Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Krzysztof Miller
Posty: 206
Rejestracja: 2005-08-08, 11:25
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Krzysztof Miller »

Odejmą koszty wycieczki do budżetu MW.
[...] prawdziwa wojna — a kilka prawdziwych wojen widziałem — pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel.
Jaskier, Pół wieku poezji
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

R. Rochowicz w rzeczonym artykule pisze: ...mamy zobowiązania sojusznicze wobec NATO i obowiązek posiadania okrętów eskortowych, które mogą pływać poza Bałtykiem.
Czy byłby ktoś uprzejmy i podał mi źródło zobowiązań sojuszniczych tego właśnie typu? No i gdzie zapisany jest obowiązek posiadania takich okrętów?

BTW
Poczytałem komentarze do tegoż artykułu. Standard. W Polsce wszyscy ludzie znają się na polityce, medycynie, piłce nożnej i... chyba na okrętach.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Ale jesteś złośliwy. :-)

Ciekawszy jest artykuł w NTW ,A.Mila na temat Gawrona.Można tam znaleźć kilka ciekawych informacji m.in.jest planik T.Grotnika na podstawie materiałów SMW,przedstawiający wygląd [w dużym przybliżeniu}Gawrona krótko po przyszłym wodowaniu.
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Owszem rysunek GAWRONA z najnowszej nTW daje wiele do myslenia. Niestety dla mnie tylko i wylacznie w negatywnym odczuciu...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

A jak został przedstawiony Gawron? Nie widziałem jeszcze tego numeru.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Jak T .Grotnik autor rysunku,obecny na forum ,wyrazi zgodę,to mogę wkleić .
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Wystarczy, że podasz rodzaj uzbrojenia i jego rozmieszczenie (bez RBSów i torped, bo tu akurat problemów nie ma) :wink: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Dziadek pisze:Niestety dla mnie tylko i wylacznie w negatywnym odczuciu...
Łaj?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

O to właśnie chodzi, że jest to golas. :lol:
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Aaaaa, faktycznie... po wodowaniu. Czyli stan na moment prób stoczniowych.
Zresztą i tak, każdy wariant uzbrojenia to póki co bardziej spekulacje niż fakty :wink: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
tg1
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-05, 09:54

Post autor: tg1 »

Ten szkic, to po prostu rys z SMW, który był publikowany w NTW kilka lat temu, z którego usunąłem wyposażenie i uzbrojenie. Do czasu wodowania i tak się ono nie pojawi, więc w tym sensie powinien on być zbliżony do rzeczywistości.
Ten sam rysunek można "wyposażyć i uzbroić", po rozstrzygnięciu przetargu na ZSW, czyli pod koniec roku.

[/url]
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Gdzieś jakiś czas temu słyszałem (a może czytałem) jak ktoś (przedstawiciel MW albo SMW) wypowiedział się, że nie będą publikować rysunków tego co tam teraz budują, ponieważ chcą pochwalić się dopiero gotowym okrętem, czy jakoś tak. Po publikacji tego rysunku, nota bene, poprostu z wyczyszczonym uzbrojeniem, faktycznie wygląda to jak "proszę nie publikujcie mnie bo będzie wstyd". No i jest - "siara" na krawędzi komizmu...Rzeczywiście szkoda, że pierwsza jednostka nie powstała w Niemczech. Przynajmniej Niemcy by parli na Polskę w razie problemów z finansowaniem i bysmy byli zmuszeni do o wiele szybszego dokonczenia budowy pierwszej jednostki i z pewnoscia z druga, już w Polsce pewnie by było łatwiej (ale jeden by już był).A tak biedna SMW może tylko przeć robotnikami po ulicach trójmiasta ewentualnie ul. Wiejskiej...A rząd, nie ważne jakiej partyjnej prowieniencji, i tak ich oleje, jak zwykle :( Ponadto wg tejże nTW, podobno nie ma zgody, przy obecnych wydatkach MONu, na Narodowy Program Budowy Okrętów, zaś przed chwilą w TV usłyszałem, że posłowie chcą sobie przegłosować podwyżki, dzięki którym podatnicy w przyszłym roku na ich mądre głowy wydadzą 7 milionów złotych więcej. Kolana się uginają a ręce opadają...Darz Bór.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Odrzucony offset na Gawrona

Z siedmiu ofert złożonych w postępowaniu na Zintegrowany System Walki dla korwety projektu 621 Gawron w grze pozostało tylko pięć. Z postępowania wyłączone zostały oferty Kongsberg Defence and Aerospace i STN Atlas.

Powodem wyłączenia jest odrzucenie ofert offsetowych stanowiących element postępowania przez Ministerstwo Gospodarki,. Jako powód odrzucenia podano przyczyny formalne.

Pozostałe oferty są nadal rozpatrywane i oceniane przez komisję przetargową Stoczni Marynarki Wojennej, która jest wykonawcą tego etapu budowy okrętu na zlecenie Departamentu Zaopatrywania SZ (System dla Gawrona). Wśród złożonych propozycji jest oferta Thalesa, konsorcjum Saab-Bumar-CTM, BAE Systems, Enamor i MBDA.

Postępowanie nie zamyka jednoznacznie dostępu dwóch wykluczonych oferentów do możliwości współpracy przy budowaniu Zintegrowanego Systemu Walki dla Gawrona. Możliwe jest skorzystanie z elementów wyposażenia lub uzbrojenia oferowane zarówno przez Kongsberga, jak i Atlasa w innym postępowaniu otwartym już po zakończeniu obecnie prowadzonego przez Stocznię Marynarki Wojennej. Aktualnie pozostające w analizie oferty nie są bowiem kompletne i prawdopodobnie nie zaspokoją zapotrzebowania Marynarki Wojennej na Zintegrowany System Walki.

Odrzucenie oferty offsetowej w postępowaniu na ZSW komplikuje szczególnie sytuację Kongsberga, gdyż maleją szanse na wybranie propozycji norweskiego przedsiębiorstwa w innym ważnym dla Marynarki Wojennej postępowaniu – na wyposażenie i uzbrojenie dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW.

Źródło: www.altair.com.pl
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Piotr S.
Posty: 2309
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Budowa Gawrona nasuneła mi pewne skojarzenie , przed wybuchem wojny w stoczni marynarki wojennej w gdyni rozpoczeliśmy budowe dwóch niszczycieli opartych konstrukcyjnie o projekt niszczycieli typu ORP Grom . Zastanawiam się czy w tamtych czasach dalibyśmy rade sami zbudować te dwa niszczyciele nie mając praktycznie rzadnego doświadczenia za wyjatkiem 6 małych trałowców ,czy budowa nie ciągneła by sie równie długo jak Gawrona ,którego budujemy mając nie porównywalnie lepsze i dużo wieksze możliwosci, stocznie ,doswiadczenie,fachowców itp ,czy rzeczywiscie dalibyśmy rade zbudować te niszczyciele w tamtym czasie widząc jak teraz męczymy się z budową korwety mając nie porównywalnie dużo wieksze możliwosci.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Piotrek , poszło by o wiele lepiej niż dzisiaj ,działa były już zapłacone w 1939 ,maszyny angielskie ,do budowy wcześniejszych okrętów wykorzystano wiele polskich materiałów, tylko poskładać do kupy . Trzeba pamiętać że wtedy okręty były o wiele "prostsze".
A najważniejsza jest determinacja i jasne określenie celu jaki się chce osiągnąć,przy Gawronie niestety tego nie ma . :-D
ODPOWIEDZ