Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Dziadek »

To co widać na obrazku to faktycznie oskubany z piór Gawron, ale lepsze to niż kasacja. Jeszcze rok temu Ślązak został skazany na karę śmierci, potem odrodził się jako okręt patrolowy a dzisiaj wraca do łask jako cichcem budowana korweta patrolowa. Widzę, że ktoś "odpracował" i zaczął podążać w dobrym kierunku. Oczywiście teraz nie można mówić o korwecie bo to słowo jest passe ale cieszę się, że po cichu budowana jest "korweta za tyle ile się da". Powstaje powiększony Kedah z opcją na wcale nie trudne doposażenie. Cieszy mnie, że ostatnio projekt dosyć szybko i pozytywnie ewoluuje. Do 2016 r. jest jeszcze sporo czasu więc co do rakiet, to niedawno pisaliśmy, że mamy nadmiar RBSów 15mk3, które też były przewidziane na Gawrona więc wcale się nie zdziwię jak raz, dwa i dostanie 4-8 RBSów. Uważam, że to kwestia czasu. Zakup RAMa też wcale nie jest poza naszymi możliwościami, natomiast gorzej z ZOPem. Właściwie to niewiele wiadomo ale na pewno na okręcie jest na to miejsce. Mam tylko nadzieję, że okręt zostanie zbudowany tak, żeby nie pruć go całego jak zdecydujemy się na montaż rakiet czy innych systemów. Chodzi mi o tory kablowe i tp. Znacznie ułatwi to późniejsze doposażenie. Poza tym skoro zapadły poważne i obiecujące decyzje co do Ślązaka to może zamiast szukać wokół zajrzy się na własne podwórko i wybuduje kolejne Mieczniki i Czaple korzystając jeszcze z niemieckiej licencji...

Stawiam 10 zeta, że jak ten okręt powstanie (a powstanie) to naród dostanie zbiorowej amnezji, okręt stanie się wołem roboczym naszej MW i "dumą Polskiej Floty", będzie wychwalany na lewo i prawo, tylko każdy po cichu będzie zadawał sobie pytanie czemu powstał tylko jeden... ;)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Peperon »

Dzisiaj znalazłem takie info.
http://www.portalmorski.pl/morze-inne/m ... -podpisane
W opisie zastanawiają dwie rzeczy.
1. Sonar. Po co mu sonar, jeśli w opisanych zadaniach nie ma zwalczania OP ? Sam sonar nie wykona tego zadania: "patrolowanie i ochrona torów podejściowych, a także morskich linii komunikacyjnych;"
2. W zadaniach jest "wykrywanie i zwalczanie celów powietrznych uzbrojeniem artyleryjskim i rakietowym bliskiego zasięgu;".
Natomiast w "Podstawowym wyposażeniu" nie ma żadnych rakiet do zwalczania celów powietrznych ! Co to samochód czy jak, że będzie wyposażenie w opcjach ? Jeśli w zadaniach jest zwalczanie celów powietrznych przy użyciu rakiet, to powinno być zaznaczone, które rakiety trafią na pokład. Chyba, że znowu skończy się na Strzałach i ewentualnie dołoży Wróble (bo są w garści :lol: ).
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: dessire_62 »

1. Sonar. Po co mu sonar, jeśli w opisanych zadaniach nie ma zwalczania OP ? Sam sonar nie wykona tego zadania: "patrolowanie i ochrona torów podejściowych, a także morskich linii komunikacyjnych;"
Sonar Vanguard to system unikania przeszkód i min a nie ZOP.

Navigation and Detection Sonar | VANGUARD

VANGUARD is the most compact solution for mine and obstacle avoidance as well as active and passive surveillance onboard of surface ships. The compact and retractable transducer array allows the easy integration into new ships and retrofits. The outstanding performance against mines and obstacles and the surveillance capability makes VANGUARD the first choice. In addition to mine detection, VANGUARD offers features as active and passive surveillance for self protection when lying in the roads or anchoring. Especially the passive surveillance mode allows the detection of small speed boats or rubber dinghies which may not be detected by the radar. Like all navy systems offered by L-3 ELAC Nautik, VANGUARD is designed, built and certified in accordance to the relevant military standards, ensuring the highest possible availability and reliability of the system.
http://www.l-3mps.com/products/products ... spx?id=011
Piotr S.
Posty: 2312
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Piotr S. »

Śledztwo w sprawie budowy korwety Gawron prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zostało umorzone. Mówiąc nieprawniczym językiem – nie znaleziono nikogo, komu by można postawić w tej sprawie konkretne zarzuty.
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo nie mogąc się doszukać winnych rozpoczęcia w 2001 r. i sposobu prowadzenia programu budowy 7 korwet wielozadaniowych Gawron. W efekcie częściowo wyposażony kadłub pierwszej jednostki postanowiono po 12 latach dokończyć jako niedozbrojoną korwetę – okręt patrolowy.
Zrezygnowano z wcześniej planowanego rakietowego uzbrojenia przeciwokrętowego i przeciwlotniczego, a także systemu zwalczania okrętów podwodnych (z sonarami i wyrzutniami torped). Szacuje się, że do dzisiaj wydano na ten okręt ponad 400 mln zł. By go ukończyć w wersji patrolowej potrzeba jeszcze ponad 1,1 mld zł.
Prokuratora Wojskowa rozpoczynając postępowanie nie miała wielkich szans na powodzenie z trzech powodów. Po pierwsze musiała działać w środowisku gdzie z założenia panuje zmowa milczenia i nikt nikogo imiennie o nic nie obwinia. Po drugie wojskowi do perfekcji opanowali umiejętność gmatwania dokumentów. Z tego wynika też najważniejszy powód, dla którego szukanie winnych za fiasko programu Gawron było niecelowe - w Polsce, a szczególnie w wojsku za głupotę się jeszcze nie karze.
http://www.defence24.pl/news_prokuratur ... ws-gawrona
Chyba się wku.....e przecież nie tak dawno oficjalnie podano ,ze na dokończenie Gawrona w wersji patrolowej potrzeba 300 mln zł skąd się wzięło nagle 1.1 mld zł ????????? :o
przecież za te 1.1 mld złoty można spokojnie ukończyć okręt w wersji korwety rakietowej .
Jeżeli chodzi o śledztwo to należało by ustalić dlaczego rządząca partia mająca wszystkie atuty z pieniędzmi łącznie zastopowała orginalny projekt, na który wydano pieniądze .
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Kpt.G »

Albo ktoś się obłowił.. albo artykulik zassany z ch*** wie skąd...

Za pewne słowo przepraszam, ale zgadzam się z przedmówcą, sprawa nieszczęsnego Gawrona i mnie już wku***** również.
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

1.1 mld zł? Cóż jeśli sama elektronika ma kosztować 480 mln zł... . Chciałbym żeby mi ktoś wyjaśnił czemu aż tyle.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Marmik »

Kpt.G pisze:Albo ktoś się obłowił.. albo artykulik zassany z ch*** wie skąd...

Za pewne słowo przepraszam, ale zgadzam się z przedmówcą, sprawa nieszczęsnego Gawrona i mnie już wku***** również.
Nie przypominam sobie by w ostatnich latach ktoś nawrzucał tyle niecenzuralnych słów (tu każdy wie co oznaczają gwiazdki) w jednym kompletnie niemerytorycznym poście. Proszę to potraktować jako prośbę administracji i unikać tego - znaczy bluzgów, bo bezsensownych postów jeszcze nie zabraniamy 8) .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Kpt.G »

Przepraszam i dziękuję uprzejmie. :diabel:
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
szaser630
Posty: 432
Rejestracja: 2011-02-23, 10:45
Lokalizacja: Hell

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: szaser630 »

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Peperon »

Czyżby po kolejnej kąpieli ? :diabel:

Nie bardzo wiedziałem gdzie to wrzucić, więc daję w tym miejscu, bo wiąże się z Gawronem. :clever:
http://www.portalmorski.pl/porty-i-logi ... cie-gdynia

Nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie, że rozpoczyna się fizyczna likwidacja SMW.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

Minęło pół roku i cisza.... . Czy ktoś wie, co się aktualnie dzieje przy budowie tego okrętu? Robią coś "w metalu", czy też trwa "grzebanie w papierach"?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Marmik »

Jak tam byłem jakieś trzy miechy temu to jechali aż się kurzyło.
Jak jest teraz to nie wiem.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
DaroZS
Posty: 13
Rejestracja: 2013-07-11, 08:46

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: DaroZS »

Na Facebooku (strona Stowarzyszenia Entuzjastów ORP Ślązak) podano informację, że " "Ślązak" wyjechał po kilku latach, na kilka godzin z "garażu".
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Peperon »

Pewnie na mycie z woskowaniem. :lol:
Czyżby kroiła się wizyta tzw. czynników ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

Dzięki za info. Jakby ktoś miał jakieś aktualne zdjęcia to niech wstawi.
Marmik, a co konkretnie robili?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
szaser630
Posty: 432
Rejestracja: 2011-02-23, 10:45
Lokalizacja: Hell

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: szaser630 »

Mogę tylko napisać: praca wrze - w metalu i na papierach również :shock:
ODPOWIEDZ