Działania Kriegsmarine w 1939 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Grom pisze:Wszystkie wyznaczone do działań bojowych okręty podwodne Kriegsmarine były na pozycjach (Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk) od dnia 21 sierpnia 1939. W dniu 23 sierpnia po ogłoszeniu paktu o nieagresji ZSRS-Niemcy, 7 okrętów opuściło Bałtyk i wsparły okręty na Morzu Północnym. Kiedy Niemcy dowiedzieli się o realizacji "Planu Peking" w dniu 31 sierpnia, wycofali dalsze 3 okręty z Bałtyku. Pozostawiając tam łącznie 7 okrętów Typ II z początkowo zaangażowanych 14 okrętów Typ II i 3 okrętów Typ VII.
Oj Gromie pouczasz innych a sam rozmijasz się z prawdą. Niemcy patrolowali Morze Północne stale, utrzymując tam około 14 U-bootów dziennie. Pierwszy U-boot na Atlantyku pojawił się 23.VIII.1939 przed zapowiedzianym wybuchem wojny. Tego samego dnia wyszły na patrol bałtyckie U-booty. Od tego czasu 10 U-bootów na Bałtyku pozostawało na pozycjach wyjściowych.

Nie wiem również skąd masz informacje o 17 U-bootach. 23.VIII na Bałtyku było 14 U-bootów [3 IIA, 3 IIB, 4 IIC, 4 VIIA], 31.VIII było 10 U-bootów [3 IIA, 3 IIB, 1 IIC, 3 VIIA] a 1.IX było 8 U-bootów [3 IIA, 3 IIB, 1 IIC, 1 VIIA]. Moje zestawienie oparłem na lekturach KTB niemieckich o.p.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

Oj Gromie pouczasz innych a sam rozmijasz się z prawdą.
Gdzieś kogoś puczam ? Piszę według stanu swojej wiedzy i materiałów. Czy może wygląda to tak, że argument przeciwny zakwalifikujemy jako:
a. złośliwość
b. cynizm
c. pouczanie
d. ..... cokolwiek sobie życzysz
Może darujemy sobie takie przytyki, apeluję nie po raz pierwszy
crolick pisze:Pierwszy U-boot na Atlantyku pojawił się 23.VIII.1939
Zgoda co do tego, tylko nie pierwszy, a pierwszych 14 okrętów:
U-28, U-29, U-33, U-34, U-37, U-38, U-39, U-40, U-41, U-45, U-46, U-47, U-48, U-52
W dniu 26.08.0939 dołączyły 2 okręty
U-27 i U-30
W dniu 29/30.08.1939 dołączył U-53

Wniosek jest całkiem logiczny, jeśli okręty wyszły na Atlantyk by osiągnąć pozycje na zachód od Wysp Brytyjskich zgrupowane na NNW i SSW od podejść zachodnich musiały wyjść w morze wcześniej. Zgodnie z tym co pisze Gunter Hassler okręty grupy bałtyckiej zajęły pozycje w dniu 21.08.1939 str2. cz.3 "Rozmieszczenie okrętów ...", a następnie część z nich została przesunięta.
Tu edytuję:
Być może uznał przebywające na patrolu okręty za włączone do opeacji przeciw Polsce. Wówczas moja wina.
Oczywiście staram się skonfrontować to z innymi autorami. Jeśli uznać, że okręty przebywające w Kłajpedzie zostały tam zrzucone drogą morską to nie wchodziły na Bałtyk przed 21.08.

Abstrachując od tego głównym wątkiem moich wypowiedzi jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie:
"Dlaczego nie wykorzystano możliwości ofensywnych polskich okrętów podwodnych ?"
Nie jak próbujesz mi wmówić złośliwość i zajmowanie się sprawami drugorzędnymi. [/quote]
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Grom pisze:Zgoda co do tego, tylko nie pierwszy, a pierwszych 14 okrętów:
U-28, U-29, U-33, U-34, U-37, U-38, U-39, U-40, U-41, U-45, U-46, U-47, U-48, U-52
U 28 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AF 76]
U 29 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AF 78]
U 33 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AF 76]
U 34 - steht auf Position AE 9284 [Nordmeer / AE 92]
U 37 - steht auf Position AE 9260 [Nordmeer / AE 92]
U 38 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AE 92]
U 39 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AE 93]
U-40 - steht auf Position AF 9650 [Nordmeer / AE 93]
U 41 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AE 69]
U-45 - steht auf Position AE 6876 [Nordmeer / AE 92]
U 46 - Ausmarsch in das Operationsgebiet [Nordmeer / AE 92]
U 47 - erreicht sein Operationsgebiet in den Planquadraten AM 34 und AM 29 [Nordatlantik / AM 34]
U 52 - steht auf Position AE 9284 [Nordmeer / AE 95]

I tak dalej... [wypisywać mi się już więcej nie chce]
Grom pisze:Abstrachując od tego głównym wątkiem moich wypowiedzi jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie:
"Dlaczego nie wykorzystano możliwości ofensywnych polskich okrętów podwodnych ?"
Nie jak próbujesz mi wmówić złośliwość i zajmowanie się sprawami drugorzędnymi.
(a) Ja ci nie wmawiam złośliwości [znowu twierdzisz że robie coś czego nie robię :wink:]
(b) Niemcy nie mieli lądować na brzegu. Przecież i ja i X od kilku postów mówimy że ich plan polegałby na wparowaniu do portu. Czy przyjąłeś ten fakt do wiadomości?! [to nie jest złośliwe, ale naprawdę widze że tego jeszcze nie zrozumiałeś skoro pytasz...]

Apropo twoich pkt:
(2) Na płytkiej wodzie był tylko Orzeł i był pod osłoną baterii lądowych. To że uciekł z sektora to już nie wina DF.
(4) Nie przeczy, bo żaden o.p. nie zatonął
(7) Po raz kolejny prosimy o podanie takiego ofensywnego planu użycia polskich o.p. Z chęcią go wysłucham. Zaznaczam że ma być realny i zgodny z wszelkimi ustaleniami prawnymi 1939 roku [bo Polska to szaujący prawo kraj!]
(8) Czyli mamy ryzykować stratę 15 mln zł dla morale załogi?! Czy dobrze rozumiem wymowę tego punktu?!

O ile się nie mylę od 7.IX tak jak chcieliście polskie okręty podwodne aktywnie próbowały przechwycić żeglugę n-pla. Efektem było wykrycie przez Wilka jednego konwoju niemieckiego i zbombienie go przez eskortę. Żadnych innych statków konwojowanych ani nieuzbrojonych nie napotkano. Samotnych statków zgodnie z konwencją londynską nie atakowano - i bardzo dobrze, bo zysk jest wątpliwy [moralny i mateiralny] a możliwość reprekusji politycznych bardzo duża. Poza tym przed 1939 rokiem nikomu poza d-com Kriegsmarine nie przychodziło do głowy tak nieludzko atakować bezbronne statki handlowe! To było barbarzyństwo nie do pomyślenia w cywilizowanym świecie!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

crolick pisze:Poza tym przed 1939 rokiem nikomu poza d-com Kriegsmarine nie przychodziło do głowy tak nieludzko atakować bezbronne statki handlowe! To było barbarzyństwo nie do pomyślenia w cywilizowanym świecie!
Tak barbarzyńsko, że Angole zdecydowali się złamać ustalenia protokołu Londyńskiego i uzbrajać statki oraz kazali im wysyłać sygnał "SSS". Tak bardzo barbarzyńsko, że Lwa uwlonili w Norymbredze od zarzutów o prowadzenie nieograniczonej wojny podwodnej ponieważ to UK złamała postanowienia Protokołu Londyńskiego, którego sama była sygnatariuszem. Tak barbarzyńsko, że na całą działaność Unterseebootwaffe w latach 1939-1945 zanotowano 1 słownie JEDEN przypadek zbrodni wojennej ( bo to chyba masz na myśli pisząc barbarzyństwo)
crolick pisze:to nie jest złośliwe, ale naprawdę widze że tego jeszcze nie zrozumiałeś skoro pytasz
Gdzie pytałem ?
crolick pisze:Apropo twoich pkt: ....
Na płytkiej wodzie był tylko "Orzeł", ale niedawno twierdziłeś, że i tak to było wystarczające, a reszta to ściema Kłocza. No jak inne były na głębokiej to ja nie wiem co należy uznać, że powinny być na nieskończonych głębinach Bałtyku :)
crolick pisze:okręty podwodne aktywnie próbowały przechwycić żeglugę n-pla
Sęp nawet mógł usmarzyć Lebrechta i też wiemy jak się skończyło. To niczego nie dowodzi
crolick pisze:Samotnych statków zgodnie z konwencją londynską nie atakowano - i bardzo dobrze
To konwencja londyńska zabraniała atakowania samotnych statków ? Mi się wydawało, że ona regulowała sprawy bezpieczeństwa załogi cywilnej i takie było jej przeznaczenie.
@dane okrętów Kriegsmarine - sprawdzam jak potwierdzę odpowiem.

Oczywiście U-47 był oddelegowany do misji specjalnej w Scapa Flow, bezmyślnie przepisałem.
Grom

Post autor: Grom »

@ crolick
Poproszę o pełną umeracją kawdratów.
Na początek jednak:

U-Boat /out/ in/ departed /returned
U-27 23.08.1939 + + + Wilhelmshaven
U-28 19.08.1939 29.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-29 19.08.1939 26.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-30 22.08.1939 27.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-33 19.08.1939 28.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-34 19.08.1939 26.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-37 19.08.1939 15.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-38 19.08.1939 18.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-39 19.08.1939 + + + Wilhelmshaven
U-40 19.08.1939 18.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-41 19.08.1939 17.09.1939 Wilhelmshaven Wilhelmshaven
U-45 19.08.1939 15.09.1939 Kiel Kiel
U-46 19.08.1939 15.09.1939 Kiel Kiel
U-47 19.08.1939 15.09.1939 Kiel Kiel
U-48 19.08.1939 17.09.1939 Kiel Kiel
U-52 19.08.1939 17.09.1939 Kiel Kiel

Daty opuszczenia baz skierowanych okrętów na Atlantyk.

@ fdt
Bardzo rozsądnie
Ostatnio zmieniony 2005-12-30, 22:10 przez Grom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Grom pisze:Tak barbarzyńsko, że Angole zdecydowali się złamać ustalenia protokołu Londyńskiego i uzbrajać statki oraz kazali im wysyłać sygnał "SSS". Tak bardzo barbarzyńsko, że Lwa uwlonili w Norymbredze od zarzutów o prowadzenie nieograniczonej wojny podwodnej ponieważ to UK złamała postanowienia Protokołu Londyńskiego, którego sama była sygnatariuszem. Tak barbarzyńsko, że na całą działaność Unterseebootwaffe w latach 1939-1945 zanotowano 1 słownie JEDEN przypadek zbrodni wojennej ( bo to chyba masz na myśli pisząc barbarzyństwo)
O ile mi wiadomo Anglicy wprowadzili uzbrojenie na pokłady statków handlowych jako odpowiedź na Niemieckie metody atakowania.

A co ma zbrodnia wojenna do łamania układów londyńskich?! Nie miałem na myśli zbrodni wojennej bo to całkiem inna broszka. Swoją drogą jakie jest źródło informacji o 1 zbrodni wojennej U-bootwaffe?! I co to za przypadek?!
Grom pisze:Gdzie pytałem ?
:shock:
Inna rzecz jest taka, że chciałbym się dowiedzieć czym niby mieli Niemcy lądować na brzegu ?
Grom pisze:To niczego nie dowodzi
To czego ty chcesz?! Ofensywna strategia to twoim zdaniem topienie okretów wroga?! To nie na tym polega...
Grom pisze:To konwencja londyńska zabraniała atakowania samotnych statków ? Mi się wydawało, że ona regulowała sprawy bezpieczeństwa załogi cywilnej i takie było jej przeznaczenie.
Czep się. Skrót myślowy i tak każdy wie o co chodzi :]
Grom pisze:Oczywiście U-47 był oddelegowany do misji specjalnej w Scapa Flow, bezmyślnie przepisałem.
:shock: Nie te miesiące.
U 47 na Scapa Flow wypłynął 8 października, a 23.VIII jako jedyny U-Boot był na Atlantyku. Coś ci się dziś kiełbasi...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Grom

Post autor: Grom »

crolick pisze:O ile mi wiadomo Anglicy wprowadzili uzbrojenie na pokłady statków handlowych jako odpowiedź na Niemieckie metody atakowania.
Tzn jakie ? Torpedowanie bez ostrzeżenia ? O ile mi wiadomo Angole wprowadzili uzbrojenie na statki bo sobie nie radzili.
crolick pisze:A co ma zbrodnia wojenna do łamania układów londyńskich?! Nie miałem na myśli zbrodni wojennej bo to całkiem inna broszka. Swoją drogą jakie jest źródło informacji o 1 zbrodni wojennej U-bootwaffe?! I co to za przypadek?!
Rozstrzelania rozbitków ze storpedowanego greckiego statku Peleus przez załogę U-852 w dniu 13.03.1944 dowódca Heinz-Wilhelm Eck.
Grom pisze:Inna rzecz jest taka, że chciałbym się dowiedzieć czym niby mieli Niemcy lądować na brzegu ?
W porcie to nie jest lądowanie na brzegu, tylko na lotnisku tak ? W tym pytaniu chodzi o środki jakie mieliby użyć czyli statki, łodzie na czym mieliby tam wpłynąć ?
crolick pisze:To czego ty chcesz?! Ofensywna strategia to twoim zdaniem topienie okretów wroga?! To nie na tym polega...
Niczego nie dowodzi oznacza, że jedna lub dwie nieudane próby nie udowdaniają niemożności ataku. Swoją drogą gdyby eskortowany konwój zaatakowały 2 op wcale tak by to nie wyglądało.
Czep się. Skrót myślowy i tak każdy wie o co chodzi :]
Nie czepiam się tylko wygląda na to, że byłeś przekonania o zakazie atakowania samotnych statków. Ja przynajmniej taki wnioske wysnułem. Jeśli Cię uraziłem podejżeniem o mylenie pojeć to bardzo przepraszam, nie chciałe być niegrzeczny.
Grom pisze::shock: Nie te miesiące.
U 47 na Scapa Flow wypłynął 8 października, a 23.VIII jako jedyny U-Boot był na Atlantyku. Coś ci się dziś kiełbasi...
Miesiące tak pokiełbasiłem, ale że on był jedyeny na Atlantyku to napisałem wyżej ile okrętów było na Atlantyku z datami ich wyjść w morze i z jakich baz.
Proszę podaj mi pełne numery kwadratów bo chcę zweryfikować dane, ktore podałeś wyżej.
Gość

Post autor: Gość »

Daty opuszczenia baz przez u-booty (jak i brytyjskie oop) podaje rowniez J. Rohwer na stronie http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/39-08.htm

Pozdr. Peterator
Grom

Post autor: Grom »

Wydzieliłem posty dotyczące ruchów jednoetek niemieckich do oddzielnego tematu. Mam nadzieję, że nikomu się tym nie naraziłem
Edycja:
Czekam na dane Crolicka z pełną numeracją kwadratów z siatki Kriegsmarine. Z góry serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Schleswig-Holstein. Czy ktoś może mi wyjasnić, po co ten złom znalazł się w Gdańsku?
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Jako transport dla kompanii szturmowej KM?
Wsparcie ataku na Westerplatte?
Demonstracja siły?
Próba "wariantu kłajpedzkiego"?
Kamuflaż dla czegoś innego?
Bo nie mieli pomysłu, co z nim zrobić? :P
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Ksenofont pisze:Witam!
Schleswig-Holstein. Czy ktoś może mi wyjasnić, po co ten złom znalazł się w Gdańsku?
X
Niemcy myśleli, że Westerplatte to twierdza, że z jej umocnieniami może poradzić sobie tylko ciężka artyleria, a S-H miał przecież działa 280 mm. :lol:
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: rak71 »

Grom napisał:
Tzn jakie ? Torpedowanie bez ostrzeżenia ? O ile mi wiadomo Angole wprowadzili uzbrojenie na statki bo sobie nie radzili.

Pytanko, ile statków Anglicy uzbroili zanim Lemp zatopił "Athenię" bez ostrzeżenia?
Grom

Post autor: Grom »

rak71 pisze:Grom napisał:
Tzn jakie ? Torpedowanie bez ostrzeżenia ? O ile mi wiadomo Angole wprowadzili uzbrojenie na statki bo sobie nie radzili.

Pytanko, ile statków Anglicy uzbroili zanim Lemp zatopił "Athenię" bez ostrzeżenia?
Kiedy Lemp zatopił "Athenię" ?
Ile czasu mieli Anglicy na wyposażenie swoich statków od wybuchu wojny do zaatakowania i zatopienia "Athenii" ?

P.S> :o
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

sądzę że plan uzbrojenia statków był przygotowany od dawna a spodziewam się również, że uzbrajanie statków było prowadzone juz od pewnego czasu. Wojan nie wybucha z dnia na dzień.
Artyleria Bóg Wojny
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Jeśli chodzi o krążowniki pomocnicze, to Admiralicja rekwirowała niektóre przed wojną, większość jednak po wojnie. Np Rawalpindi został zarekwirowany 24 sierpnia 1939 roku.

Stajek ma rację, plan taki istniał.
ODPOWIEDZ