Czy jest to ORP Nurek

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

voult-dweller
Posty: 7
Rejestracja: 2006-10-04, 22:15
Lokalizacja: Gotenhafen

Czy jest to ORP Nurek

Post autor: voult-dweller »

Witam serdecznie.
Surfując po internecie natrafiłem na zdjecie na stronie http://gotenhafen.one.pl przedstawiające wydobyta zniszczoną jednostkę.

Obrazek

Według mnie jest to ORP Nurek, co nie zostało zaznaczone pod zdjęciem. Proszę Was o weryfikacje mojej oceny. Jeżeli, ktoś się orientuje kiedy został on wydobyty przez Niemców z dna basenu portowego MW, byłbym wdzięczny za tę informację (wiem jedynie, że był to październik, ale brak mi konkretów).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

Pod tym adresem: http://www.sims.pl/rys/pmw/2ws/nurek/nurek_02.htm jest zdjęcie "Nurka" po wydobyciu, czy pasuje do Twojej teorii?

Obrazek
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Toff »

Wygląda na to, iż oba zdjęcia przedstawiają tę samą jednostkę. Widać to choćby po krzywym maszcie.
voult-dweller
Posty: 7
Rejestracja: 2006-10-04, 22:15
Lokalizacja: Gotenhafen

Post autor: voult-dweller »

pozostaje zatem jeszcze data wydobycia. może ktoś ma jakieś namiary?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: p11c »

\czy ktos może podać linka gdzie obecnie znajdują się zdjęcia Nurka po wydobyciu, po podane w tekście linki są już nieaktywne a zainteresowała mnie ta jednostka
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: p11c »

Rozumiem że na początku wątku chodziło o te fotki ?
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum ... urek_1.jpg
Niepotrzebnie robiłem zamieszanie, wystarczyło samemu poszukać. W sumie znalazłem kilkanaście zdjęć ORP Nurek, ale ani jednego z uzbrojeniem. Czy ta kwestia też była gdzieś już wyjaśniana?
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: Miner »

Pewnie chodziło o zdjęcia dostępne na Odkrywcy. No i jest to kolorowe Hugo Jaegera:
http://www.gotenhafen.com.pl/hugo_jaege ... eger_6.jpg

Kuligiewicz w Morzu pisał, że Nurek nie miał uzbrojenia, dopiero w 1939 roku dozbrojono go w 2 x 7,92 mm Maxim wz. 08.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: p11c »

Tak mi się właśnie wydawało patrząc na fotki, zastanawia mnie tylko gdzie oni mogli postawić te Maximy w 39 r. ??
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: dolek2 »

To poniżej masz jeszcze dwie fotki z francuskiego periodyku

p11c pisze:zastanawia mnie tylko gdzie oni mogli postawić te Maximy w 39 r. ??
Szukaj, ale jest również możliwe że ich (tych ckm-ów) wcale nie było ...
Załączniki
IMG_0001.jpg
IMG_0001.jpg (320.51 KiB) Przejrzano 20871 razy
IMG_0002.jpg
IMG_0002.jpg (167.66 KiB) Przejrzano 20871 razy
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: p11c »

Też biorę taki wariant pod uwagę. Szczerze mówiąc wydaje mi się ono najbardziej prawdopodobne, choć staram się sprawdzić wersję o 2 ckm.
A czy możliwe jest pośrednie rozwiązanie? np. ustawione ckm-y piechoty na jakiś prowizorycznych mocowaniach ? I to nie koniecznie na dziobie i rufie ale np, po bokach kadłuba ?
Bo na dziobie jakoś mocowań nie widzę :?
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: Miner »

W AMMW znajduje się relacja z 1969 roku autorstwa Edmunda Olszewskiego, członka załogi Nurka, który w 1939 roku był amunicyjnym w obsadzie Maxima na rufie. Jasno napisał, że okręt był uzbrojony w 2 ckmy, na dziobie i na rufie. Autor relacji przeżył bombardowanie i zatopienie okrętu 1 września, ranny trafił do szpitala.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: dolek2 »

Miner pisze:W AMMW znajduje się relacja z 1969 roku
Eeeee tam relacje .... wg innych Smok Kaszubski miał być uzbrojony w armatę 40mm z Mazura ... i co, rzeczona armata została pocięta na złom przez Niemców... :P :P :P
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: Miner »

Wiadomo, że trzeba uważać, ale ta brzmi dość wiarygodnie.
Załączniki
Image 0003.jpg
Image 0003.jpg (208.29 KiB) Przejrzano 20839 razy
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: p11c »

Fakt, że dość wiarygodnie to brzmi, ale czy były to ckm-y na podstawach morskich ???
Nie ma po nich śladu na pokładzie Nurka.
Może dano im dwa Maximy na podstawie saneczkowej na zasadzie róbcie sobie z tym chłopcy co chcecie. Czyli coś co podnosiło morale załogi a tak naprawdę jakoby niczego nie było. Taka prowizorka jak za wojny 1920 r.
Ostatecznie można było tym walczyć z dywersantami, lub zatrzymać jakiś kuter rybacki.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: Miner »

Jeszcze odnośnie relacji Edmunda Olszewskiego. Jej fragment znajduje się u Pertka w MFWD (str. 19), choć tam autor jest "Edwardem". Większość wspomnień ukazała się w "Naszych Sygnałach" (czytelna pierwsza strona):
http://www.smw.ocalicodzapomnienia.eu/i ... kategoria=
p11c pisze:Fakt, że dość wiarygodnie to brzmi, ale czy były to ckm-y na podstawach morskich ???
A jak montowano ckmy w 1939 roku na innych jednostkach?
Ostatnio zmieniony 2016-07-30, 12:22 przez Miner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Czy jest to ORP Nurek

Post autor: Maciej »

p11c pisze: Nie ma po nich śladu na pokładzie Nurka.Może dano im dwa Maximy na podstawie saneczkowej na zasadzie róbcie sobie z tym chłopcy co chcecie. Czyli coś co podnosiło morale załogi a tak naprawdę jakoby niczego nie było. Taka prowizorka jak za wojny 1920 r.
Nie sądzę. Relacje zamieszczone przez Minera brzmią wiarygodnie. Nie widzę powodu, dla którego możnaby je podważać.
Same podstawy dla ckmów wz.08 były "niefundamentowane" i łatwo demontowalne. Tym samym, mogły zostać usunięte.
Na rysunku poniżej widać je dość dobrze (w lewym, górnym narożniku skanu):

Obrazek

Pozdrawiam,
Maciej
ODPOWIEDZ