Pytanko o torpedowce

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Mac Laren
Posty: 3
Rejestracja: 2005-04-02, 16:57

Pytanko o torpedowce

Post autor: Mac Laren »

Witam wszystkich
Nowy tu jestem.Od jakichś 2 lat(dopiero) interesuję się Polską Marynarką Wojenną szczególnie tą z okresu 18-39.W mojej wiedzy na ten temat występują liczne braki jak np losy polskich torpedowców typu A .
Czy ktoś mógłby przybliżyć mi ich dalsze dzieje?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

„Podhalanin” wchodził w skład Dywizjonu Torpedowców, a po jego reorga-nizacji, w 1930 roku, w skład Dywizjonu Minowców. W 1932 roku prawdopodobnie trafił do Dyonu Łodzi Podwodnych , a od 1 czerwca 1935 roku był już w Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty, jako okręt grupy sygnalistów. 15 lutego 1938 roku „Podhalanin” został przeniesiony do II rezerwy i 12 kwietnia 1938 roku skreślony z listy okrętów wojennych . Odtąd używany był jako okręt-cel do ćwiczeń torpedowych. W późniejszym okresie służył jako zapasowy zbiornik ropy i w takim charakterze doczekał września 1939 roku. Przetrwał bombardowania, dalszy los nieznany.

„Ślązak” wchodził w skład Dywizjonu Torpedowców, a po reorganizacji Floty, od 1 kwietnia 1930 roku wszedł w skład Dywizjonu Szkolnego (jako okręt szkolny dla broni torpedowej). W skutek reorganizacji systemu szkolnictwa MW, 1 czerwca 1935 roku Dywizjon Szkolny przemianowano na Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty („Ślązak” stał się okrętem szkolnym broni podwodnej). Okręt przeniesiono do II rezerwy- 5 marca 1937 roku . Skreślony z listy okrętów wojennych 12 kwietnia 1938 roku , używany odtąd jako okręt-cel do ćwi-czeń lotniczych. Dalsze losy nieznane.

„Krakowiak” wchodził w skład Dywizjonu Torpedowców, a po reorganizacji Floty, w 1930 roku, w skład Dywizjonu Minowców- prawdopodobnie aż do jego za-wieszenia 27 października 1932 roku. Od momentu utworzenia Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty (1.06.1935) wchodził w jego skład jako okręt szkolny dla grupy techników. Skreślony z listy floty 7 listopada 1936 roku i oddany na złom.

„Kujawiak” wchodził w skład Dywizjonu Torpedowców, a 1 kwietnia 1930 roku wszedł w skład nowopowstałego Dywizjonu Szkolnego jako okręt grupy mechaników. 1 maja 1932 roku znalazł się w pierwszym składzie Dywizjonu Łodzi Podwodnych. Okręt wycofano z czynnej służby (przeniesienie do II rezerwy) 10 grudnia 1937 roku i od tego momentu używany był jako okręt-cel i tender dla okrętów podwodnych. Skreślony z listy floty 6 kwietnia 1939 roku stał się zapasowym zbiornikiem ropy, zakotwiczonym niedaleko Juraty, i w takim charakterze doczekał września 1939 roku. Przetrwał bombardowania, dalszy los nieznany.
Mac Laren
Posty: 3
Rejestracja: 2005-04-02, 16:57

Post autor: Mac Laren »

Choć w sumie tyle to wiedziałem wcześniej na ich temat to dziękuje.
Może ktoś wie coś jeszcze ? tzn czy pływały np w kriegsmarine albo co?
Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Jaro »

ORP Kujawiak został 15 października 1921 roku włączony w skład Dywizjonu Torpedowców, a próby odbiorcze odbyły się 8 listopada i 9 grudnia. 1 czerwca w basenie nr 1 holownik „Sokół” uderzył rufą w prawą burtę niszcząc poszycie. 13 grudnia 1938 roku został przeniesiony do rezerwy i przebudowany na pływający zbiornik paliwa. 13 marca 1939 roku został przeniesiony do II rezerwy. Kiedyś na forum było zdjęcie chyba Kujawiaka zrobione w Gdańsku po Kampanii Wrześniowej. Oznaczałoby to, że jednostka przetrwała "Wrzesień". Co do pozostałych jednostek trzeba czekać na (dawno) obiecany:) art o służbie torpedowców w PMW w MSiO.
Wielkie Dni Małej Floty
rafskar
Posty: 69
Rejestracja: 2005-12-12, 21:16

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: rafskar »

Witam:)
A ta kolizja KUJAWIAKA z SOKOŁEM to w którym roku była?
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Marek T »

Prośba - chyba do Andrzeja/crolicka.
Kiedy (1922?) torpedowce otrzymały działka Hotchkissa i skąd je wzięto?
Ditto odnośnie wyrzutni torped.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: crolick »

W marcu 1924 roku we Francji zakupiono 6 podwójnych aparatów i 5 pojedynczych.

Co do Hotchkissa to może Tata wie.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Marek T »

Dziękuję.
Trochę poszukałem tutaj i na DWS i coś mi się zdaje, że te Hotchkissy to po prostu były.
Nie wiadomo skąd. Może rosyjskie, może austriackie, może z Francji.
Załączniki
Hotchkiss 47mm - IMG_6296.JPG
Hotchkiss 47mm - IMG_6296.JPG (160.26 KiB) Przejrzano 12432 razy
Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Jaro »

rafskar pisze:Witam:)
A ta kolizja KUJAWIAKA z SOKOŁEM to w którym roku była?
W 1938 roku.
crolick pisze:W marcu 1924 roku we Francji zakupiono 6 podwójnych aparatów i 5 pojedynczych.

Co do Hotchkissa to może Tata wie.
A czy wiadomo kiedy zamontowano je na okrętach? I jakiego typu były wyrzutnie oraz torpedy?
Wielkie Dni Małej Floty
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: crolick »

Jaro pisze:A czy wiadomo kiedy zamontowano je na okrętach? I jakiego typu były wyrzutnie oraz torpedy?
Tak wiadomo. Artykuł "się" piszę. Może do końca roku skończymy Obrazek
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Jaro »

crolick pisze:
Jaro pisze:A czy wiadomo kiedy zamontowano je na okrętach? I jakiego typu były wyrzutnie oraz torpedy?
Tak wiadomo. Artykuł "się" piszę. Może do końca roku skończymy Obrazek
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak długo czekam na ten artykuł!!! Trzymam mocno kciuki za motywację do pisania i wyczekuję sylwestra :D
Wielkie Dni Małej Floty
Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanko o torpedowce

Post autor: Jaro »

Panie Andrzeju i jak postępy z artykułem:) ?
Wielkie Dni Małej Floty
ODPOWIEDZ