Plany "Worek" i "Rurka". Miny.

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Pława Neufahr to będzie na dzisiejsze raczej pława GN czy para pław NP-1 i NP-2?

Pisząc o oryginalnej mapce Mohuczego miałem na myśli to:

Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

fdt pisze:Pława Neufahr to będzie na dzisiejsze raczej pława GN czy para pław NP-1 i NP-2?

Pisząc o oryginalnej mapce Mohuczego miałem na myśli to:

Obrazek
Tak wiem że miałeś tę mapkę na myśli, ale:
- nie wiem na czyje zlecenie i po co narysował ją Mohuczy
- w CAW jest mapa jego autorstwa wykonana na zlecenie Naczelnego D-cy i Biura Historycznego i wygląda podobnie [choć trochę inaczej] i tam sektory Orła i Sępa nie są zaznaczone...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

Sektor Wilka wypadał bliżej Helu. Tak wizulalnie przynamniej wyglądało. Miny Wilk postawił równolegle w trzech liniach wzdłuż dolnej granicy swojego sektora. Panowie odrobinka cierpliwości jeszcze trochę i pokażemy co jest w dokumentach ORP Wilk. Są tam mapy wyrysowane z każdego dnia. Zaznaczone godziny, kursy i pozycje własne oraz jednostek npla. Tak samo jak wydruki rozkazów z naniesionymi pozycjami geograficznymi.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Zgadza się. Dodatkowo sektor Rysia był dużo bardziej na W, a Żbika na N [od tego co jest podane na mapie powyżej].
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

Pozycja zagrody minowej postawionej przez Wilka według Mohuczego absolutnie nie odpowiada rzeczywistości.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Grom pisze:Pozycja zagrody minowej postawionej przez Wilka według Mohuczego absolutnie nie odpowiada rzeczywistości.
Tak to juz jest Mohuczy pisał gdzie powinna być zagroda Wilka wg tego co mu się wydawało i tak samo było z Krawczykiem. W PM 04/2006 jest ta mapka która pokazuje rzeczywiste pozycje pól minowych tam gdzie je znaleźli Niemcy.

Obrazek
Grom

Post autor: Grom »

fdt pisze:Tak to juz jest Mohuczy pisał gdzie powinna być zagroda Wilka wg tego co mu się wydawało i tak samo było z Krawczykiem. W PM 04/2006 jest ta mapka która pokazuje rzeczywiste pozycje pól minowych tam gdzie je znaleźli Niemcy.
Nie chcę się wykłucać kto co narysował i znalazł. Myślę, że książka nawigacyjna okrętu oraz znajdujące się w niej mapy są najlepszymi dowodami na to co, kto i gdzie postawił.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Czyli jeśli dobrze rozumiem Gromie, to miny Wilka zostały postawione 'poziomo' a Mohuczy na mapce narysował tą zagrodę 'pionowo'?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

Trzy linie z kierunku NW w kierunku SE wzdłuż granicy sektora, natomiast na mapce jaką wrzucił fdt i wierzę jest autorstwa Mohuczego pole minowe jest położne niby jak powinno być, ale przy granicy sektora Orła. Ponadto jest ono określone jako jedna linia co może sugerować położenie min na całej długości, i nie odpowiada to rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Grom pisze:Trzy linie z kierunku NW w kierunku SE wzdłuż granicy sektora, natomiast na mapce jaką wrzucił fdt i wierzę jest autorstwa Mohuczego pole minowe jest położne niby jak powinno być, ale przy granicy sektora Orła. Ponadto jest ono określone jako jedna linia co może sugerować położenie min na całej długości, i nie odpowiada to rzeczywistości.
Pamiętajmy, że Wilk 3 razy zaczynał stawiać miny. Za pierwszym razem postawił 5 min (przeszkodziły mu 2 trałowce i musiał zaniechać minowania). Po czym postawił 5 min następnych. Wtedy zaczęła się awaria lewego motoru. Dopiero po jej usunięciu postawiono ostatnie 10 min. Chyba trudno byłoby postawić miny w takiej sytuacji w jednej lini.
crolick pisze:Czyli jeśli dobrze rozumiem Gromie, to miny Wilka zostały postawione 'poziomo' a Mohuczy na mapce narysował tą zagrodę 'pionowo'?!
Może WILK nie zawiadomił Mohuczego o innym ustawieniu min.

Gromie czy natrafiłeś na jakiś ślad wskazujący na to, że Wilk wysłał info do Mohuczego o innym położeniu min?
Grom

Post autor: Grom »

Baltic pisze:Pamiętajmy, że Wilk 3 razy zaczynał stawiać miny.
I tak pole postawione przez Wilka wyglądało.
Baltic pisze:czy natrafiłeś na jakiś ślad wskazujący na to, że Wilk wysłał info do Mohuczego o innym położeniu min?
Nie natrafiłem, ale też i nie szukaliśmy. Nasza wizyta była nastawiona raczej na objęcie materiału oraz na przejżenie inwentarza i wybranie tego co będzie potrzebne. Nie zagłębialiśmy się w każdy dokument. Gdybyśmy zaczęli wszystko czytać to by nam ze dwa tygodnie zeszło, przy siedzeniu nad tekstem po 24 h na dobę.
Dlatego apeluję o cierpliwość ponieważ materiał jest bardzo obszerny, i nie do końca jeszcze przejżany pod względem przydatności. Obaj pracujemy. Wrr ma bonus bo mieszka blisko Londynku i ma wolne dni w środku tygodnia, ja mogę tam pojechać tylko wówczas gdy mam kleinta w Londynie i nic mi nie wypadnie awaryjnie. Następne spotaknie i wizytę wstępnie ustaliliśmy na następny tydzień. Wtedy też zamówię pierwsze kopie dokumentów. W tym przede wszystkim rozkazy operacji pod innymi kryptonimami, mapy z dziennika nawigacyjnego ORP Wilk. Dziennik Działań Wojennych niestety jest prowadzony od 17 IX 39 i nie pomoże nam wiele.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Grom pisze:Trzy linie z kierunku NW w kierunku SE wzdłuż granicy sektora, natomiast na mapce jaką wrzucił fdt i wierzę jest autorstwa Mohuczego pole minowe jest położne niby jak powinno być, ale przy granicy sektora Orła. Ponadto jest ono określone jako jedna linia co może sugerować położenie min na całej długości, i nie odpowiada to rzeczywistości.
Lol, no bez przesady :) To Wilk postawił miny nie tak jak powinien, a nie Mohuczy źle narysował :P
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

crolick pisze:Lol, no bez przesady To Wilk postawił miny nie tak jak powinien, a nie Mohuczy źle narysował
Być może tak się zdarzyło, co i tak nie zmienia faktu, że znajdowały się gdzie indziej niż na mapie. Może to mieć związek z czymś co mi się dziś przypomniało. Krawczyk pisał, że kilkakrotnie próbował nadać wiadomość do dowództwa, któro nie odpowiadało wobec powyższego "Wysłałem wiadomość w powietrze". Teraz nie jestem tego pewein czy chodziło o miny, czy o coś innego. Wrr może to skoryguje, albo postaram się do niego zadzwonić i zapytać by potwierdzić.
wrr
Posty: 110
Rejestracja: 2006-02-07, 15:53
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: wrr »

Byly wyznaczone godziny, w ktorych okrety mialy nawiazywac lacznosc z Helem.
Mapka z PM dosc dobrze oddaje polozenie sektora Wilka, z tym, ze byl on blizej Helu. Co do min, to wg. mapy z "Dziennika Nawigacyjnego" byly prawie rownolegle do granicy sektora i tuz przy niej.
Grom

Post autor: Grom »

crolick pisze:
Grom pisze:Trzy linie z kierunku NW w kierunku SE wzdłuż granicy sektora, natomiast na mapce jaką wrzucił fdt i wierzę jest autorstwa Mohuczego pole minowe jest położne niby jak powinno być, ale przy granicy sektora Orła. Ponadto jest ono określone jako jedna linia co może sugerować położenie min na całej długości, i nie odpowiada to rzeczywistości.
Lol, no bez przesady :) To Wilk postawił miny nie tak jak powinien, a nie Mohuczy źle narysował :P
Ponieważ pwróciłem do dyskusji odpowiem, choć Wiesz dlaczego miny są w 3 liniach. :)
Ponieważ Wilkowi przeszkadazły niemieckie siły ZOP w stawianiu min, na dodatek Wilk stawiał miny w sektorze Rurka - Anna stąd siły ZOP npla plus niekoniecznie dobre głębokości jak na zadanie i efektem było postawienie min w 3 liniach 5,5,10. Zasadności stawiania min ofensywnych w sketorze Rurki nie komentuję.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

W najnowszym MSiO Radosław Wysocki w artykule "Tajne koperty z polskich okrętów podwodnych" opisuje rozkazy operacyjne "Burza", "Znak", "Mazur", "Worek" oraz 3 Rurki.
ODPOWIEDZ