Muzeum Morskie II Rzeczypospolitej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

PiotrG
Posty: 195
Rejestracja: 2004-02-13, 12:33
Lokalizacja: Komorów

Muzeum Morskie II Rzeczypospolitej

Post autor: PiotrG »

Bardzo proszę wszystkich o informacje na temat jedynego przedwojennego polskiego Muzeum Morskiego Stanisława hr. Ledóchowskiego mieszczącego się w Warszaiwe przy ul. Przemysłowej 2. Interesują mnie wszelkie dane jak i informacje o zbiorach pochodzących z tego Muzeum.
Bardzo proszę o pomoc.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Słyszałem, że to co pozostało z tych zbiorów trafiło zaraz po wojnie do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Tam - według zamysłów ówczesnej władzy - miało być utworzone polskie muzeum morskie (prastary port piastowski, powrót do Macierzy, itp.).
Muzeum ostatecznie powstało w Gdańsku, ale eksponaty pozostały i najprawdopodobniej są obecnie w zbiorach Działu Morskiego w szczecińskim Muzeum Narodowym.
Gość

Post autor: Gość »

Na temat tego muzeum 20-30 lat temu były jakies art. prasowe, być może w starym "Morzu", może któs pamieta? więcej?
Kilkanaście roczników "Morza" miało spisy tresci, można by tam spróbowac poszukać
Andrzej J.
Gość

Post autor: Gość »

Byc może coś będzie wiedział Marek Błuś - ma kontakty dobre ze Szczecinem
marek.blus@xl.wp.pl
Andrzej J.
PiotrG
Posty: 195
Rejestracja: 2004-02-13, 12:33
Lokalizacja: Komorów

Muzeum Morskie

Post autor: PiotrG »

Owszem pisano ale niewiele. Jedyny znany mi wartościowy artykuł został zamieszczony w Morzu (ale nie tak dawno jak Pan pisze, było to pod koniec Morza już w małych/formatowo numerach). Garść informacji można uzyskać na temat pozyskania przez Muzeum Narodowe w Szczecinie od sukcesorów hrabiego części zbiorów w powojennym Jantarze. Ponieważ jestem szczęśliwym posiadaczem części zbiorów próbowałem się skontaktować ze Szczecinem i uściślić wiedzę na temat tych eksponatów – ale nic, nie odzywają się.

Dziękuję Wszystkim i proszę o jeszcze.
piotrg
ODPOWIEDZ