Dokument - Orzeł

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Oczywiście nie będę Cię negował. Z poglądami jest jak z dupą, każdy ma swoją. ;)
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Wicher »

Ale żeś mu merytorycznie odpowiedział! Od argumentów aż się przelewa!

Na forum okrętów Maniek zapytał o okręt a ty żeś mu dał odpowiedź prosto z forum o anatomii. Brawo :brawo:
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Okej. "kilka" błędów (na modelu Orła na podstawie 3 ostatnich zdjęć)
- nitowanie kadłuba abstrakcyjne
- malowanie górnej części kiosku
- malowanie w okolicy wyrzutni torpedowych, kotwicy
- brak charakterystycznego kształtu wyrzutni torpedowych na dziobie
- malowanie pokładu
- kotwica?
- osłona kotwicy
- kształt dziobowych sterów zanurzenia
- klapa na górze kiosku
- wyjście 120-ki z osłony działa <<< edycja: masz rację armata 105 mm
- prostokątne okienko na górze kiosku
- zużycie kadłuba model jest za czysty
- szczegóły na osłonie działa (drzwi, reling, klapy, otwory) - niewłaściwe, brak
- wygląd peryskopów
- mocowanie lin na kiosku
- kolor armaty 40mm
- brak (sam to tak nazywam, nie wiem do czego to służyło) ?celowników? - chyba do strzelania z torped? na kiosku
- brak innych dziur na kiosku w tym na syrenę okrętową

Błędy zidentyfikowane na pierwszy rzut oka. Mojego oka.(Żart aby nawiązać do forum o anatomii :lol: )
Ostatnio zmieniony 2014-09-26, 20:49 przez ramm, łącznie zmieniany 1 raz.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Maniek555 »

ramm pisze:Oczywiście nie będę Cię negował. Z poglądami jest jak z dupą, każdy ma swoją. ;)
w pierwotnej wersji brzmiało to " prawda jest jak dupa ka..... Oczywiście zakładam, ze wiesz który z WIELKICH Polaków wypowiedział te słowa, skoro je cytujesz.
Na początku pytanie ile zrobiłeś modeli ORP Orzeł?????, bo ja 3 rodzaje 1:100.1:72 i 1: 50, ale moje nie dorównują wykonaniem tamtym . Posiadam te plany stoczniowe na których wzorował się Tomasz i miałem w rękach jego modele. dlatego pozwolę sobie posiadać odmienne zdanie niż Ty.
Opisane przez Ciebie wychwycone błędy są sprawą dyskusyjną. Nikt z nas nie wie jakie było nitowanie kadłuba, to się zakłada z wielkości arkusza blach poszycia poszycia i rozstępu wręg. Czy Ty znasz rozstaw wręg Orła w skali 1:50??? bo Tomasz zna
ramm pisze:malowanie górnej części kiosku - malowanie w okolicy wyrzutni torpedowych, kotwicy
skąd wiesz jakie było malowanie Orła w 1940 r???? było trochę inne inne niż podczas kampanii na Bałtyku- z uwagi na inny kolor wody M P.
ramm pisze:brak charakterystycznego kształtu wyrzutni torpedowych na dziobie
skąd znasz kształt tych elementów. posiadam ok 400 fot Orła, i na każdej , z innego kąta patrzenia WT wyglądają ciut inaczej
ramm pisze:wyjście 120-ki z osłony działa
chyba powinno być działo typu Bofors wz.36 kalibru 105mm
ramm pisze:prostokątne okienko na górze kiosku
ooo masz w załączniku te - prostokątne okienko na górze kiosku
ramm pisze:zużycie kadłuba model jest za czysty
no to jest chyba najbardziej trafny augment poddający w wątpliwość brak elementarnej wiedzy budowniczego modelu na temat Orła
ramm pisze:brak (sam to tak nazywam, nie wiem do czego to służyło) ?celowników? - chyba do strzelania z torped? na kiosku
celownik torpedowy tak to się nazywa, nie był to element stałego wyposażenia kiosku, montowany podczas nawodnego ataku torp.
ramm pisze:brak innych dziur na kiosku...
no coment
Z tego co wiem tamte modele zakupiło Muzeum Morskie za znaczną sumę, chyba nie płacili by za buble. tam też są osoby doskonale znające temat, zwłaszcza ze też maja dostęp do planów stoczniowych tego okrętu i na pewno w/g nich konsultowali kupowany towar
ramm jeżeli zbudujesz model Orła o porównywalnej klasie to jako długoletni modelarz okrętów podwodnych zdejmę czapkę i wypiję Twoje zdrowie, a na razie sorry, ale będę pił zdrowie Tomasza P.
Załączniki
wnetrze.jpg
wnetrze.jpg (103.88 KiB) Przejrzano 16210 razy
orzeł.jpg
orzeł.jpg (462.84 KiB) Przejrzano 16210 razy
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Ale ja właśnie jestem modelarzem :D Widziałem jego model podczas wystawy tematycznej o Orle.

Maniek555 z całym szacunkiem dla Ciebie, ale mam wrażenie że Twój post miał na celu zareklamowanie, poniekąd sprzedanie nam modeli pana Tomasza P.

P.S. A słowa wypowiedział, a w zasadzie napisał Mateusz Prociak z Tarowskich Gór lat 26.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Administrację proszę o usunięcie, z mojego wątku, po 24 godzinach od publikacji tego wpisu wpisów, od dnia Cz wrz 25.
Wpisy te uważam, za spam.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: crolick »

ramm pisze:Administrację proszę o usunięcie, z mojego wątku, po 24 godzinach od publikacji tego wpisu wpisów, od dnia Cz wrz 25.
Wpisy te uważam, za spam.
Raczysz sobie chyba żartować...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Dokument - Orzeł

Post autor: Maniek555 »

ramm pisze:Ale ja właśnie jestem modelarzem :D Widziałem jego model podczas wystawy tematycznej o Orle.

Maniek555 z całym szacunkiem dla Ciebie, ale mam wrażenie że Twój post miał na celu zareklamowanie, poniekąd sprzedanie nam modeli pana Tomasza P.

Nie Mateusz prędzej bym swoje modele OP reklamował: http://www.modelarstwopodwodne.pl
Po prostu jestem pod wielkim wrażeniem modeli Tomka. Wracając do początku naszej wymiany argumentów, to w dalszym ciągu uważam, że twórcy filmu, powinni skonsultować się właśnie z takimi ludkami, jak on i inni modelarze znający na pamięć każdego "kleksa" na kadłubie w/w okrętu, a nie tylko i wyłącznie grafików i historyków i polityków.
ramm pisze:P.S. A słowa wypowiedział, a w zasadzie napisał Mateusz Prociak z Tarowskich Gór lat 26.

oK a 95 lat temu te same słowa - zresztą uroczo oddające charakter Polaków, padły w ust Marszałka J Piłsudskiego
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 13:41 przez Maniek555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Dobrze piszesz, masz rację. Jestem takiego samego zdania co Ty. :yes:
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Maniek555 »

ramm pisze:Dobrze piszesz, masz rację. Jestem takiego samego zdania co Ty. :yes:
Dzięki, ze mamy podobne zdanie na ten temat, ale żeby jeszcze osoby zainteresowane powstaniem filmu tak samo uważały.
Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Iron Duke »

Maniek555 pisze: Oprócz braku 2 prostokątnych luków na przedniej masce działa co jeszcze jest źle zrobione???
Właz w kiosku przy studzience boforsa plot otwierał się w kierunku ok. 40 st. na prawa burtę a nie w kierunku dziobu. Widać to zresztą na fotce kiosku Orła załączonej przez Ciebie.

8)
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Widać też na zdjęciu z kapitanem Grudzińskim.

Zauważyłem jeszcze jeden błąd, malowanie kadłuba w części podwodnej - kadłub cały zielony! Dno powinno być czerwone z czarnym pasem linii wodnej, góra zielona.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Maniek555 »

Iron Duke -Sprawa włazu jest bezdyskusyjna - masz rację. Natomiast sprawa malowania kadłuba ORP Orzeł nie jest taka jednoznaczna. Wszyscy znamy rozkład kolorów tego okrętu do września 1939 r . Natomiast jak było później??? wiadomo, ze Orzeł i Wilk przeszły gruntowny remont w Dundee łącznie z malowaniem kadłubów, ( słynny dialog kpt Karnickiego z Adm.Maxem Hortonem o huj..ej ( miało być mglisto- deszczowej, Polacy wówczas słabo znali angielski) pogodzie utrudniającej malowanie kadłuba....jakie wówczas Angole zaserwowali nam kolory- tego raczej nie wie nikt. Sprawa jest o tyle trudna, ze kolor zielony obła górnych balastów sięgał do linii wodnicy nie wpadło mi w łapy żadne zdjęcie Orła, z okresu pobytu w W Brytanii na której widać jego część podwodną, Posiadam jedynie zdjęcie ORP Wilka ze stoczni, ale nie wiadomo przed, czy po malowaniu kadłuba.
Moi koledzy, porównując różnice szarej odcieni na czarno- białych fotach kadłuba, uznali, ze kadłub Orła malowany był 2- ma odcieniami farby zielono- szara, lub szara- jasnoszara, uważają, że kolor ciemno- szary, odpowiadający czerwonej minii raczej nie jest kontrastuje z szarym kolorem górnej części balastów. na w/w fotach
A może któryś z Panów posiada jakieś materiały na ten temat???
Panowie kto mi wyjaśni co to za prostokątne, czarne otwory znajdują się na linii wodnicy kadłuba Orła???? jakoś nie mogę nic sensownego ustalić
Załączniki
To nie moja twórczość, kiedyś znalazłem to w sieci
To nie moja twórczość, kiedyś znalazłem to w sieci
orz1.JPG (232.38 KiB) Przejrzano 15879 razy
Na tej focie  kadłub Wilka dopiero jest skrobany do malowania
Na tej focie kadłub Wilka dopiero jest skrobany do malowania
wilk dundee.jpg (384.74 KiB) Przejrzano 15879 razy
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Iron Duke »

Maniek555 pisze: Panowie kto mi wyjaśni co to za prostokątne, czarne otwory znajdują się na linii wodnicy kadłuba Orła???? jakoś nie mogę nic sensownego ustalić
Na ile się orientuję to te otwory były połączone ze zbiornikami balastowymi i przez nie uchodziło powietrze z tych zbiorników w czasie zanurzania.

A co do malowania Orła to w zeszłym roku budując model w/w w skali 1:400 wg stanu na maj 1940 na tyle odrobiłem lekcje, że jestem prawie pewien, że zatonął w takim kamuflażu w jakim opuścił Oksywie.

Poza tym angole wtedy malowali podwodzie na kolor czerwony. Kolor zielony to już ruska bajka.

8)
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: Maniek555 »

Nie Iron Duke, otwory odwietrzników ( odpowietrzników) na każdym okręcie podwodnym znajdują się na szczycie zbiorników balastowych, na Orle też. W załącznikach zamieszczam foty Orła ze stoczni, czerwonymi kreskami zaznaczyłem wyjścia z zbiorników balastowych otworów, a w późniejszej fazie budowy kolektorów łączących symetrycznie zbiorniki balastowe ze zbiorczym odpowietrznikiem, każdy zbiorczy odpowietrznik, znajdował się centralnie pod pokładem a powietrze uchodziło przez otwory w pokładzie, pomiędzy deskami pokładu.
Oczywiście wszystkie poniższe foty dotyczą Orła.
W kwestii malowania też pozwolę sobie mieć inne zdanie, Trafiłem na rysunki, i opinie , wskazujące malowanie bez zielonego koloru górnej części balastów, dół czerwony - minia, reszta szara, obła , górna część kiosku i obudowy działa ciemno szary -pionowe burty , i kiosk jaśniejsza.
Jak wygląda sprawa w/w prostokątnych otworów na LWK Orła????
Załączniki
fotka rarytas- wstępne mocowanie blach poszycia na Orle, przygotowania do nitowania
fotka rarytas- wstępne mocowanie blach poszycia na Orle, przygotowania do nitowania
ORZEL_19_09.jpg (292.4 KiB) Przejrzano 15836 razy
ORZEL_1937_07_.jpg
ORZEL_1937_07_.jpg (120.23 KiB) Przejrzano 15836 razy
ORZEL_1937_.jpg
ORZEL_1937_.jpg (128.55 KiB) Przejrzano 15836 razy
ORZEL_1.jpg
ORZEL_1.jpg (151.24 KiB) Przejrzano 15836 razy
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dokument - Orzeł

Post autor: ramm »

Maniek555 dałeś mi do myślenia z malowaniem Orła. Co myślicie o takim schemacie: Zamiast zielonego - niebieski? niebieskoszary? Pokład Groma i Błyskawica w tym okresie był taką farbą chyba pomalowany?

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
ODPOWIEDZ