Artyleria i pokład

Moderatorzy: crolick, Marmik

Bosmansztabowy
Posty: 41
Rejestracja: 2005-11-08, 18:20
Lokalizacja: Puck

Artyleria i pokład

Post autor: Bosmansztabowy »

Witam

Tak się zastanawiam z czego były zrobione pokłady okrętów typu Orzeł?
Na okrętach typu Wilk pokłady były z drewna co widać na zdjęciach.
I jeszcze mam pytanko gdzie przechowywano amunicję do armaty i działka plot na Orle i w jaki sposób była ona dostarczana na stanowiska?
Może zna ktoś odpowiedz na te nurtujące mnie pytania od jakiegoś czasu.

Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Artyleria i pokład

Post autor: JB »

Bosmansztabowy pisze:...I jeszcze mam pytanko gdzie przechowywano amunicję do armaty i działka plot na Orle i w jaki sposób była ona dostarczana na stanowiska?...
Komora amunicyjna mieściła się na śródokręciu między studzienkami peryskopu obserwacyjnego i chowanego masztu. Naboje były najprawdopodobniej przekazywane podnośnikiem na poziom armat, a potem ręcznie.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Zapas amunicji wynosił: 125 naboi do działa 105 mm (z tego 20 znajdowało się przy dziale), 1200 do działka 40 mm (część przy dziale) i 10000 innych naboi mniejszego kalibru (m.in. 20 mm). Koszt takiego zapasu to ok. 100 tysięcy złotych.
JB
Bosmansztabowy
Posty: 41
Rejestracja: 2005-11-08, 18:20
Lokalizacja: Puck

Post autor: Bosmansztabowy »

Dzięki za odpowiedz.
JB pisze:Zapas amunicji wynosił: 125 naboi do działa 105 mm (z tego 20 znajdowało się przy dziale)
Czyli można rozumieć że przy dziale 105 mm był przechowywany zapas 20 pocisków umożliwiający natychmiastowe otwarcie ognia?
A co do deskowania pokładu to jeżeli się nie mylę na zdjęciu w książce "Stalowe Drapieżniki" strona 170 widać dookoła kiosku deski. Ale czy to są na pewno deski tego nie jestem pewien. Zresztą w tamtym okresie ubooty też miały deskowane pokłady.
Czy może ktos wie po co tak były wykonane pokłady?

Piotr
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Artyleria i pokład

Post autor: JB »

Bosmansztabowy pisze:Tak się zastanawiam z czego były zrobione pokłady okrętów typu Orzeł? ...
Z drewna tekowego.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Bosmansztabowy pisze:Czyli można rozumieć że przy dziale 105 mm był przechowywany zapas 20 pocisków umożliwiający natychmiastowe otwarcie ognia?
Tak.
Uzupełnienie do poprzedniego postu, podnośnik służył tylko do transportu nabojów 105 mm.
JB
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

JB pisze:....i 10000 innych naboi mniejszego kalibru (m.in. 20 mm). ...
JB
A po cóż amunicja 20 mm na Orle? Czy nie chodziło Ci aby o pociski do broni osobistej załogi?
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Bosmansztabowy pisze:... Zresztą w tamtym okresie ubooty też miały deskowane pokłady.
...
W tamtym czasie U-booty jeszcze nie miały pokładów drewnianych, tylko stalowe. Pokłady drewniane pojawiły się od typu VIIc/41, czyli od połowy wojny. Być może były już tu i ówdzie na u-bootach wcześniej, ale raczej tylko sporadycznie.

Pytanie po co? Nasuwa mi się kilka wytłumaczeń, nie wiem, czy słusznych. Oto one:
- łatwiej jest zrobić pokład z listew drewnianych z odstępami między nimi (żeby woda mogła swobodnie przeciekać) niż z blachy, w której trzeba też otwory wycinać;
- drewno jest lżejsze niż stal;
- taki pokład jest bardziej "antypoślizgowy"
- w razie uszkodzeń łatwiej jest wymienić kilka listew w pokładzie przy pomocy piły i młotka niż ściągać spawacza z butlami, gilotyną do cięcia blach, szlifierką i czym tam jeszcze...

Ale to tylko takie moje dywagacje...
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Waldek K pisze:
JB pisze:....i 10000 innych naboi mniejszego kalibru (m.in. 20 mm). ...
JB
A po cóż amunicja 20 mm na Orle? Czy nie chodziło Ci aby o pociski do broni osobistej załogi?
Nie, to były naboje do luf ćwiczebnych dział okrętowych.
JB
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Poza tym drewno nie jest materiałem strategicznym w przeciwieństwie do stali okrętowej :-)
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Post autor: goral_44 »

Waldek, co do tych pokładów to się mylisz. Już Typ II miał pokłady deskowane, Typ VII miał pokład układany w Greting. Pozdrawiam. Waldek
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Artyleria i pokład

Post autor: m_k »

Witam,

Nie znalazłem lepszego miejsca na forum by poruszyć ten temat.

Z okazji wielkiego święta jakie mieliśmy 15 sierpnia, dzięki wolontariuszom z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, miałem okazję zapoznać się z działaniem przedwojennego działa 105 mm Bofors z ORP "Sęp". Zainteresowani wiedzą, że identyczne działo było na ORP "Orzeł". Dodatkowe zdjęcia i informacje wkleiłem, pod artykułem o dziale z ORP "Sęp", tu: https://army1914-1945.org.pl/polska/mar ... -z-orp-sep

Okazało się, że wolontariusze na czele z Tomkiem Kowalskim doprowadzili działo niemal do sprawności bojowej :lol: Umówiliśmy się, że zrobimy film z "działoczynów", jak tylko będę miał to zawiadomię. Naprawdę ciekawie to wygląda.
Załączniki
DSC07068.JPG
DSC07068.JPG (305.96 KiB) Przejrzano 13781 razy
DSC09927.JPG
DSC09927.JPG (221.71 KiB) Przejrzano 13781 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ