Adam Werka

Sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia

Moderatorzy: deglock, fdt

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

W środę mogę kupić.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Super. Odezwę się na priw. I dziękuję z góry
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Napisałem, ale nie wiem czy otrzymałeś. Tak na wszelki wypadek podaję swojego maila; raj100@onet.eu
Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Adam Werka

Post autor: Peperon »

Wczoraj w MMW byłem, widziałem, katalog kupiłem. :faja:
To co najbardziej mi się spodobało, to oprawa obrazów. Szerokie ramy i białe tło dla prac Mistrza. Jak dla mnie - doskonały pomysł. Zresztą powiedziałem o tym thomsonowi, który oprowadził mnie po wystawie i poświęcił tyle czasu, ile mógł. Jestem mu za to niezmiernie wdzięczny.
Natomiast największym zaskoczeniem dla mnie - thomson stwierdził, że dla wielu odwiedzających - była wielkość prac.
Wychowany na ilustracjach w MORZU i okładkach Małego Modelarza, czy Planów Modelarskich myślałem, że te prace są większe. Co najmniej formatu A4. A ty mamy jakieś "śliczne maleństwa".
Podsumowując wrażenia z wystawy prac Mistrza Adama Werki muszę stwierdzić,że dla mnie była ona wielowątkowa. Pewnego rodzaju podróżą w głąb siebie, mojej fascynacji morzem i początków shiploverstwa, które omal nie zaprowadziło mnie do pracy na morzu. Oczywiście pomijam fakt, że rozmowa z thomsonem schodziła momentami daleko od prac Mistrza i zdumiewała innych zwiedzających - co widziałem tzw. kątem oka.
Dobrze byłoby, gdyby Muzeum MW i Narodowe/Centralne MM dogadały się ze spadkobiercami Mistrza i wydały album jego prac. Myślę tu o wydawnictwie dwutomowym. Osobno okręty PMW i statki PMH. Ewentualny tom trzeci z resztą świata mile byłby widziany. Podejrzewam, że prac nie braknie. :D

I jeszcze na koniec taka napadła mnie myśl z innej beczki.
Może MMW weszłoby w kontakt i wydało album z pracami Marka Soroki. A dodatkowo zorganizowało wystawę jego prac ? Jeśli można, to proponowałbym jego Genialne rysunki perspektywiczne, które można było podziwiać w MORZU i nie tylko. Oczywiście uzupełnione o rysunki polskich okrętów i statków z różnych okresów. O pracach publikowanych w Żołnierzu Polskim to nawet strach wspominać, bo byłyby z tego co najmniej trzy albumy. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Bo tak naprawdę to malarstwo marynistyczne w wersji sztuki użytkowej ma dla popularyzacji MW i jej historii dużo większe znaczenie niż wystawienie dwóch czy trzech historycznych łusek od jakiegoś tam działa.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Byłem i obejrzałem. Poezja.
W drzwiach czekało na mnie wejście smoka, czyli najlepsze moim zdaniem prace. Po dwóch minutach zacząłem sobie myśleć, że nikt nie doścignie Werki. Dalsza część wystawy nieco mnie rozluźniła i potwierdziła, że i sam wielki Mistrz miał obrazy lepsze i gorsze. Zaskoczeniem in minus (jeśli w ogóle godzi się tak pisać) był dla mnie obraz Pioruna walczącego z Bismarckiem z okładki z "Floty...". Ogólnie im większy obraz tym mniejsze wrażenie robił. Miniaturki zaś działały piorunująco. No i umiejętność operowania barwą niebieską. Odjazd!
Czego mi osobiście zabrakło? Informacji o roku namalowania danego obrazu (wiem, że nie wszystko da się ustalić) i gdzie został użyty. Jest np. ORP Grom z kalendarza Morza, są okładki dużych, ważnych książek.
Spędziłem tam dobre pół godziny i przyznam, że odwiedzających było sporo, a zainteresowanie oglądających dość duże. Jak na sztukę użytkową (przez wielkie S) to duży sukces. Jeszcze raz ogromne brawa i podziękowania, bo po tylu dekadach w końcu zobaczyłem prace Werki na żywo.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Re: Adam Werka

Post autor: wottek »

A ja byłem w Gdyni i odbiłem się od zamkniętych drzwi:( Kto normalny zamyka muzea w poniedziałek ???
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Adam Werka

Post autor: thomson »

To jaki dzień proponujesz? Na przegląd, konserwację, prace niebezpieczne dla zwiedzających? I na dzień wolny dla tych co zasuwali w sobotę , niedzielę i pozostałe dni tygodnia?No jaki???Zaznaczam że w poniedziałek wstęp na tzw. skansen jest bezpłatny. Równie dobrze można zadać pytanie: kto normalny wybiera się do muzeum nie sprawdziwszy czy danego dnia i w konkretnych godzinach jest czynne? Do MMW lub jakiegokolwiek innego???Owszem są w Polsce muzea czynne siedem dni w tygodniu. My też do tego dążymy. Problemem pozostaje m.in. kasa(i to nie ta z biletów). Organizacyjnie robimy co możemy. Być może w przyszłym sezonie się uda.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Generalnie w Polsce poniedziałek jest dla większości muzeów dniem wolnym. Tam gdzie jest ekspozycja zewnętrzna można ją obejrzeć, Wystawy wewnętrzne są zasadniczo niedostępne. Zawsze warto sprawdzić na stronie www danej placówki jakie są godziny pracy. Ja tak robię i nie ma rozczarowania :)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

wottek pisze:Kto normalny zamyka muzea w poniedziałek ???
Wydaje mi się, że chyba wszyscy w poniedziałki mają albo zamknięta albo ograniczają możliwości zwiedzania. Muzeum WP ma zamknięte w Pn i Wt, w Malborku w Pn nieczynne są wszystkie wystawy itd, itd. Z tego powodu trzeba raczej uznać, że normalny to działający w ramach pewnej ogólnie przyjętej normy.
Ogólnie chyba przyjęte jest natomiast, że cały tydzień otwarte mają tylko te placówki, które działają sezonowo. Choć trzeba przyznać,m że NMM w dwa wakacyjne miesiące też ma czynne cały tydzień.
Ogólnie to faktycznie fajnie byłoby, żeby MMW było przez te dwa miesiące czynne cały tydzień i mam nadzieję, że się uda za rok.
Thompson, a jak wygląda kwestia orientacyjnej liczby odwiedzających w takie dni jak wtorek w sezonie? Po prostu pytanie czy otwarcie w ten jeden dodatkowy dzień potencjalnie "przyciągnie" dużo więcej ludzi?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Adam Werka

Post autor: Marek T »

Marmik pisze:... jak wygląda kwestia orientacyjnej liczby odwiedzających w takie dni jak wtorek w sezonie? Po prostu pytanie czy otwarcie w ten jeden dodatkowy dzień potencjalnie "przyciągnie" dużo więcej ludzi?
Jeżeli ludzie są przyzwyczajeni, że w sezonie poniedziałek jest dniem zwiedzania, to frekwencja jest taka sama. jak w pozostałe dni tygodnia.
Na kei jest tyle samo ludzi, co w pozostałe dni tygodnia.
Natomiast poza sezonem w poniedziałki na kei bywa zazwyczaj pustawo.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Adam Werka

Post autor: thomson »

Zgadza sie. W sezonie "uruchomiliśmy" wtorki. Frekwencja orientacyjnie taka jak w pozostałe dni. Bardzo wiele zależy od pogody. Np deszcze wpędziły do MMW sporo ludzi z plaży. Totalny upał także wpływa dobrze, sporo ludzi spaceruje bulwarem i przechodząc koło MMW wstępuje. część zapewne by się ochłodzić ale ostatecznie wszyscy kupują bilety i zwiedzają. Parę dni temu przyszła cała rodzina by ....skorzystać bezpłatnie z toalety dla zwiedzajacych. Po chwili jednak zorientowałem się że dzieci z zainteresowaniem rozmawiają o widocznym przez szybę Batorym a ojciec rodziny ustawia się do kasy by kupić bilety. Poza sezonem ruch znacznie mniejszy, niezaleznie od dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Re: Adam Werka

Post autor: wottek »

Ależ zapoczątkowałem dyskusję;) Niestety nie miałem innego dnia na odwiedzenie Gdyni, taki jednodniowy strzał.
Zgadza się, mogłem sprawdzić, że muzeum w poniedziałek jest zamknięte, ale nie przyszło mi to do głowy w ogóle! Trochę jeżdżę po muzeach w Polsce i jeszcze w poniedziałek od żadnego się nie odbiłem. Zresztą tego samego dnia byłem w Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Helu, Muzeum Rybołówstwa.
A na nabrzeżu tłum zwiedzających wychodził z Daru Pomorza, a odbijał się od Błyskawicy.
Co do prac konserwacyjnych, remontowych zawsze można to zrobić w czasie pracy muzeum, po godzinach otwarcia, albo przed. Akurat w poniedziałek było głucho i cicho.
Wydaje mi się, że można wprowadzić grafik rotacyjny, przynajmniej w sezonie i da się we wszystkie dni otworzyć wystawy, jak nie przez cały dzień to przez część. W Kołobrzegu np w poniedziałki muzeum jest otwarte do 14.
Wiem, że skansen jest otwarty, ale zależało mi na wystawie prac Adam Werki no i zakupie książek;) Może następnym razem ...

A tak poza tym to muzeum na 5 :-)

Pzdr!
W.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Marmik. Dziękuję bardzo - proszę jeszcze o numer konta.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Marmik. Przesyłka dotarła - pisałem na priv ale nie wiem czy otrzymałeś. Dziękuję Robert (jeszcze nr konta)
Awatar użytkownika
Zaberish
Posty: 5
Rejestracja: 2016-08-05, 13:17
Kontakt:

Re: Adam Werka

Post autor: Zaberish »

Dzień dobry!

To mój pierwszy post na tym forum i zdaję sobie sprawę z tego, że być może jest nie do końca uprzejmie od razu prosić o pomoc zamiast dodać coś od siebie, ale mam nadzieję, że mi wybaczycie :)
Prowadzę stronę poświęconą starym grom planszowym (wydawanym w Polsce do 2000 roku - link znajdziecie w podpisie) i zostałem wczoraj poproszony przez jednego z odwiedzających mój portal o identyfikację pewnej starej gry, na której planszach (bo są dwie) wykorzystane zostały ilustracje autorstwa Pana Adama Werki - tyle póki co zdołałem ustalić. Niestety, nic więcej ponad to i stąd prośba do Was: czy ktoś wie może, o jaki tytuł chodzi? Poniżej wklejam fotografię wspomnianych plansz i będę Wam bardzo wdzięczny za wszelką pomoc - z góry ogromne dzięki!

Obrazek

Jeśli ten post jest w niewłaściwym dziale, proszę Administratora/Moderatora o przesunięcie we właściwe miejsce - uznałem po prostu, że najlepszym miejscem do uzyskania informacji na temat Pana Werki będzie wątek Jemu poświęcony...
Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
ODPOWIEDZ