ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Orlik »

Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Piotr S. »

Wygląda na to ,że ORP Błyskawica będzie miała towarzysza będzie nim ORP Sokół który ma być umieszczony w doku (tylko gdzie ?) aktualnie ORP Sokół jest w stoczni i jest przygotowywany na okręt muzeum . https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/ ... gie-zycie/
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

:!:
Ze swojej strony zapraszam na artykuł "Grom" czy "Błyskawica"? z najdujący się w najnowszym numerze OW opisanym tu:

viewtopic.php?f=23&t=6788&p=180197#p180197

Mam nadzieję, że artykuł będzie przyczynkiem do dalszej dyskusji o tych okrętach.

Ponieważ współautor Andrzej Ciszewski był członkiem tego forum, napiszę, że artykuł powstał z inicjatywy Andrzeja i bardzo zależało mu by się ukazał. W ten sposób uporządkowaliśmy jakąś część wiedzy o naszych bliźniaczych okrętach ;)

Miłej lektury.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Dzisiaj dostałem i już przeczytałem. Gratuluję i pomysłu i realizacji. Super aprawa. Bardzo ciekawe informacje i świetne rysunki Andrzeja (jak to on miał w zwyczaju rysować). Jako fan Błyskawicy jestem zachwycony i czekam z niecierpliwością na kontynuację.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Dzięki za dobre słowo

Druga część będzie w numerze 164 Okrętów Wojennych (chyba w grudniu?). Tak zdecydował wydawca - więc jeszcze na tym nie koniec.

:gazeta:
Załączniki
rekl_1.jpg
rekl_1.jpg (229.31 KiB) Przejrzano 7695 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Storm »

Przeczytałem. Fajnie napisane. Czekam na cz.2
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: ptasznik »

No i fajnie, tylko gdzie ilustracja nr 19 ? Szkoda że ilustracja nr 20 w odwrotnym ułożeniu niż ilustracje nr16 i nr 17.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: JB »

Bardzo ciekawy artykuł, szkoda że pocięty na części. Podziwiam szczegółowość informacji.
Mam jedną wątpliwość, Autorzy piszą, że nienamalowane skróty literowe GR i BŁ służyły jako sygnalizacyjne znaki rozpoznawcze przy użyciu flag bądź semafora. Inne okręty używały skrótów cyfra-litera, np ORP ORZEŁ 3Y, a ORP WICHER 4N, aby nie demaskować nazwy okrętu.
Czy informacja o takim użyciu skrótów GR i BŁ pochodzi z dokumentów?

JB
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

:-)
ptasznik pisze:No i fajnie, tylko gdzie ilustracja nr 19 ? Szkoda że ilustracja nr 20 w odwrotnym ułożeniu niż ilustracje nr16 i nr 17.
Niestety zaginęła w akcji. Chochlik drukarski zajadł. Daje w załączeniu.
JB pisze:Bardzo ciekawy artykuł, szkoda że pocięty na części. Podziwiam szczegółowość informacji.
Mam jedną wątpliwość, Autorzy piszą, że nienamalowane skróty literowe GR i BŁ służyły jako sygnalizacyjne znaki rozpoznawcze przy użyciu flag bądź semafora. Inne okręty używały skrótów cyfra-litera, np ORP ORZEŁ 3Y, a ORP WICHER 4N, aby nie demaskować nazwy okrętu.
Czy informacja o takim użyciu skrótów GR i BŁ pochodzi z dokumentów? JB
Bardzo słuszna uwaga. Celowo nie pisałem tu o łączności radiowej uważając, że to co innego. Nie udało mi się potwierdzić tego w dokumentach a powołałem się na to co napisał znany autorytet. Mea culpa. W związku z pandemią archiwum zamknięto, na chwilę otwarto, ale teraz znowu jest zamknięte. Nadeszły ciężkie czasy by coś sprawdzić jeśli się czegoś już nie ma. :(

Przy okazji zapraszam do przeczytania książki o działach 40 mm Boforsa, nie tylko tych z Błyskawicy, ale i z Sępa, Nieuchwytnego i paru innych okrętów.

viewtopic.php?f=23&t=6786&p=180459#p180459

:gazeta:
Załączniki
ilustr_19.jpg
ilustr_19.jpg (329.21 KiB) Przejrzano 7451 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: ptasznik »

Dzięki za rys., wydrukuję sobie i włożę między strony 80 i 81.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

m_k pisze::-)

Przy okazji zapraszam do przeczytania książki o działach 40 mm Boforsa, nie tylko tych z Błyskawicy, ale i z Sępa, Nieuchwytnego i paru innych okrętów.

viewtopic.php?f=23&t=6786&p=180459#p180459

:gazeta:
:(

Zamieściłem Erratę do tomu 202 WLU o morskich działach 40 mm Boforsa, tu:

viewtopic.php?f=23&t=6786&start=560

:gazeta:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Czy ten tomik o "40" już się ukazał? W empiku nic, w kioskach jeszcze poprzednie numery... :-|
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Tak, ukazał się 8 października. Udało mi się kupić, ale teraz dystrybucja kuleje.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
KrzysztofK
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-04, 18:10

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: KrzysztofK »

Poszukuję zdjęć dowódców ORP Błyskawica, a mianowicie kmdr Hieronima Kubery i kmdr Stanisława Mielczarka. Szukałem w necie ale bez rezultatu. Jestem obecnie w trakcie opracowania wspomnień mojego Ojca ze służby jaką pełnił na tym niszczycielu w latach 1952-55, mat drenażysta. Mam spisanych wiele ciekawych epizodów od pobytu w Ustce, następnie w Gdyni, opisów życia marynarskiego na pokładzie i codziennych obowiązków, szkoleń i ćwiczeń oraz wizyt zagranicznych. Dysponuję też dokumentami i zdjęciami z tamtego okresu. W czasie służby Ojciec podnosił ciężary w barwach Floty i zdobył nawet mistrzostwo wybrzeża w zawodach indywidualnych w 1955 roku. Zdjęcia dowódców okrętu byłyby przydatne, a najlepiej wykonane w latach '50. Może spotkam tu osoby, które dysponują ciekawymi materiałami dot. Błyskawicy z lat 1952-55, informacje, zdjęcia itp.
KrzysztofK
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-04, 18:10

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: KrzysztofK »

Jeszcze jedna sprawa dot. "Błyskawicy". Poszukuję informacji na temat motorówki, która była używana na potrzeby dowódcy okrętu w latach '50. Czy to była oryginalna angielska jednostka, która przybyła wraz z okrętem w 1947 roku? Jeżeli tak, to musiała być na pokładzie jeszcze przed wojną. Czy ktoś dysponuje zdjęciem lub grafiką tej motorówki?
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Do Polski Błyskawica wróciła z motorówką typu FMB 25, czyli 25 stopowa Fast Motor Boat. Musiała ją otrzymać około 1943 lub 44 roku. Nie wiem jak długo była ona używana.
Tu jest nieco o tym typie http://www.bmpt.org.uk/boats/43957/index.htm
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
ODPOWIEDZ