Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

RobertJ
Posty: 47
Rejestracja: 2017-10-15, 06:42

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: RobertJ »

No ja też żałuję. Tym bardziej, że "Morze", pod względem treści i różnorodności materiałów, było takim czasopismem jakim chciałem żeby było.
Szkoda. Liczę tylko, że część autorów wesprze MSiO merytorycznie.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Piotr S. »

30Przemekzbrz pisze:Fatalna wiadomość na koniec weekendu. Najlepszy magazyn padł, pozostał Johny L. .
Nie tak dawno pisaliśmy ,że tam też były problemy ale oni wydają co drugi miesiąc czyli aktualnie nie mamy już żadnego wojennomorskiego miesięcznika .
Zastanawia mnie czemu Okręty Wojenne mogą funkcjonować przy tak niskich nakładach a Morze nie ?.Czy to nie jest sposób na funkcjonowanie Morza ? jeżeli nie to warto by spróbować wydać trzy wydania w roku na 150 stron lub 200 stron w ilości 2 tyś egzemplarzy albo pomyśleć o wydaniach specjalnych ze trzy w roku w których sam Tomasz Grotnik mógł by w takim jednym wydaniu przedstawić z 15 planików lub więcej i podbić cenę do 40 zł za taki jeden numer .
Można też pomyśleć o takim wydaniu gdzie były by np. statki pasażerskie z dobrym opisem i planiki zwykłe lub w 3D podobnie robił to kiedyś w Naszym Morzu Piotr Stareńczak . Panowie redaktorzy pomysłów jest wiele nie wierze ,że nie jesteście w stanie wydać kilku numerów rocznie powiedzmy 4 sztuk na rok. Dzieją się jednak złe rzeczy padły Okręty , kiedyś Nasze Morze dziś pada Morze , który to już raz pod ta nazwą ? . Ciekawe czy konkurencja zauważy taki stan rzeczy i czy MSiO staną się na powrót miesięcznikiem , chyba ,że inni : OW , MSiO , lub Polska Na Morzu też cienko przędą
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Marmik »

RobertJ pisze:Liczę tylko, że część autorów wesprze MSiO merytorycznie.
Tak, to pewnie pomoże MiSiOwi. Może nawet da szansę na zmianę profilu na taki, który pozwoli pozyskać grupkę nowych czytelników. Szansa przed Redakcją, o ile zechce z niej skorzystać.
Tak czy owak mamy kolejną ofiarę zjawiska, o którym tyle razy już dyskutowaliśmy. Najpierw Okręty, teraz Morze. Kto następny?
Piotr S. pisze:Zastanawia mnie czemu Okręty Wojenne mogą funkcjonować przy tak niskich nakładach a Morze nie ?
To jest akurat bardzo proste do rozkminienia.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: de Villars »

Może proste, ale np. ja tego nie wiem. A chętnie bym się dowiedział.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Marmik »

Różnica w liczbie zespołu redakcyjnego, drastyczna różnica w wynagrodzeniach za artykuły, znacznie mniej kolorowego druku, różnica w cenie.
Wszystko to sprawia, że OW wypracowało sobie sposób na istnienie nawet w niesprzyjających warunkach rynkowych. Inne tytuły mają większego wydawcę, który niekoniecznie może być zainteresowany utrzymywaniem pisma pro publico bono ;).
Co ciekawe, w przypadku obu zamkniętych tytułów pojawia się argument "piratów". Nie sądzę by zjawisko różniło się w istotny sposób od tego 5 lat temu. Po prostu spadła liczba czytelników papierowych. O odkrycie przyczyn takiego zjawiska niech się pokusi ktoś komu się chce. Ja mogę powiedzieć dlaczego przestałem kupować pisma, a przy tym nie ściągam ich z internetu, ale to tylko moje spojrzenie (być może kompletnie różne od większości).

W temacie ponownie wraca kwestia prenumeratorów. Im więcej tym lepiej. Nie wiem czy finansowo (koszty wysyłki), ale pod względem stałych przychodów (taki nieoprocentowany kredyt na rok) na pewno, czego zdaje się nikt nie dostrzegać. Fizycznie prenumerator nie ma praktycznie żadnych bonusów (może poza nieco niższą ceną). A trzeba zaznaczyć, że pismo dociera później niż do kiosków (logiczne, ale też trzeba uwzględnić). To już nie są czasy gdy trzeba było polować w kiosku, bo przychodziły tylko dwa egzemplarze. Dziś zalegają półki, więc nie ma problemu z zakupem nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach. Prenumerator bierze wszystko, "nieprenumerator" z reguły weźmie tylko wybrane numery. Nie twierdzę, że olewka prenumeratorów to główna przyczyna problemów, ale z pewnością jest to jeden z podpunktów, który trzeba wymienić.

Kolejna sprawa to jednak brak interakcji z czytelnikami. Brak konkursów, albo konkursy na takim poziomie, że tylko totalny miłośnik kraju kwitnącej wiśni miał jakiekolwiek szanse by dostrzec, że luf jest 38, a nie 42. Ankieta (pomogłaby sprofilować czytelnika) z nagrodą dla uczestników to już w ogóle jakaś nierealna sprawa. Bazowanie w takiej materii na internetowej sondzie to pomyłka. Tu musiałaby być strona do wycięcia (wypowiada się tylko ten kto kupuje papier, a wypowiada się bo chce "współtworzyć" pismo) i losowanie jakiejś skromnej nagrody za poświęcenie czasu i znaczka pocztowego (sponsorzy unikalnych drobiazgów pewnie by się znaleźli).

Ale, ale... czy myśmy o tym wszystkim już po kilka razy nie pisali?

Jedno jest pewne: Polska przestała być superpotęgą w liczbie pism wojennomorskich.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: szafran »

Warto wspomnieć, że za cenę Morza\MSiO można kupić tomik Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia czy dopłacić i kupić niebieską serię Borowiaka. Dla mnie to zawsze była alternatywa choć często i tak kupowałem Morze dla JEDNEGO tekstu.

Brak interakcji z czytelnikami. Jakieś recenzje książek wojenno-morskich, polemiki itp.

Wiadomo również, że kwestia kluczowa to reklamy z PGZ.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Piotr S. »

Tak się akurat składa ,że z Morzem miałem największy problem aby nabyć je normalnie w saloniku prasowym gdzie miałem teczkę ,inne czasopisma przychodziły regularnie z Morzem był problem osoba ,która sprzedawała w saloniku powiedziała mi ,że jej dostawca miał problemy z dostarczaniem tego czasopisma ponieważ dystrybutorzy nie chcieli zwrotów pomimo tego ,że ja byłem odbiorcą .
Dlatego po tym problemie wykupywałem roczne prenumeraty, problemów z dostawą nie było a za roczną opłatę dwa numery były za free .
Tak kiedyś było podobnie z OW ale dziś tam prenumerator nie ma upustów ,jedynie archiwalne numery można było za połowę ceny nabyć.
Panowie redaktorzy mam na myśli wszystkie redakcje wojennomorskie czy aby na pewno w dystrybucji i sprzedaży zrobiliście wszystko ? mamy w Polsce całą masę różnych: Instytucji, uczelni, szkół, jednostek wojskowych, czy bibliotek ,gdzie można by było ulokować wasze czasopisma a tym samym wypromować zainteresowanie sprawami morskimi .
Kiedyś starego Morza sprzedawano grube dziesiątki tyś. sztuk a wy raptem wszyscy razem nie możecie sprzedać 20 czy 25 tyś sztuk dziwne?
Zastanawiam się czy wszystkie wasze wydawnictwa i redakcje były by w stanie razem wydać wojennomorskie albumy o dużej objętości i treści
albo kwartalniki itp. czy jest możliwe wasze współdziałanie ?
Marmiku mówisz o prenumeratorach , tak się składa ,że część redaktorów i publicystów z redakcji wojennomorskich wydaje książki , czy
tu prenumerator danego czasopisma mógł by liczyć na upust 50% danej książki? .
Na koniec jeszcze jedno mam nadzieje ,że Morze powróci a gdyby to było wydawanie 4 do 6 numerów na rok to wydawajcie je pomiędzy wolnymi miesiącami gdzie nie wychodzą MSiO to wtedy my czytelnicy będziemy mieli taką sytuację ,że raz na miesiąc będzie wychodziło czasopismo wojennomorskie.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: szafran »

Ciągle powtarzam, że tematyczne numery Morza to było coś. Ale jak już wcześniej było wspominane nie sprzedawało się to zbyt dobrze.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: de Villars »

Różnica w liczbie zespołu redakcyjnego, drastyczna różnica w wynagrodzeniach za artykuły, znacznie mniej kolorowego druku, różnica w cenie.
Cóż, OW trwają, a inni po kolei padają. Może więc powinni brać przykład z moedlu na jakim opierają sie OW?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: ptasznik »

Piotr S. pisze:Tak kiedyś było podobnie z OW ale dziś tam prenumerator nie ma upustów ,jedynie archiwalne numery można było za połowę ceny nabyć.
OW dają upust 2/3 numeru przy prenumeracie rocznej, nie wiem jak to wypada przy dwuletniej.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Piotr S. »

ptasznik pisze:
Piotr S. pisze:Tak kiedyś było podobnie z OW ale dziś tam prenumerator nie ma upustów ,jedynie archiwalne numery można było za połowę ceny nabyć.
OW dają upust 2/3 numeru przy prenumeracie rocznej, nie wiem jak to wypada przy dwuletniej.
Nie masz racji w numerze 152 na ostatniej stronie napisano ze prenumerata na rok za 6 numerów wynosiła 150 zł pojedynczy numer kosztował 26 zł czyli zyskałeś tylko 6 zł za 6 numerów, za dwa lata 300 zł zyskujesz 12 zł . Upusty to były kiedyś co ciekawe najnowszy numer 153 kosztuje już 30 zł czyli mamy podwyżkę .
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: marek8 »

Smutna wiadomość ale nie mogło inaczej być przy "rynkowym" modelu działania.
Wspomniany zaś powyżej model OW jest o tyle nie do skopiowania, że - jak można przypuszczać - większość autorów - pasjonatów z całego świata albo wcale albo na poziomie niemal symbolicznym pobiera wynagrodzenie za swoje publikacje... Niestety taka unikalna formuła raczej do skopiowania się marnie nadaje...
Przyczyn obecnego kolejnego juz zawieszenia jest wiele i pisaliśmy o nich wielokrotnie - w sumie to możnaby rzec, że trzymali się wyjątkowo długo i zważwszy na specyfikę w sumie mało znanego rynku wcale nie jest powiedziane, że jakichs tytuł nie powróci. Ale w formule miesięcznika to jakieś zupełne s-f i bardzo dziwne jest dlaczego tak długo Morze takie rozwiązanie forsowało... Bo - z całym szacunkiem skąd brać tematy i autorów na zapełnienie miesiąc w miesiąc całkiem sporego periodyku? Nikt nie widział, że jakoś nie pojawiła się nowa generacja autorów lub póki co sie ona gdzieś tylko nie wiadomo gdzie ukrywa? W tym konkretnym przypadku dobór tematów w kilku ostatnich numerach byl już taki jakichś, że nawet nie chciało mi się przejrzeć magazynu w kiosku... :x Może po prostu rynek na masowe pisma wojenno-morskie zwyczajnie się wyczerpał, szczegolnie, że przez ostatnich kilka lat poddano go swoistej "gospodarce rabunkowej" uwidocznionej przez ewidentny nadmiar publikacji? :faja:
Być może zresztą przyczyny są jeszcze bardziej złozone bo przecież drastyczny spadek sprzedaży notują nawet do tej pory świetnie sie sprzedające "women magazine"...
Ale na jedno chciałbym zwrócić uwagę - nie wiem na czym polegał problem wydawców ze zwrotami czy szczególnie z darmowym zamieszczaniem publikacji na różnych stronach. Takie "problemy" to były mozliwe do rozwiązania w tydzień - max w miesiąc - wiem bo cuś takiego w realu zrobiłem i publikacje poczytnej znajomej pisarki zniknęły z rosyjskich i innych portali a od pięciu lat nie ukazała sie bodaj jedna kopia... W rzeczonym zas wypadku dochodzi już do takiego kuriozum, że można chyba nawet sobie wybrać jakość pirackiej wersji... :o Kwestia zaś uporządkowania zwrotów - sorry... Ktoś naprawdę widac nie odrobił lekcji domowej...
Tak czy inaczej smutne jest co innego - tytuł jeżeli nawet wróci to w niewiadomo w jakiej tak naprawdę formule i o czy będzie "odwieszone" ewentualnie Morze - ale niezaleznie od tego to smutne jest, że rodzime instytucje odpowiedzialne za sprawy morskie najprawdopodobniej wcale lub w niewielkim zakresie partycypowały w czymś co jest promowaniem spraw morskich w pożądanym dla kraju kierunku. Zważywszy o jak śmiesznych kwotach mówimy i jak stanowią one razem wzięte zaledwie cząstkę obiektu znanego jako "ławki promocyjne" to... :gazeta:
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: szafran »

Młodych\nowych autorów nie ma bo skąd. Kogo interesują jakieś tam stare okręty z PRL czy II RP? No chyba, że jakieś rakietki, radarki czy inne skróty, których znaczenie zna może 50 osób na planecie. A tematy z XIX wieku czy nie daj Boże starsze są popularne niczym albańskie komedie romantyczne.

Spora jest również konkurencja w sieci w postaci portali historycznych. Sam trochę kompiluję i tworzę teksty przekrojowe o MW (oczywiście z podaniem bibliografii co nie jest zwyczajem wśród reszty papierowej konkurencji). Więc tak naprawdę to było do przewidzenia.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: ptasznik »

Piotr S. pisze:Nie masz racji w numerze 152 na ostatniej stronie napisano ze prenumerata na rok za 6 numerów wynosiła 150 zł pojedynczy numer kosztował 26 zł czyli zyskałeś tylko 6 zł za 6 numerów, za dwa lata 300 zł zyskujesz 12 zł . Upusty to były kiedyś co ciekawe najnowszy numer 153 kosztuje już 30 zł czyli mamy podwyżkę .
Do numeru 152 była dołączona żółta kartka, że w związku z wcześniejszym drukiem okładki ...
153 - 155 80 zł
153 - 158 160 zł
153 - 164 315 zł
3x30=90 (zysk 10zł czyli 1/3 numeru), 6x30=180 (zysk 20zł czyli 2/3 numeru), 12x30=360zł (zysk 45zł czyli 1,5 numeru).
Oczywiście nie prenumerując ani nie kupując mamy zysk do 360 złotych.
Warships
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-17, 09:31

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Warships »

W związku z tym, że zostałem niejako wywołany do tablicy, pragnę poinformować w czym rzecz.
Podwyżka ceny OW nie jest podyktowana "zyskiem" lecz podwyżką ceny druku związanego z wyższymi cenami papieru, farb oraz robocizny (płaca minimalna, składki ZUS, itp.)
Podobnie rzecz się ma z kosztami wysyłki, szczególnie prenumeratorom. W ciągu ostatnich 4 lat cena wzrosła 3-krotnie, a od kwietnia Poczta Polska zapowiedziała kolejną podwyżkę cen.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: marek8 »

Zdaje się, że ten sam wydawca OW próbował też swoich sił przed laty próbując wydawać tzw. uniwersalny magazyn o wszystkim (chyba Poligon?), który jednak się nie przyjął mimo, że dziś takich tytułów jest chyba nawet kilka... Jak więc widać nie każda formuła pasuje do konkretnego rynku w danym czasie i nie każdy model biznesowy "daje radę"...
W przypadku Morza - dlaczego kładli taki nacisk na to aby być miesięcznikiem? Nie można było tego "spowolnić" skoro czasy są mocno nietypowe dla rozejrzenia się na rynku? Tu też może warto przypomnieć, że nawet stare Morze też miało "przerwę" w stanie wojennym - bodaj 3-4 miesiące po których zdaje się wychodziły też numery podwójne... Ciekawe jest co innego - przecież pączkowanie pism morskich nie wzięło się tylko ze znanego "rozbratu" tylko było wynikiem całkiem dobrej sprzedaży w tej branży, z która jak widać nikt nie wie co się właściwie stało... (a mówimy o tysiącach czytelników). Było tak dobrze, że przez długie lata nikomu nie przeszkadzały jakieś tam pirackie kopie urywające tych nic nie znaczących paruset czytelników każda - jak dla mnie to prawdziwa kwadratura koła, którą nie bardzo chwytam - tym bardziej, że naprawdę likwidacja tego procederu nie była niczym nadzwyczajnie trudnym...Wracając zaś do codzienności - czy na serio funkcjonują jakieś netowe portale mogące być konkurencją dla takich czasopism czy może po prostu ich aktualna formuła zwyczajnie nie pasuje do netowej wersji odbioru przez czytelnika?
Ostatnie numery Morza po prostu były takie jakby z innych zupełnie czasów i mocno przypominały aneksy do czegoś tam.., i tu może pies pogrzebany? :faja: To skrajnie subiektywna reakcja ale na serio nie bardzo chciało mi się nawet zajrzeć co wcześniej się chyba prawie nigdy nie zdarzało... :co:

Ps. trzymam kciuki za OW :brawo:
ODPOWIEDZ