Film o flotylli pińskiej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Chwała twórcom za podjęcie tematu, jednak za realizację moja ocena to ledwie "trójka". Dyskusja przed programem sztywna jak za czasów PRL, pokazująca słuszność tytułu filmu. Admirał Floty (chciałoby się napisać Sowieckowo Sojuza :x ) Krzyżelewski pomylił Flotyllę Pińską z Flotyllą Wiślaną! Reżysersko też nienajlepiej, połączono niespójnie dwa wątki: "kolorowy", czyli poszukiwanie wraku "Krakowa" z "czarno-białą" historią Flotylli. W historycznej części też nieustrzeżono się kilku drobnych błędów merytorycznych np. twierdzenie o przerzuceniu trzech R-XIII w 1936 roku na Prypeć, czy określenie prędkości monitorów typu "Warszawa" na 16 km/godz ( :-) wszyscy by chcieli, aby były tak szybkie). Na plus: pokazanie kilku ciekawych (dla mnie nieznanych) zdjęć, choć wydaje mi się, że zbiory uczestników FOW są równie duże (zauważyłem, wśród osób pomagających zilustrować film, nazwiska dwóch kolegów, aktywnych na forum). W filmie pojawiło się też zdjęcie, które niedawno upublicznił jeden z naszych kolegów.
Obrazek
JB
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

No… udało się. Pogoda dopisała i satelita nie wysiadł.
;) Często się bowiem zdarza, że w starciu z pogodą technika nie daje rady i rozpoczyna się „szukanie sygnału”. W nocy nagrałem wszystko na taśmę video.
W dzień powtórnie nagrałem film, ale już bezpośrednio na komputer i wyszedł plik o wielkości 2 GB. Ma ogromną przewagę nad obrazem zarejestrowanym na taśmie, ponieważ nie ma tego „ziarna” właściwego dla takich nagrań.
DVD też wyszło wspaniale i dzisiaj wieczorem jeszcze raz pooglądam cały materiał. Fajnie, że już są dwa filmy przedstawiające ten wątek. Ten pierwszy, to o poszukiwaniu „Krakowa”.
W ten sposób mogłem zrobić jeden dysk dla obu dokumentów.

Ale do rzeczy.
Doskonały dokument, który zebrał w jedną całość najważniejsze wątki z życia flotylli i Polesia, opracowany na tyle starannie, na ile pozwala wiedza na dzień dzisiejszy. Jest kilka nowych dla mnie zdjęć, na przykład z maszynowni monitora gdańskiego, których do tej pory nie znałem. Są też pokazane bardzo fajne modele niektórych „szuwarowców” i może się uda w spisie znaleźć stronę autora tych cacek. Chętnie bym obejrzał dokładniej poza kadrem.
Cenne są także współczesne zdjęcia z Pińska. Jeszcze wczoraj chciałem coś znaleźć w Internecie, ale nie bardzo się udało.
Jeżeli są jakieś braki, to na pewno nie zamierzone. Może źródła nieco inne, a może związek z konsultantami, jeżeli tacy byli zatrudnieni do produkcji. :?

Krótko mówiąc, autorzy filmu stanęli na wysokości zadania i dobrze by było mieć drugą część pokazującą losy okrętów pod „bratnią banderą”.

Wprowadzenie „wątku kolorowego” nie uważam za jakiś błąd. W końcówce filmu jest na to odpowiedź. Nie ma nic złego w tym, że pokazano fragment współczesnych działań w celu zgromadzenia pamiątek, „kolorowych” siłą rzeczy.
Ryszard :wink:
Ostatnio zmieniony 2006-02-21, 10:20 przez RyszardL, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

Faktycznie obraz miał zabarwienie propagandziarsko-sentymentale...
Jak dla mnie zabrakło fachowości, ale i tak warto zobaczyć - kilka
ciekawych zdjęć okrętów, Pińska i przede wszystkim "morza pińskiego".
Wiele wątków potraktowano pobieżnie lub w ogóle pominięto.
Trochę z tego wyszła tzw. "zajawka" o flotylli...
Wolałbym więcej konkretów.

Pozdrawiam,
Maciej

P.S. Rysiu, nie zrozum mnie źle - ja też się cieszę, że ktoś o tym kawałku naszej historii pamięta...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Janku, podzielam Twoje zdanie.
Czemu nie bylo Dyskanta , zle sie czuje, czy tez Panowie
szefowie chcieli byc w telewizji ?

Mam okolo 15 zdjec flotylli dniprzanskiej, poza tymi ktore sa na forum.
W Centalnym muzeum Marynarki byly kiedys 2 modele
statkow uzbrojonych ktore braly udzial w walce z "Bialopolakami".
Pokazane filmy z akcji flotylli dnieprzanskiej nie byly zrobione
na Dnieprze. Widac tam dwukrotnie (gdyz film nie obyl sie bez
powtorek) jedostki, min dwukominowy , na pewno nie z Dniepru.
Byly pokazanie tez zdjecia min NIEUCHWYTNEGO po podniesieniu
przez Niemcow, ale bez komentarza. Nie wspomniano tez ze ostatnim
plywajaca jednostka flotylly byl OKON ktorego na zlom pocieli sami
Polacy.

AvM
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Nie wspomniano tez ze ostatnim
plywajaca jednostka flotylly byl OKON ktorego na zlom pocieli sami
Polacy.
A dlaczego mieli wspominać skoro go wtedy tam nie było.
Film jest o flotylli pińskiej, a nie o OW "Wisła".

Tak w ogóle, to może panowie się skrzykniecie i sami nakręcicie lepszy. Chętnie kupię kopię, jako że nic nie ma darmo. Prawda Panie von?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

RyszardL pisze: Są też pokazane bardzo fajne modele niektórych „szuwarowców” i może się uda w spisie znaleźć stronę autora tych cacek. Chętnie bym obejrzał dokładniej poza kadrem.
Ryszard :wink:

Mam wrażenie że są to modele z CMM w Gdańsku, "Wanda" na 99% - to na tym modelu pokazano "opancerzanie i uzbrajanie" jednostki rzecznej. Może gdzieś znajdę zdjęcie tej jednostki z muzeum
Program o Krakowie niestety przegapilem i chetnie bym go kiedys zobaczyl...
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

RyszardL pisze:...Tak w ogóle, to może panowie się skrzykniecie i sami nakręcicie lepszy...
Ryszardzie kręcenie filmów zostawmy specjalistom. Moje oceny koncepcji filmu są oczywiście subiektywne, lepiej mogę ocenić część historyczno-marynistyczną. "Lepszy rydz niż nic", ale poziom merytoryczny nie był najlepszy. Wymieniłem tylko dwa potknięcia, było ich znacznie więcej, niektóre kadry filmu nie pasowały do komentarza co słusznie zauważył AvM.
JB
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

RyszardL pisze:
Nie wspomniano tez ze ostatnim
plywajaca jednostka flotylly byl OKON ktorego na zlom pocieli sami
Polacy.
A dlaczego mieli wspominać skoro go wtedy tam nie było.
Film jest o flotylli pińskiej, a nie o OW "Wisła".

Tak w ogóle, to może panowie się skrzykniecie i sami nakręcicie lepszy. Chętnie kupię kopię, jako że nic nie ma darmo. Prawda Panie von?
Trzeba bylo uwaznie ogladac :-)

NIEUCHWYTNY byl wielokrotnie pokazywany, na zdjeciach,
model wirtualny oraz po wyciagnieciu przez Niemcow.

OW "Wisla" i jego okrety, min KU 30 byly tez wielokrotniw wspominiane
podobnie jak flotylla Wislana.

AvM
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

A oto i zdjecie modelu "aktora" z wczorajszego filmu - "Wandy" z CMM, model wykonal Tomasz Poręba

Obrazek
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Trzeba bylo uwaznie ogladac
Trzeba było uważnie słuchać, kiedy była mowa o dokonaniach i roli Warsztatów Portowych w Pińsku :P
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

JB pisze:
RyszardL pisze:...Tak w ogóle, to może panowie się skrzykniecie i sami nakręcicie lepszy...
Ryszardzie kręcenie filmów zostawmy specjalistom. Moje oceny koncepcji filmu są oczywiście subiektywne, lepiej mogę ocenić część historyczno-marynistyczną. "Lepszy rydz niż nic", ale poziom merytoryczny nie był najlepszy. Wymieniłem tylko dwa potknięcia, było ich znacznie więcej, niektóre kadry filmu nie pasowały do komentarza co słusznie zauważył AvM.
JB
JB. Nie potrafię powiedzieć wiele o koncepcji autorów. Może powiedzenie "Lepszy rydz niż nic" jest zasadne. Autorzy filmu podkreślają, że temat jest nowy i jest pierwszą próbą stworzenia dokumentu upamiętniającego tamte czasy. Słyszałem to wyraźnie w reportażu przed oficjalną premierą.
Ale skoro tam jest aż tyle błędów, a są osoby z FOW, które mają (jak rozumiem) swój udział w przygotowaniu dokumentu, to dziwię się, że pozwolili na te błędy i nie udostępnili właściwych informacji lub ich w porę nie skorygowali.
Co do kadr i komentarza, na co zwracasz uwagę, to należałoby pewnie zweryfikować je nieco głębiej.
Serdeczności
Ryszard ;)
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

RyszardL pisze:...
Ale skoro tam jest aż tyle błędów, a są osoby z FOW, które mają (jak rozumiem) swój udział w przygotowaniu dokumentu, to dziwię się, że pozwolili na te błędy i nie udostępnili właściwych informacji lub ich w porę nie skorygowali...
Nasi koledzy, jak rozumiem, udostepnili zdjęcia, konultantem był prof. dr hab. Józef W. Dyskant, którego nazwisko i tytuł z nabożeństwem wymieniali uczestnicy dyskusji przed filmem.
JB
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

JB pisze:
RyszardL pisze:...
Ale skoro tam jest aż tyle błędów, a są osoby z FOW, które mają (jak rozumiem) swój udział w przygotowaniu dokumentu, to dziwię się, że pozwolili na te błędy i nie udostępnili właściwych informacji lub ich w porę nie skorygowali...
Nasi koledzy, jak rozumiem, udostepnili zdjęcia, konultantem był prof. dr hab. Józef W. Dyskant, którego nazwisko i tytuł z nabożeństwem wymieniali uczestnicy dyskusji przed filmem.
JB

No właśnie. To, o co w tym wszystkim chodzi. Czyżby prof. Dyskant pozwolił sobie na takie uchybienia, które zaważyły na jakości filmu? :co:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Post autor: ssebitro »

W zasadzie nie wiem czego się czepiacie , to nie była superprodukcja na potrzeby fanatyków okrętów , tylko dokument dla szerokiej widowni , pomyślcie ilu ludzi pierwszy raz w życiu usłyszało o naszej flocie rzecznej , i chyba o to w tym chodzi , bo np. przez 50 lat o potyczkach flot w wojnie z bolszewikami nawet nikt nie wspominał, uważam że cel został osiągnięty i to głównie uważam za sukces filmu . Mam nadzieje że to spowoduje jakiekolwiek zainteresowanie tematem co pozwoli na kontynuowanie prac .
serek
Posty: 153
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: serek »

Szkoda ze w mowach wstepnych przed emisja nie wspomniano o zaslugach jakie wniusl Mieczyslaw Kuligiewicz publikujac piekne artykuly w Morzu. Jego rysunki powinny znalezc sie w tym programie.Autorzy powinni pokazac zachowane plany jakie znajduja sie w CAW lub w zbiorach muzealnych,a jest co pokazac. I na marginesie czy ktos moze mi podeslac fotki CKU Nieuchwytny z tego filmu?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

RyszardL pisze:
Tak w ogóle, to może panowie się skrzykniecie i sami nakręcicie lepszy. Chętnie kupię kopię, jako że nic nie ma darmo. Prawda Panie von?
Sprawa jest nastepujaca. Od ponad 20 lat zbieram materialy na temat statkow z Dniepra i Piny. JA znalazlem rosyjskie rejestry i kilkanascie lat temu kupilem prawie 1000 pocztowek rosyjskich statkow rzecznych. WD od 30 jak nie wiecej lat zajmuje sie polskimi statkami rzecznymi. JB od ponad roku pilnie bada CAW. Powstanie dzielo jak marzenie. I PAn RyszardL bedzie mogl to kupic. W odroznieniu od filmu robionegop przez rok bedzie to razem kilkadziesiat lat pracy. Nie wiem czy film jest potrzebny, bo raczej nie pokazano filmow z flotylla pinska , tylko zdjecia, z wzasadzie sttycznym komentarzem.

AvM
ODPOWIEDZ