie czymś nowym :)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
ODPOWIEDZ