Model Orła - kiosk oraz dinghy

Moderatorzy: crolick, Marmik

StuGIV
Posty: 6
Rejestracja: 2018-09-28, 10:46

Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: StuGIV »

Witam serdecznie
Prawdopodobnie uznacie, że zaśmiecam ale obserwuję to forum i bardzo wielu potrzebnych informacji się od Was dowiedziałem. Przymierzam się do powrotu do klejenia modeli kartonowych. Na warsztat wziąłem model Orła z Kartonowego Arsenału z 1997 roku. Sprawdzam teraz zdjęcia oryginału i mam kilka nieścisłości.

1. Jedno z nurtujących mnie pytań to miejsce na modelu z wyrysowaną drabinką. Czy tam była po prostu prostokątna dziura, bo raczej możliwości otwieranych drzwi lub wyłazu chyba nie. Nie trafiłem na żadne ostre zdjęcie tego elementu a z planów też to raczej jasno nie wynika.

2. Czy gdzieś znajdują się plany motorowej dinghy, która była na Orle? Chciałbym zrobić ten hangar otwierany ale nie mam prawie żadnych informacji o tej łodzi. Ciekaw jestem jak była tam zamocowana i jak spuszczano z niej wodę
Załączniki
Element z wycinanki
Element z wycinanki
wycinanka.JPG (14.06 KiB) Przejrzano 12378 razy
Wygląda na to, że na najbardziej znanym zdjęciu z kpt. Grudzińskim właśnie w tym miejscu ktoś stał :)
Wygląda na to, że na najbardziej znanym zdjęciu z kpt. Grudzińskim właśnie w tym miejscu ktoś stał :)
mostek1.JPG (18.02 KiB) Przejrzano 12378 razy
Znany wycinek z Sępa
Znany wycinek z Sępa
mostek2.JPG (18.17 KiB) Przejrzano 12378 razy
Zdjęcie modelu i pokazanie tego miejsca od strony wnętrza. Chyba też mylne
Zdjęcie modelu i pokazanie tego miejsca od strony wnętrza. Chyba też mylne
mostek3.JPG (16.16 KiB) Przejrzano 12378 razy
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

A to zdjęcie znasz? To "Sęp" w 1961 r. To nie była drabinka a prostokątna "dziura" i była zamykana (co nie znaczy szczelna). Widać to dobrze na filmie "Orzeł" jak wychodzi stamtąd cała obsługa Boforsa.
Załączniki
2013-09-23-1729-38.jpg
2013-09-23-1729-38.jpg (161.2 KiB) Przejrzano 12311 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
StuGIV
Posty: 6
Rejestracja: 2018-09-28, 10:46

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: StuGIV »

Zdjęcie z Sępa widziałem ale nie bardzo mogę sobie wyobrazić konstrukcję zamykania oraz konstrukcję tego wyjścia od strony wnętrza. Rozpocznę klejenie w skali 1:50 i zacznę nanosić poprawki na bieżąco. Przyznaję się bez bicia, że filmu nie obejrzałem. Dzisiaj wieczorem zrobię sobie seans i może coś wypatrzę. Dziękuję za info.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

Z kioskiem i łodzią pokładową może wstrzymaj się do jutra. Przejrzę kilka dokumentów. Jak do jutra nic nie znajdę, to chyba już nic nie pomogę.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Wnętrze kiosku
Załączniki
zdjęcie zapożyczone z '' dobroni"
zdjęcie zapożyczone z '' dobroni"
64407-1 sęp dobroni.jpeg (78.94 KiB) Przejrzano 12200 razy
zdjęcie zapożyczone z '' dobroni"
zdjęcie zapożyczone z '' dobroni"
64473-1 ORP Sęp.jpeg (61.12 KiB) Przejrzano 12200 razy
Wprawdzie to Sęp, ale w końcu to bliźniaki
Wprawdzie to Sęp, ale w końcu to bliźniaki
sęp1.jpg (230.23 KiB) Przejrzano 12200 razy
StuGIV
Posty: 6
Rejestracja: 2018-09-28, 10:46

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: StuGIV »

WOW! Wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

Andrzej Ciszewski pisze:Wnętrze kiosku
O toś mnie skasował. Skąd masz takie fajne fotki? :brawo: :brawo: :brawo: :o :o :o

A ja się nie popisałem. Miałem folder z teczkami o "łodziach dla okrętów podwodnych". Sfotografowałem i nie przeczytałem. Teraz przejrzałem i chodziło o motorówki rozjazdowe obsługujące w portach okręty podwodne. Coś jeszcze znajdę.

PS.
Andrzej, chyba mam kilka rzeczy dla Ciebie w temacie uzupełnienia Błyskawicy, ale po tym co zademonstrowałeś w sprawie Orła, to boję się, że już wszystko od dawna miałeś. :P
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Onieśmielasz mnie.Te zdjęcia pochodzą ( co zaznaczyłem) z portalu historycznego dobroni.pl. Kiedyś je zgrałem i to wszystko. Ponieważ nie każdy tam zagląda, a kolega modelarz był w potrzebie, to je odkurzyłem. Jak masz coś ciekawego o Błyskawicy z okresu wojny to chętnie przytulę.
StuGIV
Posty: 6
Rejestracja: 2018-09-28, 10:46

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: StuGIV »

m_k Dzięki za próbę pomocy ... a przy okazji odświeżyłeś sobie informację o swoich zasobach :) Zrobię wariację na temat tej motorówki na podstawie planów Orła
Andrzeju - Ciekawe swoją drogą, dlaczego tak niesamowite fotki nie są indeksowane przez googla. Powiedzenie o tych fotkach jako o rarytasie to mało!
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

Co do łodzi, to w opisie wymagań technicznych stanowiących załącznik do umowy na "Minera" znalazłem takie zdanie: "przewidziano ustawienie motorówki 6-tki /która do dostawy nie należy/ typu jak na okrętach podwodnych z silnikiem przyczepnym"

Najwyraźniej ta łódź nie była niczym nadzwyczajnym, choć nie spotkałem się z tym by na OP używano do niej "silnika przyczepnego".

Rysunki znajdziesz tu w artykule o "Minerze": https://army1914-1945.org.pl/polska/mar ... dnostka-mw
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: crolick »

m_k pisze:Co do łodzi, to w opisie wymagań technicznych stanowiących załącznik do umowy na "Minera" znalazłem takie zdanie: "przewidziano ustawienie motorówki 6-tki /która do dostawy nie należy/ typu jak na okrętach podwodnych z silnikiem przyczepnym"

Najwyraźniej ta łódź nie była niczym nadzwyczajnym, choć nie spotkałem się z tym by na OP używano do niej "silnika przyczepnego".
Na okrętach PMW stosowano standardowe łodzie wiosłowe, na podstawie których z kolei budowano łodzie motorowe:
- 4-wiosłowe
- 6-wiosłowe :arrow: kuter motorowy typu A
- 10-wiosłowe :arrow: kuter motorowy typu B/C

Okręty podwodne miały na stanie kutry typu Z wyposażone w przyczepny silnik Penty. Była to odmienna konstrukcja.

Ergo pisanie o motorówce 6-tce typu jak na okrętach podwodnych jest błędne. Chyba że autor dokumentu miał na myśli "silnik przyczepny jak na okrętach podwodnych". Ten faktycznie był inny niż ten na kutrach typu A/B/C...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

crolick pisze:
m_k pisze:Ergo pisanie o motorówce 6-tce typu jak na okrętach podwodnych jest błędne. Chyba że autor dokumentu miał na myśli "silnik przyczepny jak na okrętach podwodnych". Ten faktycznie był inny niż ten na kutrach typu A/B/C...
Nie ja to wymyśliłem - zacytowałem dosłownie i zgodnie z pisownią dokument z epoki. :gazeta:

Ale dziękuję za informacje do których sam jeszcze nie dotarłem.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

Andrzej Ciszewski pisze:Wnętrze kiosku
Zdjęcia pochodzą z końca służby ORP "Sęp", gdy kręcono na nim film "Orzeł", ale i tak są wspaniałą dokumentacją.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: Peperon »

W Modelarzu, gdzieś w latach 80-tych były publikowane plany "Orła" i "Sępa" autorstwa Witolda Jelenia, a datowane na listopad 1959 roku.
Mam ksero tych rysunków. Jak zeskanuję to wrzucę rysunki kiosku, w tym przekroje.
Może mimo wszystko pomogą...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: m_k »

Super, czekamy :-)
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
StuGIV
Posty: 6
Rejestracja: 2018-09-28, 10:46

Re: Model Orła - kiosk oraz dinghy

Post autor: StuGIV »

Peperon pisze:W Modelarzu, gdzieś w latach 80-tych były publikowane plany "Orła" i "Sępa" autorstwa Witolda Jelenia, a datowane na listopad 1959 roku.
Mam ksero tych rysunków. Jak zeskanuję to wrzucę rysunki kiosku, w tym przekroje.
Może mimo wszystko pomogą...
SKANUJ i WRZUCAJ!

Im dalej w las tym coraz więcej zagadek. Dokopałem (leżą sobie oczywiście spokojnie w necie, tylko człowiek jest sierota i nie umie czytać ze zrozumieniem) się do fotek z planu filmu.

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=16553

Kolejne piękne szczegóły, kolejne różnice. Wygląda na to że hangar na łódź na Orle i Sępie miały inaczej nawiercone otwory od góry.
Nie zauważyłem też, że otwory nawiercone były na zewnątrz kiosku

Ta 6tka z kształtu wygląda dokładnie na taką jaką zaproponowali Holendrzy ... ciekawe czy nasi nie wstawili czegoś innego. Ze zdjęć wynika, że na kiosku był bloczek do podciągania liny a na osłonie hangaru pewnie było jakieś "ucho" do podczepienia. Na pewno zrobię otwierany na zawiasach
ODPOWIEDZ