Szukam Zdjęć Orła

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Maciej »

Musiałoby by być trójwymiarowe, żebyś ją tam wypatrzył.. ;)

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Marmik »

ptasznik pisze:Uzasadnienia istnienia obudowy z tyłu stanowiska nie widzę.
Nawet na niszczycielach tamtego okresu nie stosowano takich rozwiązań.
A chciałbyś wypaść za burtę przy obrocie działa na prawą lub lewą burtę? Na niszczycielach pokład jest jednak nieco szerszy.

Na zdjęciu z Tallina w sumie za wiele nie widać i trzeba się domyślać.
236188t81h07.jpg
236188t81h07.jpg (59.73 KiB) Przejrzano 12918 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Miner »

Też obstawiałbym zamkniętą wieżę, ale czy była szczelna podczas zanurzenia? Wydaje się, że tak.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:Uzasadnieniem braku zamknięć była by oszczędność na ciężarze.
E bez przesady, te kilka arkuszy blachy nie wpłynęłoby zbytnio na całkowity ciężar op tym bardziej że one same w sobie były "ciężkawe" ....
Miner pisze:ale czy była szczelna podczas zanurzenia? Wydaje się, że tak.
No nie wiem, przy zachowaniu szczelności tej wieży mamy problem aby całość była naciskotrwała czyli bardziej "mocarna" niż obudowa kiosku a to już komplikuje całość konstrukcji i znacząco zwiększa jej ciężar.
Marmik pisze:Na zdjęciu z Tallina w sumie za wiele nie widać i trzeba się domyślać.
Przy odrobinie cierpliwości da się zauważyć "małe co nie co". Skoro na zdjęciu mamy lufę na burtę to w takim razie widać drzwi wieży/maski działa (czarny prostokąt) oraz tył tej wieży który jest zamknięty... oba te elementy zaznaczyłem strzałkami ...
Załączniki
236188t81h07.jpg
236188t81h07.jpg (60.14 KiB) Przejrzano 12889 razy
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Miner »

dolek2 pisze:No nie wiem, przy zachowaniu szczelności tej wieży mamy problem aby całość była naciskotrwała czyli bardziej "mocarna" niż obudowa kiosku a to już komplikuje całość konstrukcji i znacząco zwiększa jej ciężar.
Jeśli kiosk i wieża były oddzielnymi konstrukcjami, to chyba wystarczyłaby odpowiednia dylatacja.
Nie znam się na okrętach podwodnych, ale wydaje mi się, że przy braku szczelności wieży byłby problem z wyważeniem okrętu. Nie bardzo sobie wyobrażam, żeby przy każdym zanurzeniu wnętrze wieży było zalewane wodą i osuszane po wynurzeniu.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

Miner pisze:Jeśli kiosk i wieża były oddzielnymi konstrukcjami, to chyba wystarczyłaby odpowiednia dylatacja.
Chyba się nie zrozumieliśmy, obudowa kiosku nie była szczelną konstrukcją tak jak pewnie i wieża/maska armaty. Gdyby tak miało być to wieża/maska miała by "pancerną" konstrukcję jak kadłub coby aby pod wodą ciśnienie jej nie zgniotło a to już generuje sporą masę dodatkowej stali.
Miner pisze:Nie znam się na okrętach podwodnych, ale wydaje mi się, że przy braku szczelności wieży byłby problem z wyważeniem okrętu.
Ja również się nie znam ale wydaje mi się że to właśnie przy pełnej szczelności wieży/maski działa mogłyby wystąpić problemy z wyważeniem op - mamy całkiem spory zbiornik z powietrzem które wypycha naszą łódkę na powierzchnię - a tak wypełnia się wodą, ciśnienie wewnątrz równoważy się z tym z zewnątrz (pod wodą) i nie ma problemu ... ale pewnie mogę się mylić ... bo ja to fascynat MW ale tej która "biega" po lądzie...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Marmik pisze: A chciałbyś wypaść za burtę przy obrocie działa na prawą lub lewą burtę? Na niszczycielach pokład jest jednak nieco szerszy.
Pewnie, że bym nie chciał. Na ''normalnych'' OP obsługa nie wypadała dzięki relingowi i tu też reling w tylnej części maski by wystarczył.
Jakaś otwarta przestrzeń jednak musiała być, skoro widać ją na zdjęciu z marynarzem stojącym w drzwiach. No chyba, że to malowanie wnętrza wieży.

Tu był błędny wpis.
Ostatnio zmieniony 2016-09-17, 14:26 przez ptasznik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:W WLU tom 25 jest przedruk oryginalnego planu stoczniowego. Tylko trzeba użyć TAKIEJ lupy, żeby przeczytać; 84 - wieża działowa.
No tak, od czasu opracowania Cz.Rudzkiego Orzeł nie ma szczęścia do publikowanych planów. We WLU jak i w pracy H.Jando plany wydrukowano na dwóch stronach co odbiło się na ich czytelności ... a wystarczyło dołożyć wkładkę jak w nieśmiertelnym TBiU lub wklejkę jak u Rudzkiego .... Ale, ale jak mnie pamięć nie myli to chyba w Okrętach był cykl pt ORP Orzeł i chyba tam były plany czy już mnie demencja starcza dopada ...

No i wystarczy ruszyć swoje cztery litery i zajrzeć do własnego archiwum .... :co: :co: W MSiO był trzyczęściowy materiał o ORP Sęp i tam jest taki plan w lepszej jakości no i jest dokładny opis na czym polegało przezbrojenie Sępa i przebudowa kiosku itp itd .... :clever: :clever: :clever:
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Jaka wkładka w TBU ?

A w których Misiach ? Jeśli można spytać, bo przejrzeć komplet to ...
Rozpiskę mam wg wykazu Tadeusza Wywerki Prekurata na wszystkie floty oprócz PMW, no bo to takie oczywiste. A guzik prawda.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: dolek2 »

No jak to jaka .... :o :o :o :o :o TBiU nr 16 miało dołożoną wkładkę z planem ORP Orzeł formatu A3 z resztą taką samą w formie wklejki znajdziesz w książce Rudzkiego... :lol: :lol: :lol:




To tak, cz. 1 Misiu ze stycznia 2011, cz. 2 Misiu z lutego-marca 2011 oraz cz. 3 Misiu z kwietnia 2011 - artykuł T.Grzesikowskiego
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Misie odkopane :-) , a tam o tym czego brakuje w modelu.
Parki amunicyjne w obudowie kiosku, sztuk 3, po 7 nabojów. Z racji, że to model przekrojowy, to 1,5 parku.
Chociaż może nie.

Kiosk to tylko ta część, która jest połączona z kadłubem sztywnym.
Jeszcze artykuł M. Skwiota - W poszukiwaniu ''Orła''. Siedem części w OKRĘTY 3D ; 7-8/2013, 9/2013, 10/2013, 1/2014, 3/2014, 4/2014, 6/2014.
Ostatnio zmieniony 2016-09-19, 11:23 przez ptasznik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Peperon »

Oto wycinek z planów Orła opublikowanych w Okrętach. Numeru nie pamiętam.
Orzeł-wycinek.jpg
Orzeł-wycinek.jpg (465.94 KiB) Przejrzano 12830 razy
Może pomoże. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

ptasznik pisze:Jednak wieża, nie maska, nie osłona. W WLU tom 25 jest przedruk oryginalnego planu stoczniowego. Tylko trzeba użyć TAKIEJ lupy, żeby przeczytać; 84 - wieża działowa.
Usunąłem ten błędny wpis.

A jak się weźmie jeszcze WIĘKSZĄ lupę, lub porówna z planem w Misu 2-3/2011 (to samo tylko wyczyszczone) to widać, że przy armacie nie jest nr 84, tylko 21 i opisany jest jako po prostu ''działo 105 m/m''.
''84 - wieża działowa'' odnosi się do studni z armatą 40 mm.
W tekście tyczącym Sępa w MSiO na osłonę armaty 105 mm jest używany termin maska, i nie ma żadnego opisu odnośnie jej konstrukcji.

Plany są też w Okrętach 3D wydanie specjalne 3/2013.
Na przekroju widać lewą połówkę okrętu i nie ma na nim zaznaczonej będącej w tekście artykułu komory amunicyjnej. Szyb amunicyjny jest widoczny na przekroju poziomym w prawe połówce, tej ''odjętej'' na przekroju pionowym i modelu. Zachodzi więc podejrzenie, że komora również znajdowała się po prawej stronie. Tak samo mogło być z parkami amunicyjnymi (zwanymi też bakami) w obudowie kiosku.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

ptasznik pisze: OKRĘTY 3D ; 7-8/2013, 9/2013, 10/2013, 1/2014, 3/2014, 4/2014, 6/2014.
Niestety tutaj też żadnego opisu. Maska armaty 105 mm jest nazywana cały czas jako osłona, wieżą z kolei określone jest stanowisko 40 mm.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: Iron Duke »

Kilka lat temu miałem okazję rozmawiać z kpt. Cz. Obrębskim który dowodził Sępem w latach 50-tych w czasie kręcenia filmu Orzeł. Sęp miał już wtedy armatę produkcji radzieckiej ale kpt. Obrębski pamiętał jeszcze jak Sęp miał Boforsa 105 mm. I twierdził, że maska nie była zabudowana od tyłu. Widać to na fotce która zamieścił Miner z N lip 31, 2016 18:29. Z lewej strony we włazie bocznym widać sylwetkę marynarza a ta pionowa czarna krecha tuż na prawo od niego to obrys nieruchomej części opływu maski działa która łagodnie przechodziła w kiosk. Na prawo od działa analogiczny fragment tyle, że lewoburtowy zasłania marynarz. Niestety kpt. Obrębskiego już nikt nigdy o nic nie zapyta.

8)
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Szukam Zdjęć Orła

Post autor: ptasznik »

Czyli
ptasznik pisze: widać z lewej strony marynarza w drzwiach a za nim morze.
ODPOWIEDZ