Estoński punkt widzenia

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Estoński punkt widzenia

Post autor: Miner »

W najnowszym TWH nr 5/2014 znajduje się artykuł Peedu Sammalsoo nt. ucieczki Orła z Tallina:
http://magnum-x.pl/czasopismasec/twhistoria/3278

Artykuł jest ciekawy i wnosi parę nowych informacji, ale zawiera też kilka kontrowersyjnych stwierdzeń. Przykłady:
- decyzja o ucieczce Orła została podjęta po odebraniu informacji o wkroczeniu w dniu 17.IX wojsk ZSRR do Polski oraz rzekomym powiadomieniu załogi przez przedstawicieli poselstwa Polski o treści tajnego załącznika do paktu Ribentrop-Mołotow;
- w artykule nie ma słowa o udziale strony niemieckiej w procesie podejmowania decyzji o internowaniu Orła, ponadto zastrzeżono, że Niemcy nigdy nie zgłosiły Estonii żadnego oficjalnego protestu ani jakichkolwiek roszczeń;
- sprawa niemieckiego statku Thalatta została nazwana "czystym wymysłem", a w przypisie od tłumacza znajduje się uwaga, że "najwyraźniej kłania się tu film fabularny ORP "Orzeł" z 1958 r. ....";
- sugeruje, że atak torpedowy 19 września na estoński stawiacz min Suurop został wykonany przez Orła, cytat: "Kto mógł wystrzelić torpedę i gdzie w tym czasie znajdował się ORP Orzeł? - komentować nie trzeba."
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Estoński punkt widzenia

Post autor: crolick »

Najpełniej przedstawiony został estoński pkt widzenia w Przeglądzie Morskim 1/1997 (m.in. artykuły Magnusa Ilmjarva, Marta Sarapuu czy Jaaka Sammeta).

Poza tym dostępne są archiwa estońskie, gdzie można praktycznie znaleźć komplet dokumentów na temat internowania ORŁA (gorzej z ich odczytaniem :P )
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Estoński punkt widzenia

Post autor: Marek T »

Miner pisze:...sugeruje, że atak torpedowy 19 września na estoński stawiacz min Suurop został wykonany przez Orła, cytat: "Kto mógł wystrzelić torpedę i gdzie w tym czasie znajdował się ORP Orzeł? - komentować nie trzeba."
Ja to odebrałem jako prawie jednoznaczne wskazanie na bolszewików, nie na ORŁA.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Estoński punkt widzenia

Post autor: crolick »

Ciekawe, że autor zastanawia się nad brakami w estońskich archiwach, natomiast ani słowem nie zająknął się nad faktem, że brakuje dziennika nawigacyjnego ORŁA. Możliwe, że wciąż leży gdzieś za wschodnią granicą...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Estoński punkt widzenia

Post autor: Miner »

crolick pisze:Najpełniej przedstawiony został estoński pkt widzenia w Przeglądzie Morskim 1/1997 (m.in. artykuły Magnusa Ilmjarva, Marta Sarapuu czy Jaaka Sammeta).
Pamiętam o tym, ale jak widać niektórym po kilkunastu latach punkt widzenia się przesunął ...
Marek T pisze:Ja to odebrałem jako prawie jednoznaczne wskazanie na bolszewików, nie na ORŁA.
Chyba masz rację. Akapit wcześniej pojawiają się "niezidentyfikowane" okręty podwodne, więc autorowi pewnie chodzi o te okręty, a nie o Orła.
Tylko po co to owijanie w bawełnę, jak za czasów sowieckiej cenzury? Skąd u autora pewność, że każdy czytelnik będzie wiedział, gdzie w tym czasie znajdował się Orzeł i o jakie okręty naprawdę mu chodzi? :roll:
ODPOWIEDZ