Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

AdrianM pisze: 2021-06-23, 13:27
Piotr S. pisze: 2021-06-23, 13:22 Pytanie następujące ile zajmie czasu rozbudowa Stoczni Wojennej ?
Pytanie kto za to zapłaci.
Zapłaci państwo innej możliwości nie ma bo nie ma stanowiska do montażu ,gdyby było inaczej Remontowa również musiała by dokonać modernizacji a nie zrobi tego za darmo musiała by dostać pełne zlecenie to być może w kosztach budowy dokonała by modernizacji i zmieściła by się finansowo , w obu przypadkach jest to wydatek niezbędny .
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Tzn? Mógłbyś mi bardziej to objaśnić. Na jakiej zasadzie państwo zapłaci? Nie za bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić. Wygląda to dość mało skomplikowanie czytając twojego posta. Mógłbyś objaśnić?
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

A kto zapłacił za budowę hali np. w Australii? A kto zapłacił za halę amagnetyczną w RSB?
Jak kupujesz nowego Passata, to płacisz także za część fabryki VW, tzn. jej budowę lub modernizację.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

AdrianM pisze: 2021-06-23, 13:44 Tzn? Mógłbyś mi bardziej to objaśnić. Na jakiej zasadzie państwo zapłaci? Nie za bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić. Wygląda to dość mało skomplikowanie czytając twojego posta. Mógłbyś objaśnić?
Niech ci będzie zapłaci państwo z pieniędzy podatników , chyba już lepiej :-D
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

A państwo tak może dowolnie dotować dowolne spółki? Poważnie ja się nie znam i w mojej ocenie będzie to dość skomplikowana inwestycja. W przypadku Ratownika zaliczka poszła na specjalny fundusz by jej stocznia nie zdefraudowała. Tu trzeba wyłożyć kasę, ale też nie ma pewności, czy z tego jaki Miecznik będzie. No to jak? MON ma zapłacić. Stocznia brać kredyt? PGZ ma założyć? ;) A będzie to wszystko zgodne z prawem unijnym? :)

Nawet się nie zaczęło, a problemów już tyle :) Może kupimy jakie czołgi w zamian? ;)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze: 2021-06-23, 14:25 A państwo tak może dowolnie dotować dowolne spółki? ...
Wliczą to w koszty programu i tyle. Przy miliardowych kosztach programu, spokojnie da się ukryć tych kilkadziesiąt milionów na budowę hali...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

O to to. Trzeba wykreować taką cenę by to się stoczni opłacało. Problem w tym, że pewnych pieniędzy w MON nie ma. Tzn. są, ale tylko do czasu gdy kolejny nagły priorytet nie wskoczy :)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Tylko Remontowa ma jeszcze szansę na kolejne Kormorany i nie jest w takiej sytuacji jak Wojenna zjadana przez syndyka.
greg_tank
Posty: 334
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Re: Przyszłość MW

Post autor: greg_tank »

Przyznam że nie widzę sensu w budowaniu infrastruktury która ma posłużyć do budowy tych paru fregat na kolejne parę dekad.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Tylko, że jak SW wpadnie w kłopoty, to jako spółka skarbu państwa, do tego kluczowa dla jego obronności, będzie do odratowania. A jak RSB znajdzie się w podobnej sytuacji, to jako podmiot prywatny będzie skazana na upadek, bo Komisja Europejska zablokuje wszelką pomoc państwa dla tej spółki. Przy okazji całe know how pójdzie się "paść". Może lepiej zaakceptować stan, w którym kilka podmiotów się wyżywi i wszyscy będą zadowoleni?
Greg, a gdzie byś wybudował te "parę fregat"? Koszt hali przy koszcie pojedynczego nawet okrętu, to będą jakieś drobne procenty. W dodatku szybko się to zwróci w jakości i terminowości, bo prace będą mogły być wykonywane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
greg_tank
Posty: 334
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Re: Przyszłość MW

Post autor: greg_tank »

W ogóle bym się nie upierał przy budowaniu w kraju, tylko kupił na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

greg_tank pisze: 2021-06-24, 20:10 W ogóle bym się nie upierał przy budowaniu w kraju, tylko kupił na zewnątrz.
Być może byłaby to opcja najtańsza i gwarantująca dokończenie budowy okrętów w sensownym czasie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

greg_tank pisze: 2021-06-24, 20:10 W ogóle bym się nie upierał przy budowaniu w kraju, tylko kupił na zewnątrz.
Nowe jak najbardziej. Ile lat w PGZ Wojennej będą budować nową halę? Pięć? Koncepcja się zmieni, nowy rząd uwali fregaty i co wtedy? Zostaną z halą jak Himilsbach z angielskim ;)
gumofiltz
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-22, 14:04

Re: Przyszłość MW

Post autor: gumofiltz »

greg_tank pisze: 2021-06-24, 20:10 W ogóle bym się nie upierał przy budowaniu w kraju, tylko kupił na zewnątrz.
To faktycznie może być najsensowniejsza opcja. Końcowy montaż w stoczni zagranicznej. A w Polsce budownie poszczególnych sekcji kadłuba czy nadbudówek. O ile dobrze pamiętam, tak były bodaj budowane norweskie fregaty typu Fridtjof Nansen.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

Nie ma co gdybać zostało dwa dni decyzja jest już podjęta tylko ,że oficjalnie nam powiedzą o tym 27 czerwca, chyba ,że są jakieś przecieki ? coś mi po głowie chodzi fregata typu 31 nie wiem dlaczego zresztą rozpoczęto już ich budowę a my się pod ten typ podczepimy i tu jest jakiś sens równolegle do budowy naszych będzie budowane 5 sztuk dla UK . Tak ja to widzę czy trafię zobaczymy .
Wygląda na to , że to od Błyskawicy zależy termin podpisania umowy na Miecznika, a tym czasem remont ORP Błyskawica przeciąga się i nie wiadomo czy okręt będzie można przywrócić do zwiedzania na 27 czerwca, gdzie ma być na nim podpisana przez ministra MON z udziałem prezydenta umowa na Mieczniki . Najciekawsze jest to ,ze remont prowadzi stocznia , która ma budować Mieczniki a nie może sobie poradzić z remontem okrętu muzeum oby to nie był zły znak :x https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmias ... awica.html
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

Piotr S. pisze: 2021-06-25, 12:48 ...Najciekawsze jest to ,ze remont prowadzi stocznia , która ma budować Mieczniki a nie może sobie poradzić z remontem okrętu muzeum oby to nie był zły znak :x https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmias ... awica.html
Interesujące....
Szafran w wątku o Błyskotce pisze, że już po remoncie...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ