Szukam Zdjęć Orła

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Szukam Zdjęć Orła

Post autor: goral_44 »

Witam.
Szanowni Panowie, wiele lat temu Nikodem Nijaki zamieścił na Forum zdjęcia Orła.
W wyniku złośliwości elektroniki, utraciłem cały zbiór.
Zwracam się z ogromną prośbą do Wszystkich, którzy posiadają zdjęcia, plany i rysunki Orła i mogą się nimi podzielić, o udostępnienie tych materiałów.
Zależy mi na materiałach w dobrej jakości, a nie ściągniętych z neta. Śledzę większość stron z materiałami zdjęciowymi dotyczącymi Orła.
Jeśli posiadacie zdjęcia Sępa, też chętnie je przygarnę :lol:

Mam w swoich zbiorach ogromną ilość materiałów Flot wszelakich i w zamian za Orła zaproponuję coś z moich zbiorów.

Pozdrawiam,

Waldek

waldemar.goralski@wp.pl

GG 1801333
Skype waldek_hiei
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: crolick »

Czy ktoś z PT Użytkowników widział / ma zdjęcie ORŁA/SĘPA z obróconą wieżą?
Mam to zdjęcie przed oczami, za cholerę nie mogę za to sobie przypomnieć gdzie to widziałem :? (starość nie radość) - byłbym zobowiązany za poratowanie linkiem (ew zdjęciem).
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Miner »

Chodzi o coś takiego?
Załączniki
Sęp.jpg
Sęp.jpg (42.78 KiB) Przejrzano 17177 razy
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: crolick »

Dziękuję, ale nie. Na zdjęciu o którym mówię było widać tył wieży. Wicher wie o jakim zdjęciu mówię, ale też ma sklerozę i nie pamięta gdzie to widział :D
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Miner »

A tak z ciekawości zapytam - co oprócz armaty może być w środku wieży?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _kiosk.jpg
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

crolick pisze:A tak z ciekawości zapytam - co oprócz armaty może być w środku wieży?
Andrzejowi pewnie biega o sam widok tyłu rzeczonej wieży. Bo jak widać na podlinkowanym zdjęciu modelu autorowi coś nie ten tego wyszło z tą wieżą ... jak na mój mały rozumek to wchodziło się do niej(tej wieży) przez zewnętrzne drzwi a nie bezpośrednio z kiosku ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Rzeczona wieża to raczej długa maska ochronna, otwarta od tyłu, co pozwalało wejść między ściany kiosku.
Rysunki nie pokazują żadnej ścianki działowej,nie ma tam też przejścia w głąb okrętu. Na zdjęciu z czasu budowy, przed założeniem maski , widać wewnątrz hmm obudowę rury peryskopu.
Ostatnio zmieniony 2016-09-15, 23:26 przez ptasznik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:Rzeczona wieża to raczej długa maska ochronna, otwarta od tyłu, co pozwalało wejść między ściany kiosku.
Hmm, to nie mój target ale patrząc na budowę Orła to jednak obstawiałbym że armata znajdowała się w zamkniętej wieży. Gdyby to była tylko długa maska ochronna to armata obracałaby się razem z nią a tymczasem armata wraz z wieżą/maską obraca się razem z fragmentem pokładu tak jakby stanowiła odrębną całość. Poza tym po co wchodzić między ściany kiosku przy przyjęciu twojego rozumowania skoro w przedniej części kiosku (na obu burtach) znajdują się drzwi i takie same są również w wieży/masce działa...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Nie wiem po co i kto to wymyślił, ale na zdjęciu powyżej, tym z obróconą armatą, widać z lewej strony marynarza w drzwiach a za nim morze.
Jako wieżę rozumuję stanowisko zamknięte od tyłu. Tutaj jest otwarte, wiec nazwałem to maską, przedłużoną. Może powinno być, że to półwieża.
Widoczny odsłonięty fragment kiosku też nie wygląda jakby to była ścianka, no i na przekroju (plany) też jej nie ma.
Jakieś takie skomplikowane to zbudowali.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:Nie wiem po co i kto to wymyślił, ale na zdjęciu powyżej, tym z obróconą armatą, widać z lewej strony marynarza w drzwiach a za nim morze.
Jako wieżę rozumuję stanowisko zamknięte od tyłu. Tutaj jest otwarte, wiec nazwałem to maską, przedłużoną. Może powinno być, że to półwieża.
Widoczny odsłonięty fragment kiosku też nie wygląda jakby to była ścianka, no i na przekroju (plany) też jej nie ma.
Wszystko OK, tylko że w takim razie po co z obu stron maski/wieży są drzwi wejściowe??? Skoro ta maska/wieża ma być otwarta z tyłu to można do niej wejść przez drzwi które są po obu stronach kiosku ... A może to co widzisz na wspomnianym zdjęciu to widok przez otwarty otwór do podawania amunicji ... Przecież przy całkowitej zabudowie armaty (wieża) w jakiś sposób trzeba było podawać do niej amunicję ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Peperon »

dolek2 pisze:Wszystko OK, tylko że w takim razie po co z obu stron maski/wieży są drzwi wejściowe??? Skoro ta maska/wieża ma być otwarta z tyłu to można do niej wejść przez drzwi które są po obu stronach kiosku ...
Może dlatego, że w pozycji "0" tył maski jest zasłonięty przez kiosk.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Może drzwi było tak dużo, żeby nie robić tłoku przy zajmowaniu stanowisk, każdy wchodził swoimi ?

Jakie korzyści można by osiągnąć przez zabudowanie armaty od tyłu, no i kiosku od przodu? Ja widzę tylko możliwą stratę, na zwiększeniu masy.
Jaki w ogóle był sens/cel obudowania armaty ? 99% OP nie miało takiego rozwiązania.
Chyba jedyne co, to poprawa opływu i eliminacja zawirowań, a za tym zmniejszenie emisji szumów ?
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

Peperon pisze:Może dlatego, że w pozycji "0" tył maski jest zasłonięty przez kiosk.


No tak, ale przyjmując wersję ptasznika to w takim razie w pozycji "0" do armaty można się dostać przez te drzwi po obu stronach kiosku i w takim przypadku drzwi na masce są zupełnie zbędne ... jak na mój mały rozumek to te drzwi w kiosku mogły służyć załogantom obsługującym parki amunicyjne natomiast obsługa armaty wchodziła do wieży/maski drzwiami które znajdowały się w niej.

ptasznik pisze:Może drzwi było tak dużo, żeby nie robić tłoku przy zajmowaniu stanowisk, każdy wchodził swoimi ?
Ale tłok raczej się nie robił bo zapewne po wynurzeniu załoganci armaty wychodził spod pokładu w określonej kolejności i każdy zajmował swoje stanowisko.
ptasznik pisze:Jaki w ogóle był sens/cel obudowania armaty ? 99% OP nie miało takiego rozwiązania.
Tak ale te 99% op nie wyglądało tak ślicznie jak nasz Orzeł i Sęp.... :lol: :lol: :lol:
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Uzasadnieniem braku zamknięć była by oszczędność na ciężarze.
Uzasadnienia istnienia obudowy z tyłu stanowiska nie widzę.
Nawet na niszczycielach tamtego okresu nie stosowano takich rozwiązań.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Marmik »

A wszystko rozwiązałoby zwykłe zdjęcie. Czy naprawdę nikt takiego nie widział? Na Bismarcku wszystkie śrubki policzone, a tu taka ciekawa sprawa i nic?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2025
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dessire_62 »

A wszystko rozwiązałoby zwykłe zdjęcie.
Zdjęcie jest, tylko nikt nie chce go pokazać. :-D

Inne z Tallina, działo obrócone w stronę nadbrzeża. Można się dopatrzeć tylnej ściany.
Załączniki
p.jpg
p.jpg (68.34 KiB) Przejrzano 16616 razy
ODPOWIEDZ