Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostowania

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: Miner »

dolek2 pisze:Darku, a gdyby ktoś eksponat w postaci miny morskiej wz.08 opisał jako wz.08/39 i twierdził że były one w użyciu w naszej MW to też byłoby ci to obojętne ...
I tak to mniej więcej było przez długie lata, bo tak pisano w literaturze. Dopiero rozmowa z zastępcą dyrektora MMW, a następnie artykuły w prasie na tyle zmieniły świadomość, że przy okazji renowacji miny wz.08/39 zmienił się też opis eksponatu. Dla jasności, miny morskie wz.08/39 były w użyciu naszej MW (i w zasadzie nadal są), ale dopiero po II WŚ. Niestety w opisach min morskich wciąż są błędy (np. że kupiliśmy tylko 120 min SM-5...) i jakoś muszę z tym żyć. :)
dolek2 pisze:No ale to nie jest problem nas (zwiedzających), idąc do muzeum obywatel ma prawo żądać pełnej i rzetelnej informacji na temat jakim zajmuje się ta placówka. Dotyczy to na równi opisów eksponatów jak i tego co przekazują pracownicy ...
Zgoda, ale też nie może być tak, że pracownicy muzeum będą zmieniać opisy eksponatów na każde życzenie zwiedzających, bo ci zwiedzający też mogą się mylić, a każda zmiana kosztuje. Istotą problemu jest brak specjalistów, którzy by chcieli pracować w muzeum, a do tego niska jakość literatury przedmiotu. Czy istnieje ośrodek naukowy, który by prowadził systematyczne badania nad historią Marynarki Wojennej? :cry:

Absolutnie nie zniechęcam do żądania rzetelnej informacji w MMW. Zwracam tylko uwagę, że jakość opisu danego eksponatu wynika nie tylko z wiedzy i zaangażowania pracowników muzeum (bo wystarczyło zmierzyć lufę...), ale też z jakości literatury, w której przez lata powielane są oczywiste błędy. Dlatego popieram napisanie artykułu prasowego, który by przedstawiał dowody w sprawie, ale bez personalnych czy instytucjonalnych ataków, bez "wygarniania od dechy do dechy", bo problem jest szerszy niż tylko błąd w długości lufy tego działa.

EDIT
Poprawiłem trochę, żeby nie było niedomówień - w polskich muzeach nie ma przedwojennych min wz. 08.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: szafran »

Przecież za coś dostają pieniądze. Pracownik też powinien dokształcać się we własnym zakresie i śledzić nowości z branży. Przynajmniej ja tak robię. Ale jak wiadomo na państwowym - czy się stoi czy się leży...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: Miner »

W takim razie dajmy im szansę na to "dokształcenie". Artykułów w sieci jest dużo, a ich jakość bywa różna. W dodatku publikacje internetowe dzisiaj są, a jutro ich nie ma, mogą być edytowane i rzadko podlegają jakiejkolwiek weryfikacji. Mówiąc krótko, raczej nie powinny stanowić podstawy do zmiany opisów eksponatów w muzeum, a więc wydatkowania publicznych pieniędzy... Mam też prośbę, aby czekając na efekty powstrzymać się od hejtów, wypominając leżenie na państwowym, bo to z pewnością nie pomoże...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: szafran »

Sam leżę na państwowym, ale śledzę nowości w mojej branży.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

Miner pisze:Rozumiem, że dla kolegów długość lufy jest istotną sprawą, ale czy najważniejszą? Obawiam się, że w opisach innych eksponatów i zdjęć można by znaleźć sporo takich błędów, czy też niedomówień. Tylko czy MMW posiada wystarczającą liczbę pracowników naukowych, śledzących literaturę przedmiotu? Czy MMW korzysta z zewnętrznych recenzentów? :?

W tym przypadku należałoby najpierw sprawdzić, czy sprawa w ogóle dotarła do osób, które mogłyby zlecić taką poprawkę, i czy koszt wymiany całej planszy byłby do zaakceptowania...

Niemniej uważam, że pomysł z artykułem prasowym jest bardzo dobry, bo niestety jest tak, że wciąż wielu ludzi uznaje publikacje internetowe jako "podrzędne" źródło informacji.

Pozdrawiam
Jeżeli czytałeś moje artykuły na które się powołuję, to wiesz, że byłem w tym muzeum i rozmawiałem z kompetentnymi osobami. Początkowo przyznawali mi rację, a później w e-mail i tu na forum twierdzili, że Oni się nie mylą.
Artykuły są tu: :gazeta: :gazeta: :gazeta:
https://army1914-1945.org.pl/polska/mar ... p-czesc-ii
https://army1914-1945.org.pl/%20polska/ ... -z-orp-sep


To nie długość lufy jest tu najważniejsza. Najważniejsze jest to, że Bofors produkował dwa różne działa, które z sobie znanych powodów (a raczej z powodu stosowanej przez siebie metodologii pomiaru lufy, z którą nie wszyscy się zgadzają) nazwał L/60 a drugie L/43. W ten sposób jeśli ktoś podpisuje w muzeum działo jako L/43 to twierdzi, że jest to inny produkt Boforsa. Ta zbieżność nazw dział przyjętych przez Boforsa z przekłamaniami co do długości luf w polskich działach nakładają się na siebie i powodują niezły galimatias.
Ostatnio zmieniony 2019-04-14, 13:08 przez m_k, łącznie zmieniany 1 raz.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

Miner pisze: Zgoda, ale też nie może być tak, że pracownicy muzeum będą zmieniać opisy eksponatów na każde życzenie zwiedzających, bo ci zwiedzający też mogą się mylić, a każda zmiana kosztuje. Istotą problemu jest brak specjalistów, którzy by chcieli pracować w muzeum, a do tego niska jakość literatury przedmiotu. Czy istnieje ośrodek naukowy, który by prowadził systematyczne badania nad historią Marynarki Wojennej? :cry:
Zapewniam Cię, że się mylisz. Są w muzeum kompetentni ludzie i prowadzą badania naukowe (może to właśnie sprawia, że nie mają czasu zająć się własnym podwórkiem :o :o :o ). W muzeum rozmawiałem z trzema pracownikami naukowymi. W artykule wymieniłem tylko jedną z tych osób (za jej zgodą). Wszyscy z przygotowaniem merytorycznym. Jedna z tych osób to bardzo znany autor i wydawca - badacz polskich archiwów. Nie chcę tu pisać o personaliach.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

Ma to swoje reperkusje międzynarodowe, jak błędne dane w książkach, później błędne dane na forach i błędne dane na tak znanej i cenionej za rzetelność stronie o uzbrojeniu jak NavWeaps. Z wydawcą tej strony dość długo dyskutowaliśmy i sprostowaliśmy na szczęście błędne informacje. Na zachodzie piszą już, że nawet na Błyskawicy były działa L/43!

http://www.navweaps.com/Weapons/WNSwede ... _m1932.php
http://www.navweaps.com/Weapons/WNUS_4cm-56_mk12.php

Jak już ktoś tu pisał, do szczęścia i mądrości brakuje tu jedynie użyć metrówki
Ostatnio zmieniony 2019-04-15, 11:04 przez m_k, łącznie zmieniany 1 raz.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: Miner »

Nie bardzo rozumiem, w którym miejscu się mylę, ale z chęcią się dowiem, jakież to badania naukowe są prowadzone w MMW, a gdybym nie czytał przedmiotowych artykułów, to bym nie pomagał i nie zabierał tutaj głosu. :|

Naprawdę szanuję zaangażowanie w sprawę, ale zbyt duże emocje czasem nie służą... Reszta na pw.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

Miner pisze:Naprawdę szanuję zaangażowanie w sprawę, ale zbyt duże emocje czasem nie służą... Reszta na pw.
OK :( masz rację, postaram się być bardziej powściągliwy, choć mleko już się rozlało. Rzeczywiście brakuje instytucjonalnych badań.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

:aniol: :aniol: :aniol:

Sprawa już się wyjaśniła.

Pan Tomasz Miegoń dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (zastanawiałem się czy mogę wymienić nazwisko, ale przecież skład dyrekcji muzeum jest znany bo znajduje się w internecie), zawiadomił mnie, że już wcześniej potwierdzono typ działa 40 mm znajdującego się w muzeum jako L/60, na podstawie opisu na skrzynce z przyrządami celowniczymi do tego działa. Obecnie napis L/43 na tablicy jest zaklejony. Już wcześniej zamówiono nową tablicę informacyjną i być może uda się ją zainstalować jeszcze przed świętami.

Poprzednia interpretacja wynikała z tego, że po pomiarze części gwintowanej w lufie, pokrywała się ona z długością 43 kalibrów, czyli 1720 mm. Doszło do nieporozumienia.

Bardzo dziękuję dyrekcji i pracownikom muzeum. Sprawę mamy więc zamkniętą.


:brawo: :brawo: :brawo:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: dolek2 »

No i git ... :lol:

Tylko to ostatnie wytłumaczenie MMW jakiś tak nie współgra z tym co poniżej:
Robert Tarnowski pisze:Dzień dobry, jestem pracownikiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz kuratorem wystawy pn. "Zbrojownia Marynarki Wojennej", na którym jest eksponowana armata "Bofors" z okrętu ORP Sęp. W dniu dzisiejszym ponownie została sprawdzona dokumentacja z konserwacji i porównana z dokumentacją archiwalną. Po wykonaniu tych działań pragnę poinformować, iż opis jest zgodny z prezentowanym obiektem. Długość części gwintowanej(efektywnej) lufy wynosi 1750 mm. Podawana w literaturze wielkość L60 jest to łączna wielkość z tłumikiem i częścią nie gwintowaną lufy będącą w zamku armaty.
Z poważaniem
Robert Tarnowski
Może się czepiam, ale chyba ta armata w sierpniu 2018r (kiedy pisano w/w słowa) posiadała tą skrzynkę przyrządów celowniczych i można było odczytać tą informację jaką podano w kwietniu 2019r. ... :co:
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Informacje o 40 mm działach OORP Orzeł i Sęp do sprostow

Post autor: m_k »

:-D oj, tam


Każdy może się pomylić i czymś zasugerować. To dla mnie dużo znaczy jeśli, ktoś się pomylił, ale sprawdził fakty i przyznał rację. Najważniejsze jest, że w naszym dążeniu do prawdy daliśmy kolejny krok.


W końcu wszyscy tu jesteśmy po to by dowiedzieć się jak najwięcej i oddzielić ziarno od plew.


Osobiście gratuluję wszystkim zaangażowanym, bo ważny jest wynik końcowy. Masz dolek2 w tym też swój udział merytoryczny. :brawo: :brawo: :brawo:


:lol:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ