Motorówka torpedowa na Orle

Moderatorzy: crolick, Marmik

oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Motorówka torpedowa na Orle

Post autor: oskarm »

Maciej pisze:Oskarm; przecież Orzeł miał w tym miejscu hangar na łódź, tyle że mniejszy.
Rysunek nie odpowiada na pytanie jaki on miałby być - myślę, że do tego problemu projekt nie doszedł.

Pozdrawiam,
Maciej
Tylko tam lodz znajdowala sie na kadlubie lekkim i wystarczyly male odchylane na boki wrota, by wytoczyc z hangaru lodz. Swoja droga, czy ktos ma zdjecia tego hangaru ze stoczni lub jego wnetrza?

Wedlog tego rysunku, kuter znajduje sie we wnece kadluba lekkiego, bezposrednio na kadlubie sztywnym. Wiec wytaczanie jest niemozliwe a kuter nalezaloby podniesc do gory lub musialby byc wrota otwierane na bok i kuter bylby wyciagany na burte. Obie wersje wymagalby sporych wrot, ich napedu i sporej przestrzeni samego hangaru. To wszystko oznaczaloby spory przyrost masy i byc morze problemy ze stabilnoscia...

Co do realnego uzycia, podtrzymuje wczesniejsze zdanie. Duzo lepszym wyjsciem dla nas bylby duze kutry torpedowe. Schnellbooty mialy zasieg 1500 km przy 30 w.
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Motorówka torpedowa na Orle

Post autor: tom »

No a czy ja nieco wyżej też nie napisałem o tym samym? Gdybyśmy mieli ścigacze torpedowe, należałoby pomyśleć tylko o ich sprytnym ukryciu, bo ich zasięg do działania w Zatoce nie stanowiłby problemu. Z Helu do Gdańska nie było dla nich daleko. I ryzykowna "zabawa" z wyładunkiem motorówki z OP nie byłaby konieczna.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Motorówka torpedowa na Orle

Post autor: oskarm »

Tom, my sie zgadzamy. To byla odpowiedz dla Macieja. :)
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Motorówka torpedowa na Orle

Post autor: marek8 »

Dwie rzeczy - koncepcja przewoźnych kutrów torpedowych to przecież istny zalew bynajmniej nie teoretycznych pomysłów jeszcze pod koniec XIX wieku - jakoś nie bardzo dawało się to jednak przełożyc na praktykę ;)
I druga - nasza MW miała przecież bardzo podobny do przedstawionego na rysunku zdeklasowany brytyjski kuter torpedowy w swoich zasobach - to dla niego miało byc "nowe życie" czy też chciano na jego "obraz" wydłubac coś samemu? ;)
ODPOWIEDZ