Holendersko-polski film dokumentalny o ORP "Orzeł"

Moderatorzy: crolick, Marmik

poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Holendersko-polski film dokumentalny o ORP "Orzeł"

Post autor: poszukiwacz »

http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wyd ... p?wi=33298

Holenderski NFI Productions planuje stworzenie w 2007 roku dokumentu "Legend of the Orzel" ("Legenda "Orła"") we współpracy z polskim Opus Film.

Produkcją i znalezieniem funduszy zajęły się Żaneta Mikulska (NFI) i Ewa Puszczyńska (Opus). Dokumentalny film będzie kwestionował obraz znany z fabuły Leonarda Buczkowskiego "Orzeł", która powstała jeszcze w 1958 roku i niezbyt wiernie oddawała realia heroicznego rejsu z estońskiego Tallina. - Wbrew legendzie "Orzeł" był ścigany na Bałtyku tylko przez Sowietów. Ucieczka z Tallina została wykorzystana przez Związek Sowiecki jako jeden z głównych pretekstów do złamania suwerenności Estonii - mówi profesor Paweł Wieczorkiewicz.


Dzieje polskiego okrętu zbudowanego w stoczni De Royal Schelde są praktycznie nieznane w Holandii. Reżyser filmu Wouter van Opdorp wiedział, że jego dziadek pracował przy deskach kreślarskich i rysował projekty w stoczni, która budowała "Orła", i postanowił przypomnieć o dziejach holenderskiej konstrukcji.

- W Polsce natknąłem się na książki o "Orle". Kiedy dowiedziałem się, że powstał już film fabularny na ten temat, wydało mi się niezbędne nakręcenie dokumentu o tym okręcie. Odnalazłem zasadnicze sprzeczności w porównywanych materiałach podczas researchu, który zrobiłem w Anglii. Dokumenty zmieniają podkoloryzowaną historię "Orła", a nawet podają faktyczne przyczyny, dla których okręt wpłynął do Tallina - zdradza van Opdorp.

Zdjęcia do dokumentu będą kręcone we wszystkich miejscach związanych z dziejami "Orła": w holenderskiej stoczni w Vlissingen, Gdyni, Tallinie, na Gotlandii oraz w szkockiej bazie, skąd wyruszył w swój ostatni rejs do Skagerraku.


[KS / Rzeczpospolita]
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

Do tych, ktorzy wykupili dokumenty o Kloczkowskim,
sprobujcie nawiazac kontakt z osobami przygotowujacymi film. Kto wie, co ten rezyser chce we filmie "nawinac na uszy".
Grom

Post autor: Grom »

TeeKay pisze:Do tych, ktorzy wykupili dokumenty o Kloczkowskim,
sprobujcie nawiazac kontakt z osobami przygotowujacymi film. Kto wie, co ten rezyser chce we filmie "nawinac na uszy".
No to może pomożesz ?
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

Nie ma sprawy! Sprobuje nawiazac kontakt i podac namiar na was.
Pzdr
Grom

Post autor: Grom »

Dokumentalny film będzie kwestionował obraz znany z fabuły Leonarda Buczkowskiego "Orzeł", która powstała jeszcze w 1958 roku i niezbyt wiernie oddawała realia heroicznego rejsu z estońskiego Tallina
Na początku filmu "Orzeł" narrator mówi wyraźnie, że nie jest to ani reportarz, ani próba oddania faktów. Tak więc film dokumentalny nie ma co kwestionować.
TeeKay pisze:Nie ma sprawy! Sprobuje nawiazac kontakt i podac namiar na was.
Pzdr
To może być bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

http://www.imdb.com/title/tt0780554/
Documentary about the crew of the Polish submarine 'Orzel' who fought against long odds, without a captain,...[...]
Streszczenie z tej strony zostalo napisane przez rezysera...
Ta wzmianka "bez kapitana" nasuwa przypuszczenia, ze film bedzie prawdziwym "majstersztykiem"... :?
Dokumenty przez was wykupione beda dla rezysera istna "manna z nieba"...jesli chce ukazac w filmie prawde. Obawiam sie, ze film przedstawi Klocza w zlym swietle, a skonstruowanie "Orla", jako wylaczny wklad mysli technicznej holenderskij firmy. Ale mam nadzieje...ze wstawi choc wzmianke o inz. Kazimierzu Leskim.

Urywek z jednej z opini pod artykulem "Holendersko-polski film dokumentalny o ORP "Orzeł" ":
[...]Wspaniałe, szlachetne intencje holenderskiego autora i producenta powinny nas otrzeźwić i zawstydzić. [...]
Oto im chodzi... czyli, "europejski proletariat"... :)

Hej popatrzcie na dwie od gory opinie! Takie same! 1-sza napisal Kowalewski a 2-ga Zbyszek z tym samym adresem internetowym kamera@wp.pl
Czyli, obie, te same opinie napisal Zbyszek Kowalewski. Poprawnie mysle? :lol:

Jak widac z tekstu, Pan Kowalewski wie o czym mowi...

zaraz zaraz... :) A moze Pan Kowalewski mial na mysli zawstydzenie z powodu biernosci TVP i polskiego spoleczenstwa.... A to sie z nim zgadzam.

Rezyser, majac w rekach tylko dokumenty z Archiwum, zrobi to nieswiadomie. Zastanawia mnie, dlaczego chce podwarzac film z epoki komuny. Buczkowski i tak zrobil wiele.
Z koncem lat 90-tych Woloszanski wyrezyserowal film o "Orle". Nie mam tego filmu....czy tam tez jest to samo co w filmie Buczkowskiego?

Zobaczymy, jak odpowiedza.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Skontaktowałem się. Film jest jeszcze we wstępnej fazie produkcyjnej.
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

fdt pisze:Film jest jeszcze we wstępnej fazie produkcyjnej.
Wstepna faza produkcyjna jest okresem, kiedy fabula filmu jest juz gotowa.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

TeeKay pisze:
fdt pisze:Film jest jeszcze we wstępnej fazie produkcyjnej.
Wstepna faza produkcyjna jest okresem, kiedy fabula filmu jest juz gotowa.
To nie ma być fabuła. Scenariusza jeszcze nie ma. Wstępna faza czyli research. Praca nad filmem ma ponoć ruszyć w okolicach października. Na razie projekt czeka a reżyser jest na wakacjach.
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

To nie ma być fabuła. Scenariusza jeszcze nie ma. Wstępna faza czyli research. Praca nad filmem ma ponoć ruszyć w okolicach października.
Fabula w sensie wywiadow z historykami, zdjecia, animacja, urywki z filmow (np: Buczkowskiego) itp. Ja tak to widze. Jesli film jest juz sfinansowany, to materialy juz maja. Nie upieram sie. Moge byc w bledzie. Mam nadzieje, ze nie jest za pozno i uwierza, ze materialy, ktore posiadaja - to nie wszystko.
ODPOWIEDZ