Adam Werka

Sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia

Moderatorzy: deglock, fdt

Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Adam Werka

Post autor: dessire_62 »

357 prac Adama Werki w jednym miejscu.


Niektóre rzadko oglądane, a na pewno warte przypomnienia.

http://www.marekfornal.pl/werka.php
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Czy coś już wiadomo o terminie wystawy? Muszę sobie z wyprzedzeniem zarezerwować wolne popołudnie :).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Adam Werka

Post autor: thomson »

Planujemy na 25 czerwca. Nie podajemy jeszcze oficjalnej informacji i nie wysyłamy zaproszeń bo kończymy dopinać szczegóły.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Na zapowiedziach wystawy jest od 26 czerwca. Czy otwarcie jest 26 czy 25 tak jak pisałeś wcześniej? No i czy otwarcie jest otwarte czy zamknięte dla gawiedzi? Pytam bo chętnie bym się wybrał.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Adam Werka

Post autor: thomson »

Sorki że po czasie, dopiero dzisiaj zobaczyłem pytanie. Otwarcie było, tak jak pisałem 25. Miałem świadomość że otrzymałeś zaproszenie przez wspólnego znajomego...Wystawa czynna jeszcze przez wiele miesiecy. Warto zobaczyć.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Sorki, ale wygrał mecz oglądany w towarzystwie dzieciaków :)
A na wystawę na pewno wybiorę się przy pierwszej okazji. Z tego co wiem Grzegorz Nawrocki też deklarował, że na pewno znajdzie czas by przyjechać obejrzeć prace mistrza.
Jak widzę pocztówki też udało się wydać. Po prostu odjazd. Ten rok zapisał się w historii polskiej marynistycznej deltiologii jako prawdziwe eldorado dla kolekcjonerów... ale i tak najbardziej liczę na to, że tysiące takich pocztówek po prostu trafi pod strzechy.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Adam Werka

Post autor: thomson »

Trafią :wink: :wink: , wszyscy się o to staramy
.
Andrzej Jaskuła
Posty: 82
Rejestracja: 2013-08-08, 11:17

Re: Adam Werka

Post autor: Andrzej Jaskuła »

Zauważyłem że zainteresowanie Narodowego Muzeum Morskiego wystawą Werki było żadne. W piątek dzwoniłem do kierowniczki Działu Sztuki NMM - miała mieć w sobotę dyżur (jakby się nie mogła zamienić), a druga pani, dr Monika J.-B. była na urlopie. Mogę zaryzykować twierdzenie, ża MNM twórczość Werki, który wypromował morską wyobraźnię Polaków po wojnie, ma po prostu w niskim poważaniu. O wiele milsze jest im kitajstwo ze smokami i lampionami, czy potwory morskie. Jako żywo przypomina mi to zdarzenie sprzed kilku lat kiedy to do Gdańska przejechali Norwedzy w referatem na temat konserwacji fotografii psów Nansena, a ówczesna kier. Działu Dokumentacji Naukowej poszła (lub została wysłana na urlop, mniej pytań, dalej zajedziesz).
Ostatnio zmieniony 2016-06-28, 19:06 przez Andrzej Jaskuła, łącznie zmieniany 1 raz.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Adam Werka

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Miłośnikom twórczości Adama Werki warto przypomnieć książkę J Piwowońskiego,,FLOTA SPOD BIAŁO-CZERWONEJ'' . Zamieszczono w niej ponad 120 prac Mistrza. W antykwariatach do nabycia za około 30PLN. Naprawdę warto zaiwestować w ta pozycje.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Adam Werka

Post autor: Peperon »

Mam ją, a wspomnienie okoliczności jej "zdobycia" wciąż przywołuje dreszcz emocji. :lol:
Można powiedzieć, że wygrałem ją w konkursie czytelniczym podczas służby wojskowej. Kierowniczka Biblioteki Garnizonowej dała nam swobodę wyboru książki do pewnej kwoty, a książka Piwowońskiego była praktycznie na górnej granicy ceny.
Udało się i z wklejoną dedykacją stoi na półce. :faja:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

Wielkie wyrazy uznania za album związany z wystawą. Ładnie wydany i cena też przystępna. Niestety na samą wystawę jeszcze nie dotarłem, ale i tak trzeba przyznać, że wystawa, pocztówki i album to więcej niż można byłoby oczekiwać. :brawo:
Zadziwiające jest, że trzech obrazów Garlanda nigdy nie widziałem. To oznacza, że Werka sportretował ten okręt jakieś 10 razy.

Jak poświęcę tę godzinkę na przestudiowanie wszystkich obrazów na żywo to wtedy opiszę wrażenia.

PS
Na marginesie mówiąc gdyby kiedykolwiek Marta Werka chciała sprzedać którykolwiek z obrazów to muzeum powinno zaoferować przestrzeń do ewentualnej aukcji (o ile jest to zgodne z przepisami), albo same kupić (o ile polski okrę). Dziś znalezienie obrazu na rynku graniczy z cudem. W 2011 roku ktoś na Allegro zaoferował 7 miniaturek. Niestety, dowiedziałem się o tym po zakończeniu licytacji. Jakieś 6 lat temu dostępny był U-boot, ale jako że u-boot (którymi się "brzydzę" ;) ) to zrezygnowałem. Jeszcze wcześniej (chyba z 8-9 lat temu) były Oktiabskaja Rewolucja, Raimondo Montecuccoli i coś tam jeszcze (chyba wszystko z okładek MM).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

A gdzie można kupić pocztówki i album z wystawy. Nie ukrywam, że bardzo chcę je mieć.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Adam Werka

Post autor: Marmik »

W sklepiku w muzeum lub na stronie http://www.muzeummw.pl/?sklep,99
Jak byłem ostatnio to jeszcze wszystko było dostępne. Prócz tego co na stronie to są jeszcze pocztówki zdjęciowe, w tym całkiem ładna z Batorym.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

Dziękuję za podpowiedź - i pozdrawiam
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Adam Werka

Post autor: dolek2 »

Marmik pisze:W sklepiku w muzeum lub na stronie http://www.muzeummw.pl/?sklep,99

Tiaaaa, tylko kupując przez net (dla ludzi spoza terenu muzeum) wychodzi 32zł za album plus 23,70zł za przesyłkę pobraniową .... :o :o :o :o
Żeby w takim muzeum nie można było płacić przelewem za zakupy, przecież mamy już od dawna XXI wiek, a tak wychodzi że dodatkowe 3/4 ceny książki dopłacam PP... :cry: :cry: :cry:
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Re: Adam Werka

Post autor: Robert »

A czy może ktoś z szanownych kolegów mieszkających w Gdyni, byłby taki uczynny i kupił mi w sklepie MMW album o Mistrzu, książkę "Rola małych jednostek bojowych w zapewnieniu bezpieczeństwa morskiego państwa" oraz pocztówki. Pieniądze przeleję na konto (+ na koszty wysyłki). Byłbym bardzo zobowiązany. Proszę o kontakt na prw Robert
ODPOWIEDZ