ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: karol »

Uff, uspokoiłeś mnie, bo ten aktualny jest najfajniejszy z wszystkich!
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Adam
Posty: 1737
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Adam »

Nie przeczę, efektowny, ale mi tam się znudził, zmiany powinny być cykliczne. To też kawałek historii do pokazywania. Ciekawe czy dożyjemy czasów, że ktoś zaryzykuje malowanie z czasów PRL , tak tu już odleciałem ;)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Mi osobiście marzy się przywrócenie Błyskawicy do stanu z II wojny światowej. Wykonać repliki Boforsów i przywrócić odpowiednie antenki. Kilkadziesiąt milionów PLN znajdzie się w budżecie MON.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

szafran pisze: 2021-03-23, 09:31 Mi osobiście marzy się przywrócenie Błyskawicy do stanu z II wojny światowej.
To znaczy z jakiego okresu?
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: SmokEustachy »

Marek T pisze: 2021-03-27, 15:52
szafran pisze: 2021-03-23, 09:31 Mi osobiście marzy się przywrócenie Błyskawicy do stanu z II wojny światowej.
To znaczy z jakiego okresu?
8x102, 4x40. Oerlikony, 1x4rury torpedowe.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

szafran pisze: 2021-03-23, 09:31 Mi osobiście marzy się przywrócenie Błyskawicy do stanu z II wojny światowej. Wykonać repliki Boforsów i przywrócić odpowiednie antenki. Kilkadziesiąt milionów PLN znajdzie się w budżecie MON.
:(

Už se to nevrátí

Drugi Bofors 40 mm nawet jest w Warszawie, choć też niekompletny. Nawet jakiś Oerlikon by się znalazł, ale to, moim zdaniem, zwyczajnie nie możliwe. Zresztą nie wiadomo czy niedługo nie będzie trzeba okrętu wyciągnąć na brzeg.

:roll:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Poza tym pojedynczy czterorurowy aparat torpedowy to już de facto po wojnie...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

m_k pisze: 2021-03-28, 16:28 Drugi Bofors 40 mm nawet jest w Warszawie, choć też niekompletny. Nawet jakiś Oerlikon by się znalazł, ale to, moim zdaniem, zwyczajnie nie możliwe. Zresztą nie wiadomo czy niedługo nie będzie trzeba okrętu wyciągnąć na brzeg.
Wystarczy zrobić repliki. Pancerni Magicy z Poznania potrafią stworzyć cuda. Inni specjaliści też by się znaleźli i odtworzyli Błyskawicę z okresu wojennego.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

Jak już chcecie masakrować przebudowami Błyskotkę, to się zastanówcie, który wariant warto przyjąć.
Jak byłem na jej pokładzie, to najbardziej mnie bolały salutacyjne czterdziestki siódemki między pomostem, a kominem. Co za debil pozwolił jej tam ustawić ?
Jak już mielibyśmy przebudowywać Błyskawicę, to ja widzę tylko jedną możliwość. Przywrócenie jej wyglądu z września 1939 roku.
W innym przypadku szkoda psuć okręt...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Uważaj! Jak tu na forum zjechałem ten pomysł zaraz po ustawieniu tych armat, to dostałem nieźle po głowie od kilku kolegów...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

Waldek K pisze: 2021-03-28, 22:47 Uważaj! Jak tu na forum zjechałem ten pomysł zaraz po ustawieniu tych armat, to dostałem nieźle po głowie od kilku kolegów...
To w końcu Błyskotka jest artefaktem historii, czy widzimisię ministra ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Nie wiem o jakiego ministra Ci chodzi, ale te działa salutacyjne, to raczej pomysł zrodzony w MW...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Ależ cię się rozpędzili.

Występujmy.
Waldek K pisze: 2021-03-28, 17:03 Poza tym pojedynczy czterorurowy aparat torpedowy to już de facto po wojnie...
Ależ nie, to jeszcze podczas wojny a w PRL zmieniony na trzyrurowy.
szafran pisze: 2021-03-28, 20:37 Inni specjaliści też by się znaleźli i odtworzyli Błyskawicę z okresu wojennego.
Np. ja czy jeszcze inni? Tu od razu powstaną problemy, bo jak wiesz, ilu dyskutantów, tyle opcji dla problemu … Już z tego powodu ustalenie opcji idealnej jest odległe
Peperon pisze: 2021-03-28, 20:57 Jak już chcecie masakrować przebudowami Błyskotkę, to się zastanówcie, który wariant warto przyjąć.
I tu jest problem zasadniczy i graniczny. Czyli:

Na ile chcecie „masakrować” obecną błyskawicę, by uzyskać swój punkt widzenia?

Czy naprawdę chcecie ją „zmasakrować”. Skoro ona i tak ledwo żyje? Być może już niedługo osiądzie na lądzie? Co jest lepsze? Mało naruszona na powierzchni ale pływająca Błyskawica, czy zabetonowana w nabrzeżu?

Jaka jest granica dozwolonej ingerencji w zabytek? Czy można w nieskończoność przywracać jego wersję z dowolnego okresu? A później z innego? A później z jeszcze innego?

Pomijając kwestią historyczne i dobre/złe intencje: jaki zabytek przetrwa nieustanne przebudowy zgodne z opcją polityczną?

Jak ja mniemam, takie coroczne zabiegi przebudowy Błyskawica szybciej przetrwa na dnie, niż jako kolejny obiekt wystawienniczy, bo lata grają swoją rolę a współczesny kokon pod wodą może nie wystarczyć.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Czy mi się źle wydaje, że aparaty torpedowe z 2 x III na 1 x IV zmieniono podczas ostatniej wojennej przebudowy między lutym, a lipcem 1945?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Waldek K pisze: 2021-03-29, 09:11 Czy mi się źle wydaje, że aparaty torpedowe z 2 x III na 1 x IV zmieniono podczas ostatniej wojennej przebudowy między lutym, a lipcem 1945?
Jeżeli tę przebudowę traktować jako "to już de facto po wojnie", to rzeczywiście masz rację i nic Ci się nie wydaje. Wróciła do służby po wojnie. Takie niedomówienie wyszło.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: marek8 »

A może można i zabetonować i "stworzyć iluzję, że "pływa" w wodzie o specjalnie wytworzonych właściwościach? Przecież "szczur lądowy" się nie połapie i tak a z jakie 2-30 lat będzie jeszcze na chodzie... :bije:
ODPOWIEDZ