Identyfikacja armaty.

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Identyfikacja armaty.

Post autor: Arkady »

Witam!
W końcu znalazłem nowe FOW.
Od razu mam małą prośbę o identyfikację rzeczonej armaty.
Jakieś parę lat temu kolega sfotografował ją na złomowcu w Oliwie.
Z racji barku maski i słabej jakości zdjęcia trudno zobaczyć jakieś szczegóły.
Jak dla mnie to albo 85mm 90-K (lub starsza 76mm 34-K), albo (bardziej prawdopodobne) 100mm B-34U. Chciałbym usłyszeć co na ten temat sądzicie.

Pozdrawiam
A

Obrazek
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

nysa w tle na pewno model N-20S, a szutka, nie wiem.... :lol:
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Na oko 76-ka - ale tylko na oko :shock:
Gość

Post autor: Gość »

Pożyczyem MiKo lepsze foto tego egzemplarza armaty (circa dwa lata temu) - jeśli ja zeskanowa, to prośba o wrzucenie - na pewno ma "rozpoznaną"
Andrzej J.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

nysa ma około 4-5 metrów, biorąc pod uwagę długość lufy...tak wygląda na 3 calówkę...czyli 76 bez setnych :)
hi hi i nyska się przydała....
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Faktycznie wygląda bardziej na 76.
Poczekam co MiKo powie.
Ciekawe w takim razie skąd się tam wzięła? Ze starego ścigacza proj. 122? Tyle, że z tego co wiem to DS-y u nas były w wersji 122b, a te miały 90K - czyli 85mm...
Gość

Post autor: Gość »

Głośno myślę: gdyby to była - hipotetycznie - setka, to tylko chyba z ORP Burza
Andrzej J.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Ja nic nie wiem... fotke zeskanuje i wrzucę....
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Anonymous pisze:Głośno myślę: gdyby to była - hipotetycznie - setka, to tylko chyba z ORP Burza
Andrzej J.
Jeżeli to setka to jeszcze może być z artylerii nadbrzeżnej...
Gość

Post autor: Gość »

A ile tych radzieckich armat Polska miała?
Andrzej J.
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Setek to byłoby 12.
4 na Burzy i 8 w nadbrzeżnej.
Gość

Post autor: Gość »

MiKo wrzuć skan tej armaty od przodu, który ci dzisiaj w piątek wysłałem.
Andrzej J.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Fotka Andrzeja:

Obrazek
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Witam.
Nie było mnie trochę.
Dzięki za zdjęcie - zdecydowanie więcej widać i mogę na 99% stwierdzić, że to nie 100mm B-34U.
Zostaje albo 85mm 90-K, albo 76mm 34-K. Z racji na większe prawdopodobieństwo wystepowania stawiam na to pierwsze. Może ktoś jeszcze dojdzie na pewno skąd to działo?
Pozdrawiam
A
Gość

Post autor: Gość »

Na dwoje babka wróżyła...
Za 76 mm 34-K świadczą rysunki i szczegóły z Szirokorada czarnej encyklopedii EOA s.922 i ks. Orużije ot.. f łota tego samego autora s.54
Za 85 mm 90-K foto stanowiska z maską s. 926 EOA gdzie widać "płaszcz" do polowy lufy, nie go też na obu ww. rys. 76 mm
Jeśli część 76 mm miała taki płaszcz (na s. 923 jest foto samej wypreparowanej armaty 76 mm 34-K bez lawety) to jest to 76 mm

BTW ta armata ze złomowiska w Oliwie. nad która się tu znęcamy, miała zostac uratowana i trafić do Krzysztofa Rudzińskiego, szefa Grodziska nad PKS-em w Gdańsku, gdzie miał powstać skansen uzbrojenie. Czy ktoś wie co sie z nią naprawde stało?
Andrzej J.
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Faktycznie u Szirokorada na 76mm nie ma tego płaszcza, choć na niektórych zdjęciach można je zobaczyć.
Pozolę sobie dołączyć trochę materiału ilustracyjnego. Zdjęcia jakoby przedstawiają 90-K w podobnym stanie to "naszej".
Obrazek
Obrazek

Przypuszczam, że różnice konstrukcyjne pomiędzy 34-K i 90-K są nieznaczne. Może spróbować dojść do rozwiązania z drugiej strony i pokombinować z jakiego okrętu pochodzi??
Rzeczywiście znęcamy się nad tą armatą, która już pewnie robi za żyletki, ale jakoś tak z ciekawości... :)

Nie słyszałem o tym żeby miała trafić na Grodzisko, ale widziałem tam ostatnio jakąś wykopaną lufę - podobno po 8,8cm Flak.
ODPOWIEDZ