Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1945)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Baron83
Posty: 4
Rejestracja: 2019-08-07, 11:01

Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1945)

Post autor: Baron83 »

Witam! Pozwalam sobie założyć wątek i zainteresować szacownych forumowiczów moją publikacją. Zapraszam do zadawania pytań, na wszystkie cierpliwie odpowiem.

Oficjalnie! Wojna Mussoliniego (aka Marek Sobski) przedstawia pierwszą książkę wydaną własnym nakładem: „Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk (1940-1945)”. O możliwościach jej zamówienia piszę w drugim akapicie wpisu. Wszystkie najważniejsze informacje zawarto w FAQ (zwłaszcza w punktach na końcu): http://wojna-mussoliniego.pl/?p=5869. Namiary na zdjęcia: http://wojna-mussoliniego.pl/?p=5895. Najważniejszą informacja: Tak! Książka jest droższa o jakieś 12 zł i jest to suma przeznaczona na dalsze działanie bloga i fan page’a, zakup materiałów i przygotowanie drugiej książki wydanej tą drogą: „Afryka Wschodnia 1940-1941. Tom 1. Okres aktywności Włochów”. (ich ataki na pogranicze Sudanu i Kenii. inwazja na Somali Brytyjskie, ale też pierwsze kontrofensywy Brytyjczyków). Samemu autorowi nie wypada dużo pisać o własnej pracy, ale serdecznie ją polecam, bo mam odczucie, że niesie z sobą sporo wartości. W sierpniu 2013 roku debiutowałem jako autor artykułem „Sommergibili na Atlantyku” zamieszczonym w nieistniejących już „Okrętach” (wszystkie moje publikacje: http://wojna-mussoliniego.pl/?page_id=1951). Od tamtego czasu trwały prace nad książką i z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony. Nie jest to kolejna identyczna publikacja o bitwie o Atlantyk, gdzie Włosi stanowią dalekie tło. Jest to bardzo szczegółowa monografia atlantyckiego zgrupowania broni podwodnej Regia Marina (od nazwy bazy znanego jako Betasom) i swój koncept zrealizowałem w 100%. Teraz o mojej pracy będą się wypowiadać już tylko czytelnicy, do czego serdecznie zapraszam. Także do zadawania pytań merytorycznych. Wpis zostanie zareklamowany i przypięty u góry fan page’a, więc łatwo go znajdziecie, by sprawdzić, co pisze się o mojej propozycji.

Jak zamówić książkę? Najłatwiej najpierw skontaktować się ze mną za pomocą prywatnej wiadomości (z Wojną Mussoliniego: https://www.facebook.com/armiawloska lub osobą prywatną), zgłosić zapotrzebowanie w dowolnym komentarzu na fan page’u Wojna Mussoliniego (wtedy to ja się odezwę) lub najpewniejsza metoda, czyli e-mail: marek.sobski@interia.eu. Co dalej? Jeśli jesteś zainteresowany zakupem to poproszę 65 zł i 40 gr (57 książka + 8,4 przesyłka na terenie Polski Pocztą Polską) na konto: Marek Sobski, Kokosowa 4/11, 65-120 Zielona Góra, 64 1090 1551 0000 0001 0897 2923 (Santander), chętnie z tytułem przelewu „Betasom”, a w razie płatności z konta firmowego etc. proszę dodać imię i nazwisko, bym mógł zidentyfikować płatnika. Proszę o podanie adresu (przy kontaktowaniu się ze mną lub w tytule przelewu), po zaksięgowaniu wpłaty wyślę książkę (dowód wpłaty przyspieszy sprawę). Wysyłka zagraniczna to 57 zł + 22,7 zł = 79 zł i 70 gr. Ewentualnie kurierem GLS – Polska: 15,98 zł, Europa: od 69,00 zł. Inne formy wysyłki są do uzgodnienia. Rezygnuję ze sprzedaży poprzez Allegro i E-Baya. Książka jest też formą buntu przeciwko rodzimemu rynkowi wydawniczemu, więc teraz oddawać 10% wpływów innemu pośrednikowi średnio mi się uśmiecha. Jeśli będą takie głosy, że taka forma sprzedaży jest potrzebna, to ją wprowadzę, ale książka będzie w cenie 63 zł 40 gr + koszty przesyłki.

Marek Sobski, rocznik 1983, urodzony w Krośnie Odrzańskim, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, historyk. Autor książek „Lictorian Fasces over England. Regia Aeronautica in action against England 1940–1941” i dwutomowej „Crickets against Rats. Regia Aeronautica in the Spanish Civil War 1936-1939”, a także kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych w magazynach Technika Wojskowa Historia, Militaria, Militaria XX Wieku, Lotnictwo i Okręty. Od końca 2011 roku propagator wiedzy o historii włoskiej wojskowości w pierwszej połowie XX wieku udostępnianej czytelnikom za pomocą bloga „Wojna Mussoliniego” i mediów społecznościowych.

Książka przybliża działania włoskiego zgrupowania broni podwodnej biorącego udział w zmaganiach atlantyckich podczas drugiej wojny światowej. Przez umiejscowioną we francuskim porcie Bordeaux bazę Betasom przewinęły się ogółem 32 okręty podwodne pływające pod trójkolorową banderą Marynarki Królewskiej (Regia Marina). Przedstawiono ze szczegółami niemal dwieście wykonanych przez nie patroli bojowych, omówiono wszystkie zwycięstwa i porażki. Praca przybliża również historię samej bazy, doktrynę włoskich podwodników, biogramy dowódców, okręty oraz inne czynniki mające wpływ na sukcesy i niepowodzenia. Włosi działania na Atlantyku rozpoczęli źle, z powodu braku wcześniejszych doświadczeń okazali się nieprzygotowani do czekających ich działań, jednak uporem i ciężką pracą zdołali przekształcić swój kontyngent atlantycki w bardzo skuteczną machinę wojenną. W dużej mierze dzięki wysiłkom marynarzy z Betasom włoska marynarka może szczycić się mianem szóstej najskuteczniej floty podwodnej w historii istnienia tego rodzaju broni.

Spis treści:

Wstęp
1. Powstanie Betasom
2. Doktryna, okręty, dowódcy
3. Droga do Bordeaux
4. Pierwsze patrole z Betasom
5. Ciężka zima na północnym Atlantyku
6. Na wodach pomiędzy Azorami i Gibraltarem
7. Przełom lat 1941/1942 na południowym Atlantyku
8. Na amerykańskich wodach
9. Zmierzch Bogów
10. Włosi na Dalekim Wschodzie
Zakończenie
Aneks 1 – los okrętów wchodzących w skład włoskiej Grupy Atlantyckiej
Aneks 2 – Statki zatopione przez okręty Regia Marina w bitwie o Atlantyk
Aneks 3 – Statki i okręty uszkodzone przez okręty Regia Marina w bitwie o Atlantyk
Aneks 4 – Najważniejsze daty z historii okrętów, ich stocznie macierzyste oraz znaczenie ich nazwy
Bibliografia

Pozdrawiam,

Marek Sobski

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: Grzechu »

Na pewno się skuszę.
I wcale nie na zasadzie [cyt.] „a dam mu za tę książkę, może się do czegoś nada, a on niech sobie klepie te swoje wpisy”. ;)

Jutro lub pojutrze zrobię przelew i dam znać mailem.
Republika marzeń...
Baron83
Posty: 4
Rejestracja: 2019-08-07, 11:01

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: Baron83 »

Dziękuję!

Przelew + mail z dowodem wpłaty to bardzo słuszna droga i książkę będę mógł wysłać tego samego lub w następnym dniu roboczym.

Napisałem także, że od książki należy wymagać odpowiedniego poziomu. Dlatego proszę użytkowników FOW o kilka zdań po lekturze. Ewidentnie czuję, że potrzeba jest tej książce przełamania pierwszych lodów, bo ograniczone zaufanie do wydania nakładem autora i za jednak niemałe pieniądze jest sprawą oczywistą.

Tylko jakość mojej pracy może obronić "Betasom", a opinie czytelników są tutaj fundamentalne.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: szafran »

Grzechu pisze:Na pewno się skuszę.
I wcale nie na zasadzie [cyt.] „a dam mu za tę książkę, może się do czegoś nada, a on niech sobie klepie te swoje wpisy”. ;)
Ja tak zrobiłem :) Trzeba wspierać innych pasjonatów. Szczególnie w dość niszowej tematyce.
Baron83
Posty: 4
Rejestracja: 2019-08-07, 11:01

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: Baron83 »

Witam,

Jak wrażenia z lektury? Czy nie przydarzyło się nic negatywnego? Poniżej wklejam erratę z dotychczas wychwyconymi błędami:

s. 23: W tytule tabeli jest Galuco, powinno być typ Glauco.

s. 34: W notce biograficznej Athosa Fraternale pojawia się nazwa krążownika „Tento”, powinno być „Trento”.

s. 75: Podane jest, że okręt „Morosini” wykonał patrol na wschód od Szkocji, powinno być na zachód od Szkocji.

s. 78: dwukrotnie występuje nazwa parowca „Eumaneus”, powinno być „Eumaeus” (w aneksie nr. 2, na s. 184, jest poprawna nazwa).

s. 172-173: Na s. 172. podano informację, iż oficerowie poparli rząd marszałka Badoglia, a podoficerowie i marynarze chcieli kontynuować walkę. Na kolejnej stronie postawa załogi „Giulianiego” wygląda dokładnie na odwrót. Jest to mój błąd. Wspomnianych na s. 173 sześciu oficerów i dwóch marynarzy podpisało deklarację wierności rządowi Badoglia, a nie jak podano rządowi Włoskiej Republiki Socjalnej.

s. 188: W danych dotyczących pierwszego z okrętów podano błędnie jego nazwę, jest Alessando Malaspina, powinno być Alessandro Malaspina.

W paru miejscach podobno pojawiły się zbitki kilku słów. Wśród możliwych powodów doszukuję się mojej winy, gdyż ostatnią noc przed oddaniem książki do druku czytałem ją ostatni raz, uwagę skupiając na eliminacji tzw. wdów i bękartów (a, i, w, z itp. pozostające na końcu poszczególnych linijek tekstu) i jest możliwym, że stosowanie tzw. twardej spacji spowodowało powstanie takich przypadków. Innym powodem może być działanie osób trzecich w drukarni, gdyż tytuły tabel na moim komputerze nie chciały się poprawnie zapisać i trzeba to było zrobić "ręcznie" na miejscu (stąd wspomniany Galuco na s. 23), a z powodu napiętych terminów drukarzy nie miałem już wglądu w efekt takich zmian.

Pojawiło się kilka życzliwych uwag dotyczących wyglądu zapisu nazwy, przypisów i kilku innych elementów podobnej natury. Informuję, że korzystałem z regulaminu Kagero Publishing, dla którego to wydawcy książka pierwotnie powstawała. Myślę, że najważniejszym jest, że informacje podane w całej książce są ujednolicone i czytelne. Natomiast właściwie każde wydawnictwo ma swoje wymogi redakcyjne i jako autor w pierwszej kolejności jestem zobowiązany do nich się dostosować, gdyż oszczędza to czas zespołu redakcyjnego i mój.

Książka nadal jest dostępna u mnie w cenie 57 zł, zapraszam do kontaktu poprzez e-mail: marek.sobski@.interia.eu, fan page Wojna Mussoliniego lub zakupu na Allegro: https://allegrolokalnie.pl/oferta/betas ... o-atlantyk

Ponadto Betasom można nabyć w księgarniach:

Księgarnia Odkrywcy: 55 zł (HIT! Jak sami podają. Dużemu partnerowi wolno więcej, więc tutaj książkę dostaniecie najtaniej.)
https://odk.pl/betasom-wloska-bron-podw ... 42169.html

Księgarnia Stara Szuflada: 75 zł
https://www.stara-szuflada.pl/BETASOM-W ... ol-1-p5261

Pozdrawiam,

Marek Sobski
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: Maciej3 »

Sugeruję jeszcze wstawić książkę do "księgarni świętokrzyska", ul. Świętokrzyska 14 w Warszawie. Zwykle biorą tego typu pozycje.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: m_k »

:-)

Osobiście polecam tą pozycję. Warto by zasiliła biblioteczkę marinisty

:brawo:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
RobertJ
Posty: 47
Rejestracja: 2017-10-15, 06:42

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: RobertJ »

Ja również. Warto mieć. I autor obiecuje , że to nie będzie koniec :)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: szafran »

Jako etatowy narzekacz również potwierdzam, że warto kupić :)
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 964
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1

Post autor: Gregski »

szafran pisze:Jako etatowy narzekacz również potwierdzam, że warto kupić :)
Mam, czytalem, potwierdzam recenzje.

Znalazlem pare drobiazgow do poprawienia ale nie wplywaja one na ogolna ocene ksiazki.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Baron83
Posty: 4
Rejestracja: 2019-08-07, 11:01

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1945)

Post autor: Baron83 »

Witam,

Do Świąt książka dostępna w cenie 22,5 zł. Taniej już raczej nie będzie :D . Jeśli kogoś interesuje taka tematyka, to polecam dostępne na moim Allegro książki z mojego autorskiego cyklu Mussolini's War (vol. 1 o Afryce Wschodniej 1940-1941 i vol. 2 o udziale włoskiego korpusu w Barbarossie). Ceny dużo bardziej przystępne niż na Amazonie, gdzie obie prace zostały wydane. Tak, będą też tomy morskie ;)

Betasom na Allegro: https://allegrolokalnie.pl/oferta/betas ... o-atlantyk

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk(1940-1945)

Post autor: Grzechu »

Ja znalazłem czas na lekturę dopiero teraz późnym latem, ale z czystym sumieniem mogę książkę polecić.
Poza małymi potknięciami edytorskimi, o których wspomina sam autor, nie znalazłem nic do czego można byłoby się przyczepić.
Jedno jedyne, czego mi w niej brakowało, to ilustracje - choćby nawet te najbardziej znane i opatrzone z domeny publicznej, jako przerywnik i "pasza" dla oczu :-)
Republika marzeń...
ODPOWIEDZ