Zdjęcia okrętów PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Ja niestety posiłkowałem się zdjęciem zamieszczonym w takiej rozdzielczości jaką zarządziłeś, i przy powiększaniu wyszło mi tak jak wyszło. Ze napis jest powyżej iluminatorów, a więc przyjąłem, że to Wicher.
Załączniki
orp2.jpg
orp2.jpg (145.1 KiB) Przejrzano 9676 razy
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Przy okazji, tego zdjęcia , to powinienem wyjaśnić, dlaczego tak, a nie inaczej typowałem. Wprawdzie z fusów, ale jednak miałem jakieś tam przesłanki.
To widać na zamieszczonych fotkach. Wicher miał nazwę własną umieszczoną powyżej iluminatorów, a Burza na wysokości ich dolnej krawędzi ( między nimi). Na zamieszczonym powiększeniu twojego zdjęcia bardziej bym się skłaniał do tego, że napis był powyżej bulajów. Więc przyjąłem, że to Wicher. Co do daty: to wiem, że w 1938 r na wiosnę okręty pomalowano farbą ,,szarą bojową’’ z firmy L+K.(,Farba Bojowa morska dla okrętów nawodnych Karpińskiego i Leppera ) dostarczonaą na zamówienie 581/37 .Farba ta okazała się nieodpowiednia. Cytat:Burty OORP,,Grom, Blyskawica, Wicher,Burza, Piłsudski i Haller malowane tą farbą w krótkim czasie pokryły się białymi plamami, smugami. Stąd moja prosta może nieco naciągana interpretacja, że zdjęcie dotyczy 1938r. Nie trzymam się jej kurczowo swojejwersji, ale też nie byłbym pewny podpisów pod niektórymi zdjęciami, które pokutują z wcześniejszych opracowań. To zdjęcie było zamieszczone w EOW 28 ( Wicher i Burza cz1) na str 70 zatytułowane,, Na redzie”. Czyli bezpieczna interpretacja zdjęcia, bez rozpoznania sylwetki konkretnego okrętu. A myślę, że w tej publikacji korzystano z oryginału. Jak by nie patrzył, dobrze by było , gdybyś zamieścił ten napis w większej rozdzielczości. To by wyjaśniało sprawę., chociaż j jak rozumiem, chodziło by tylko o przekonanie takiego niedowiarka jak ja.
Załączniki
B1.jpg
B1.jpg (16.58 KiB) Przejrzano 9659 razy
W1.jpg
W1.jpg (46.01 KiB) Przejrzano 9659 razy
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Wilk październik 1939
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Poszukuję zdjęcia tego okrętu wykonanego tego samego dnia tylko z lewej burty. Zdjęcie datowane na rok 1927. Przedstawia ORP Bałtyk w momencie przypłynięcia do Gdyni. Znam może z 4 zdjęcia wykonane w ten dzień,ale żadne nie pokazuje okrętu z lewej bury i od rufy. Czy takie zdjęcie zostało w ogóle wykonane w tym dniu? Autorem zdjęć jest Leonard Durczykiewicz.

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

USS Simpson (USA), Vasco da Gama (Portugalia), HMCS Athabaskan (Kanada), Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy), ORP General Kazimierz Pułaski (Polska)

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Sierpień 1939 - PEKING
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Krolik »

Wicher pisze:Na zdjęciu zatopionego ORP Wicher widać po lewej polskich marynarzy, najprawdopodobniej kierujących się do niewoli. Zatem raczej nie jest to styczeń 1940 a październik 1939.
Dokladnie masz racje !
Ta fota jak i "od Dziobu" to chyba najbardziej znane fotki Wichra w basenie Helskim zrobione w pazdzierniku 1939.
PS Ma ktos moze fotki pozniejsze Wichra i Gryfa po wydobyciu okretow ??
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Krolik »

Wrak Wichra po odcholowaniu przez Niemców na mielizne
Załączniki
Wicher Wrak
Wicher Wrak
wicherek_wrak.jpg (97.58 KiB) Przejrzano 9309 razy
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Dla Pana Andrzeja
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Wielkie dzięki. Niestety, nie mam możliwości zrewanżowania się zdjęciami Bałtyku. Za to proponuję zagadkę. Który okręt na poniższym zdjęciu to Grom? Zdjęcie pochodzi z zeszytu EOW 24 autorstwa MT. Dodam, że fotka musiała być wykonana w 1939r, kiedy to różnica w sylwetach obu okrętów była wyraźna.
Załączniki
IMG_BG skan MT.jpg
IMG_BG skan MT.jpg (270.42 KiB) Przejrzano 9221 razy
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Marek T »

Krolik pisze:Wrak Wichra po odcholowaniu przez Niemców na mielizne
Wedle mojej wiedzy zdjęcie jest zrobione już po wojnie, naprawdopodobniej przez J. Uklejewskiego.
Maxhel41
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-21, 23:49
Lokalizacja: Hel

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Maxhel41 »

Andrzej Ciszewski pisze:Wielkie dzięki. Niestety, nie mam możliwości zrewanżowania się zdjęciami Bałtyku. Za to proponuję zagadkę. Który okręt na poniższym zdjęciu to Grom? Zdjęcie pochodzi z zeszytu EOW 24 autorstwa MT. Dodam, że fotka musiała być wykonana w 1939r, kiedy to różnica w sylwetach obu okrętów była wyraźna.
Wydaje mi się , że ten bliżej to ORP Grom , a dalej ORP Błyskawica.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

,, Wydaje mi się”. Taki zwrot lub podobny, jest bardzo często używany przy próbach rozróżnienia B od G. Dlatego zamieściłem to zdjęcie jako przykładowe. Jak zaznaczyłem wcześniej chodzi o rok 1939. Jest to warte podkreślenia, bo przy takiej rozdzielczości zdjęcia trudno było by się dopatrzeć innych drobnych różnic między tymi okrętami. Chodzi o to, że najprawdopodobniej na wiosnę 1939r ( tu nie jestem pewny w którym miesiącu konkretnie) Grom został poddany pewnej modyfikacji, która zdecydowanie odróżniała go od Błyskawicy. Była to zamiana miejscami dalmierza z reflektorem. Powielenie takiej zmiany miało miejsce również na adaptowanej z Groma dokumentacji Huragana. Nie ma co się tu rozpisywać, że pociągnęło to za sobą dalsze zmiany , w postaci pewnej modyfikacji relingu na rufowej kabinie nawigacyjnej,, a la Jaskółka”, bo to widać na zdjęciach z tego okresu. Więc każdy ,,dociekliwy” to zauważy.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Iron Duke »

Ja bym zaryzykował twierdzenie, że na prawo stoi B a na lewo G. Tak po przyjrzeniu się wycięciom tuż pod pokładem na ramiona kotwic. Ale w tej rozdzielczości(niestety) mogę się mylić.

8)
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Oczywiście, że masz rację, po prawej stoi ORP Błyskawica, a dalej w tle ORP Grom. Tyle , że ja kierowałem się wyraźnie widocznymi różnicami, opisanymi wcześniej.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: szafran »

ODPOWIEDZ