Rysunki okrętów PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: RyszardL »

Peperon pisze:Jeśli te rysunki robił Marek Soroka (a pewnie to on robił), proponuję żeby walbe zeskanował je i wrzucił na Forum Marynistyki - Twórczość M. Soroki.
W rzeczy samej, Marek Soroka. Ja mam prawie 20 skanów, ale one przedstawiają jednostki rzeczne, a nie morskie. :?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
walbe
Posty: 6
Rejestracja: 2013-01-29, 11:06

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: walbe »

Peperon pisze:Jeśli te rysunki robił Marek Soroka (a pewnie to on robił), proponuję żeby walbe zeskanował je i wrzucił na Forum Marynistyki - Twórczość M. Soroki.
Wszyscy się wtedy ucieszą. :czarodziej:
Jeśli nie zabronione to mogę poskanować, nie jestem samolubem, podzielę się przecież.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Chemik »

walbe pisze:
Peperon pisze:Jeśli te rysunki robił Marek Soroka (a pewnie to on robił), proponuję żeby walbe zeskanował je i wrzucił na Forum Marynistyki - Twórczość M. Soroki.
Wszyscy się wtedy ucieszą. :czarodziej:
Jeśli nie zabronione to mogę poskanować, nie jestem samolubem, podzielę się przecież.
Najlepiej spytaj, któregoś z moderatorów, czy taka akcja będzie dozwolona
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Marek T »

Pragnę zauważyć, że Marek Soroka wciąż żyje i ma oryginały tych rysunków.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: marek8 »

Z ŻP w ramach cyklu 1920-1945 oraz okręty PRL i "wycinanek" za dawnych lat zostało mi 71 rysunków okrętów - z czego "rzecznych" - 21, chyba 7 sztuk PRL reszta to pełnomorskie. Kiedyś było tego wiecej min. różne zapomniane motorówki dyspozycyjne czy kutry...
Swoją drogą zawsze dziwiło mnie takie nietypowe rozłożenie akcentów - dosyć dokładne rysunki róznej maści drobnicy (np. parowczyk Gdańsk czy kuter torpedowy dla lotnictwa morskiego) a np. ścigacze torpedowo-artyleryjskie S-7 - rysunek bardzo uproszczony i dodatkowo rozmazany w druku mający wystarczyć za wszystkie jednostki... Niestety do skanowania się nie bardzo nadają bo jako młody entuzjasta widząc wyraźne niedozbrojenie rodzimej floty :wink: nie baczac na nic usunałem braki w tym zakresie :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Marek T pisze:Pragnę zauważyć, że Marek Soroka wciąż żyje i ma oryginały tych rysunków.
A próbował ktoś namówić go na ich wydanie jako albumu ?
Podejrzewam, że szybko by się sprzedał.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
befhero
Posty: 30
Rejestracja: 2008-01-03, 13:43

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: befhero »

Sylwetki okrętów wykonane przez pana Marka Sorokę dla ŻP wykorzystane zostały ponownie w książce: A. Zasieczny, Broń Wojska Polskiego 1939-1945. Lotnictwo. Marynarka Wojenna, Warszawa 2006.
Chyba dwa lata temu, tak mi się wydaje, pojawiło się wznowienie wzbogacone o sprzęt wojsk lądowych.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Peperon »

befhero pisze:Sylwetki okrętów wykonane przez pana Marka Sorokę dla ŻP wykorzystane zostały ponownie w książce: A. Zasieczny, Broń Wojska Polskiego 1939-1945. Lotnictwo. Marynarka Wojenna, Warszawa 2006.
Chyba dwa lata temu, tak mi się wydaje, pojawiło się wznowienie wzbogacone o sprzęt wojsk lądowych.
Wiem o tym, ale Marek Soroka rysował nie tylko sprzęt używany przez PMW.
W ŻP był jeszcze ciekawy cykl o uzbrojeniu UW i chyba okręty świata.
Nie pamiętam dokładnie, czy Jego autorstwa, ale w Świecie Młodych był cykl o polskich statkach.
Również różne perspektywy publikowane w MORZU, czy ŻP oraz ilustracje do TBiU.

Wszystko to zebrane i wydane razem stworzyłoby całkiem pokaźny tom (jeśli tylko jeden :lol: )
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: szafran »

Swego czasu Jarosław Wróbel wydał album z rysunkami samolotów z okresu II WŚ. Tylko opis i rysunek. Myślę, że podobna koncepcja z rysunkami pana Soroki byłaby słusznym rozwiązaniem. Ale znowu nasz rynek wydawniczy boleśnie zweryfikuje te plany :cry:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Prawdę mówiąc to uważam za całkiem możliwe wydanie w stylu Żołnierza, to znaczy rysunek i opis obok/poniżej niego.
Przy formacie powiedzmy A4 lub B4 byłoby całkiem fajne i czytelne wydanie - oczywiście pod warunkiem uniknięcia błędów drukarskich, które miały miejsce w latach 80-tych. :lol:
Przy wielkim zakresie rysunków Pana Marka, można by zaryzykować takie wydanie.
Przecież większość 30-sto i 40-stoparolatków wychowywała się na tych rysunkach równolegle do twórczości Adama Werki. Obaj się wzajemnie uzupełniali.
Wśród pasjonatów może zagrać nuta wspomnień, a młodzież miałaby szansę poznać sprzęt już zapomniany.
Ale i tak wszystko zależne jest od potencjalnej ceny wydania. Może zachęcić albo odstraszyć, bo to bardzo delikatna materia.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: marek8 »

Witam,
Przecież możliwy dziś jest też druk pojedyńczych egzemplarzy takiej książki, którego cena wcale nie musi być astronomiczna - chyba nie powinna z marżami przekroczyć 50-70 PLN. Dla pasjonatów to niewiele :) Swoją drogą ciekawe by było ile te drukowane przecież w ogromnych nakładach gazety, które zawierały te rysunki zdołały pozyskać późniejszych pasjonatów morza ? :mrgreen:
Ja sam bym się pisał na pełne wydanie rysunków p Marka Soroki. Obrazy Adama Werki też chętnie ale tu przeszkodą jest ich nieprawdopodobna ilość... :)
No a poza tym pytanie czy możliwe jest, ze istnieją nieopublikowane rysunki okrętów p. Marka? Ktoś może ma z nim kontakt i mógłby to wyjasnić? To dopiero mógłby być kąsek...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: RyszardL »

Panowie, czy Pan Marek Soroka rysował holowniki PMW IIRP?
A jeżeli rysował, to czy łącznie z częścią podwodną, bo ja akurat męczę się, żeby je dokończyć i takie rysunki bardzo by mi się przydały.
W zasadzie mam części nadwodne większości holowników jeżeli nie wszystkich.
No i przy okazji kolory bym poznał, bo coś mi się wydaje, że one miały szare kadłuby, a nie czarne tak jak w marynarce handlowej, ale pewności nie mam. :?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Marek T »

RyszardL pisze:1. Panowie, czy Pan Marek Soroka rysował holowniki PMW IIRP?

2. A jeżeli rysował, to czy łącznie z częścią podwodną, bo ja akurat męczę się, żeby je dokończyć i takie rysunki bardzo by mi się przydały. W zasadzie mam części nadwodne większości holowników jeżeli nie wszystkich.

3. No i przy okazji kolory bym poznał, bo coś mi się wydaje, że one miały szare kadłuby, a nie czarne tak jak w marynarce handlowej, ale pewności nie mam. :?
ad. 1. Tak.
ad. 2. Raczej bez.
ad. 3. Szare; nadbudówki też.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: RyszardL »

Marek T pisze:ad. 3. Szare; nadbudówki też.
Dzięki serdeczne, Panie Marku.
Muszę je przemalować. :wink:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Chemik »

Peperon pisze:W ŻP był jeszcze ciekawy cykl o uzbrojeniu UW i chyba okręty świata.
Nie pamiętam dokładnie, czy Jego autorstwa, ale w Świecie Młodych był cykl o polskich statkach.
Cykl Okręty Wojenne Świata firmował Krzysztof Cieślak - posiadam w dużej mierze kompletny.
Natomiast cykl ze Świata Młodych pamiętam z lat młodzieńczych - chodziłem wówczas do podstawówki :) niestety w wyniku licznych przeprowadzek nie ocalał - ktoś potrafi zlokalizować go w jakich latach wychodził? A może ktoś posiada wycinki z tego cyklu?
Niestety nie mogę dodać obrazku :( admina proszę o kontakt.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Marek T »

Chemik pisze:Cykl Okręty Wojenne Świata firmował Krzysztof Cieślak ...
W tym cyklu było chyba więcej autorów rysunków. Marek Soroka też - jak mi się zdaje - zrobił w nim kilka rysunków.
ODPOWIEDZ