Wehikuł czasu

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

pd
Posty: 114
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

Re: Wehikuł czasu

Post autor: pd »

Skrzynka obok drabinki? Odbiornik albo nadajnik jakiejś wielkości. Nie ma mechanicznego połączenia z dalmierzem ani napędami kierunku i podniesienia, z niewidocznej prawej strony może być korbka ręcznego wprowadzania danych, albo zgrywania z nadajnikiem. Najbardziej prawdopodobny jest odbiornik dystansu powtarzający za nadajnikiem na dalmierzu, mniej prawdopodobny ręczny nadajnik dystansu.

Dalmierz trzymetrowy mógł być dalmierzem głównym dział 85 i 100mm, lub zapasowym dla większego kalibru. BAS-ów (które podlegały marynarce, nie zającom) było kilkanaście, więc ustalenie o którą baterię chodzi może nie być proste.
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Re: Wehikuł czasu

Post autor: Arkady »

Myślę, że mogę nieco pomóc z dalmierzem. Ciekawe zdjęcia i interesujący wniosek do wysnucia na ich podstawie.

Wszystkie są zrobione na 28. BAS na Oksywiu na tym samym punkcie kierowania ogniem, który nota bene istnieje do dziś (bateria miała tylko jeden i do tego o unikalnej konstrukcji wśród baterii nadbrzeżnych - wzorowany mocno na typowym projekcie radzieckim).
Pierwsze zdjęcie z jednym marynarzem jest starsze (umundurowanie z l. 50) i jest tam dalmierz DM-3, natomiast na drugim, nowszym (sądząc po umundurowaniu to koniec l. 60. - raczej I połowa lat 70.) jest już dalmierz DM-4. Gdyby to był dalmierz 3-metrowy to w kadrze byłby widoczny "obiektyw".
Obrazek
Na panelu z przodu jest natomiast zamontowany przyrząd nr 54A z systemu kierowania ogniem (PUS). Był to przekaźnik do centrali artyleryjskiej odczytanego dystansu na dalmierzu. Nie znam się jak to funkcjonowało na okrętach, ale systemy brzegowe były nieco inne i dlatego na zdjęciach dalmierza z "Burzy" ich nie ma.

Wynika z tego, że bateria początkowo posługiwała się mniejszym dalmierzem trzymetrowym, który później zastąpiono czterometrowym.

Pozdrowienia
A
ODPOWIEDZ