ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Wicher pisze:Co do digitalizacji zbiorów i ich udostępnienia na www - jestem jak najbardziej za digitalizacją zaś sam pomysł darmowego udostępnienia nie podoba mi się. Oczywiście jestem za zrewidowaniem cennika jaki jest w archiwum MMW (btw - aktualnie na www Muzeum nie można znaleźć owy cennik) by był bardziej na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba (pisałem już o tym kiedyś) ale skoro zależy nam na historii to coś z siebie na nią powinniśmy potrafić "wysupłać" :) Jako przykład zawsze będę podawał Archiwum Instytutu Polskiego w Londynie.
Zasadnicza różnica jest taka, że IPiMS jest instytucją prywatną z niezrozumiałego kompletnie powodu przetrzymującą dokumenty będące własnością narodu polskiego.
Natomiast AMMW jest instytucją państwową utrzymywaną z naszych podatków, więc "małe" conieco już co poniektórzy wysupłali :P
Marmik pisze:Panowie, co wy się szarpiecie. Wszystko rozbije się o kasę, bo gdy można z obywatela wyciągnąć tęże to się wyciąga i nawet najlepszy nowy dysektor nie zmieni takiego wszechobecnego nastawienia. Przecież jeżeli materiały nie są ogólnodostępne to można na tym zrobić ileś książek i innych publikacji itd, a tak? Każdy zdolny internauta może wyprzedzić "wybranych"/zamożnych ;).
Heh - to ja pamiętam moją wizytę w AMMW i na pytanie czemu nie zdigitalizują zawartości archiwum (a tam bardzo ciekawe rzeczy są!!) to otrzymałem odp, że jak będzie wszystko w internecie, to nie będzie po co do archiwum przychodzić bo wszystko już będzie w internecie dostępne...

A za digitalizację to trzymam kciuki. Jakby co to mogę wspomóc spisem (ręcznie własnoręcznie przeklepanym na kompa z inwentarzy) zbiorów relacji i dokumentów AMMW (stan na koniec 2013).
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: goral_44 »

Panie Tomaszu, Gratuluję.
Wreszcie pasjonat i miłośnik pokieruje taką instytucją.
Oby ten przykład, był dla innych instytucji, motorem zmian w podejściu do zbiorów i osób odwiedzających.
Digitalizacja, wystawy interaktywne, współczesne podejście do młodzieży, która jak nie dotknie to nie rozumie,
bo co to za przyjemność oglądać coś, co się nie rusza, nie można na tym usiąść, sprawdzić jak działa.
To jak oglądanie wystawy czekolady, bez możliwości włożenia małego kawałka do ust i rozsmakowania jej aromatu.
Współczesne muzealnictwo to nie kapcie na nogach i zapach pastowanej podłogi.
Gratuluję i spokojnie poczekam rok, by miał Pan czas na ruszenie z marazmu i stagnacji muzeum, by stało się ono MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ.

Pozdrawiam,

Waldemar Góralski
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Bardzo dziękuję za dobre słowa. Staramy się bardzo, pierwsze efekty w maju. Co prawda jeszcze nie takie, jaki chcielibyśmy ale...robimy co możemy.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Jarek C. »

Proszę uchyl trochę rąbka tajemnicy.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Zagospodarowanie, na razie prowizorka, pierwszego piętra. Kończymy budowę wystawy zdjęć z Garlanda. Fotografie amatorskie ale może przez to mają swój urok. Przemeblowanie sali, stworzenie kącika dla dzieci i .....wzmożona praca nad zakończeniem inwentaryzacji oraz rozpoczęcie, raczej w czerwcu bądź lipcu digitalizacji. Po drodze Noc Muzeów. Trochę odjazdowa. I parę innych rzeczy-m.in. poprawa wystawy plenerowej-to akurat już się rozpoczęło. Dla zainteresowanych mój tel. w MMW: 58 620 13 81.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Pytanie - być może głupie, ale spytać nie zaszkodzi. Czy odmalowanie i zabezpieczenie przed korozją wystawy plenerowej jest w zasięgu możliwości finansowych MMW, czy raczej jest to abstrakcja? Nie ukrywam, że zupełnie inaczej ogląda się zadbane eksponaty niż takie jak w większości polskich muzeów...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

To w tej chwili priorytet. Oczyszczenie, wyspawanie i pomalowanie dalocelownika oraz kilku innych, znajdujących się w najgorszym stanie eksponatów. To powinno się udać do początku czerwca. Teraz stawiamy przed muzealiami(fakt, powoli ale na razie szybciej się nie da)nowe , estetyczne i merytorycznie poprawne tabliczki informacyjne. Do połowy maja zakończone zostaną prace związane z poprawą estetyki i funkcjonalności ścieżek zwiedzania na skansenie.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

No to czytam, że w MMW mała rewolucja :diabel:
Zobaczymy jakie będą efekty, ale to jak dobrze pójdzie to w wakacje.
A co do czyszczenia i malowania eksponatów stojących na polu. Czy wzmiankowane czyszczenie przed malowaniem obejmuje tylko mycie, czy też piaskowanie ? Pytam, bo niektóre z eksponatów wyglądają jakby miały więcej farby niż stali :diabel:
Widać to doskonale przy bliskim oglądaniu.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

3 maja MMW i Błyskawicę można zwiedzać bezpłatnie. Taka informacja została zamieszczona na profilu FB.

Z chęcią wybiorę się zobaczyć jak idą prace :) Oczywiście cudów w tak krótkim czasie nie oczekuję.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Zapraszam i przypominam że w południe salut armatni. Strzelać będzie ORP Błyskawica.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Byłem i tradycyjna relacja
http://odwaszegofotokorespondenta.blogs ... matni.html

Odwiedziłem również MMW i faktycznie widać zmiany w ekspozycji. Choć jeszcze dużo pracy w budynku i na wystawie plenerowej.
Szkoda tylko, że sklepik muzealny był nieczynny bo sporo osób o to się pytało.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

A propos tego sklepiku muzealnego, nie wiem czy chodzi o ten stary kiosk, czy może o jakiś nowy pawilonik w gmachu muzeum, bo nie byłem tam od roku, ale, tam powinno się znaleźć więcej publikacji dotyczących PMW. Wszystkie pozycje dotyczące w jakikolwiek sposób PMW, (tej klasycznej, jak i szuwarowej), powinny się tam znaleźć. To powinna być Mekka dla zwiedzających, szukających informacji o naszej marynarce. A przede wszystkim pozycje niskonakładowe, często dostępne tylko dla wąskiego grona, ze względu na informację w ogóle o ich istnieniu, znane tylko niewielu wtajemniczonym- (pomijam tu uczestników tego forum), lub specyfikę rozprowadzania niektórych pozycji tylko w niektórych księgarniach.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Pamiętny kiosk odszedł na zawsze... :)

Popieram kwestię różnorodności wydawnictw sprzedawanych w sklepiku muzealnym. Powinien on być pierwszym miejscem w którym szukamy nowych i niskonakładowych pozycji o MW.
Kossakowski
Posty: 149
Rejestracja: 2009-10-29, 16:42

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Kossakowski »

Odwiedziłem Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP Błyskawicę w tą majówkę. Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne i nawet dziewczyna nie nudziła się. Najbardziej brakowało mi możliwości zwiedzenia mostka naszej dumy marynarki, ale rozumiem, ze mogłoby to być kłopotliwe ze względów bezpieczeństwa.
Jeżeli miałbym coś zaproponować to dodałbym w maszynowni tablicę przedstawiającą schemat jej działania i opis do czego służą poszczególne części. Inżynier się pokapuje o co w niej chodzi i bez nich, ale dla większości to niestety pewnie tylko plątanina rur.
Z niedociągnięć w samym muzeum rzucił mi się w oczy opis pod pięknym modelem Sovereign of the Seas - sugerowanie, że żaglowiec byłby nadal nowoczesny w epoce wojen napoleońskich to delikatna przesada :wink:
Zapraszam i przypominam że w południe salut armatni. Strzelać będzie ORP Błyskawica
Kurczę, chyba byłem wtedy w samym muzeum, bo nie słyszałem jak strzelała :cry:

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych pracach konserwacyjno-modernizacyjnych w samym muzeum :brawo:
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: miczman »

szafran pisze:Pamiętny kiosk odszedł na zawsze... :)
Moim skromnym zdaniem to on nigdy nie zasługiwał na określenie "pamiętny", możemy co najwyżej o nim pamiętać ale chyba nie ma po co. No chyba, że przeżyłeś w nim jakieś interesujące wydarzenia. Z tym sklepikiem to też nie przesadzajmy, wszak to wydawcom powinno zależeć na dotarciu do czytelnika a nie pracownikom MMW. Choć miło by było gdyby w końcu zaczęło im na czymś zależeć.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Uprzejmie Wszystkich informuję , że w Muzeum MW pojawił się kolejny Błotniak. Jedyny zachowany w stanie oryginalnym. Na razie jest myty i przygotowywany do ekspozycji. Póki co stoi więc przed głównym wejściem. Rzecz stała się możliwa dzięki dobrej woli OSNiPu.
ODPOWIEDZ